Bilgi Deryam

Rambo Filmi’ne ilham olan Kore Gazi Hacı Altıner

Rambo Filmi’ne ilham olan Kore Gazi Hacı Altıner

Hacı Altıner meşhur mu meşhur olan 7 den 70 ‘e herkesin izlediği ya da bildiği Rambo filmine ilham olan Türk yiğididir. Kore savaşında ABD’nin 2. kolordusunu kurtarmıştır tek başına. Kahramanlığından dolayı bir sürü madalyalar verilmiş, generallik teklif edilmiş, türlü türlü hediyeler verilmiştir. Ama o generallik teklifine, ”Burada (Abd) general olmaktansa ülkemde er olmayı tercih ederim demiştir. İşte kore gazisi Hacı Altıner’in meşhur öyküsü.

Hacı Altıner ve Kore Savaşı

Kunuri bölgesinde düşmanla karşı karşıya kalan Türk alayı iki gün olağanüstü savaşır. ABD ordusu ilk defa böyle savaşan bir askerle karşılaşmaktadır. Türk askeri yaptığının farkında değildir. Aslında iki gün akıllara durgunluk verecek bir direniş gösteren Mehmetçik ABD ikinci kolordusunun imha edilmesini önlemiştir.

Türk askeri ABD ordusunu bir hezimet yenilgiden kurtarmıştır. Kayıp ve şehitlerle birlikte Türk alayı 2/5 ini yitirmiştir. Ama burada bir Mehmetçik vardır ki ona ayrı bir sayfa açmak gereği duyuyoruz. Kars ilinden Hacı Altıner.

H. Altıner Kore savaşlarına Kunuri Muharebelerine damgasını vuracaktır. H.Altıner otuz’a yakın yerinden yaralanmıştır. Arkadaşlarına rica eder bana bir ağır makineli ve bir sandık mermi fişeği bırakın ve çekilin. Ben nasıl olsa bu yaralardan kurtulamam. Düşmanı şu boğazda oyalar sizin çekilmenizi sağlarım. Çaresiz arkadaşları da dediğini yapar.

H. Altıner makineli tüfeğinin başına geçer, yüzüstü yere yatarak düşmanı beklemeye başlar. Düşmanı gördüğünde tetiğe basar. Tetiğe basmasıyla amansız bir vuruşma başlar. Karşısında düşman birlikleri ve onlara karşı Kars elinden Hacı Altıner adlı Türk yiğidi. Üstelik vücudunda otuzu aşkın kurşun ve şarapnel yarası bulunmaktadır. Her yanından kan akıyor.

Allah (c.c.) verdiği ömür bitmemiş bir kere. Saatler boyu vuruşur H. Altıner. Mermisi bitmiş hava kararmıştır. Düşman da ateş etmeyi kesmiştir. Yaralı H. Altıner makineli tüfeğin kayışını boynuna dolar. Nasıl bıraksın tüfeği! Hangi Mehmetçik kendisine zimmetlenen silahı düşman eline bırakır. Dilinde fatiha, kalbinde Rabbinin sevgisi, bedeninde imanı yaralarına aldırmadan sürünmeye başlar. Tüfeğini de sürükler peşi sıra. Ardında vücudundan akan kan izleri bırakarak sürünür ha sürünür.

Gün açmıştır. Silah seslerini de artık işitmemektedir. Etrafını kolaçan eder kimsecikler yoktur. Biraz daha sürünür bir yola ulaşmıştır. Artık takati tükenmiştir. Yorgun bedeni daha fazla direnemez gözleri kapanır. Şimdi o derin bir uykuya dalmıştır.

Ülkemde Er olmayı tercih ederim.

Bir ABD konvoyu yol üstünde yatan Hacı Altıner’i bulur. Bu bir müttefik askerdir. Makineli tüfeği boynuna öyle bir dolamıştır ki, kayışını öyle sıkı kavramıştır ki… Çaresiz makineli tüfeğiyle en yakın sahra hasta hanesine nakledilir. ABD li doktorlar saatlerce uğraşarak vücudunda ki bütün mermileri çıkarırlar.

Olağanüstü bir olaydır bu ABD askeri için. Bir insan buna nasıl direnir? Nasıl bir inanç bunu başarabilir? Hacı Altıner iyileşir ve göğsü ABD tarafından madalyalarla donatılır. ABD şehirlerinde dolaştırılarak ahaliye olağanüstü kahraman olarak takdim edilir.

ABD tarafından kendisine generallik teklif edilir. H. Altıner bu teklifi ” Burada general olarak kalmaktansa ülkemde er olmayı tercih ederim” diyerek reddetmiştir. Mekanı Cennet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.