Bilgi Deryam

Prens Sabahattin Kimdir? Prens Sabahattin’in Ölümü

Prens Sabahattin Kimdir? Prens Sabahattin’in Ölümü

Prens Sabahattin Kimdir? Payitaht Abdülhamid dizisinde merak uyandıran Prens Sabahattin’in hayatı ve eserleri nelerdir? Prens Sabahattin’in ölümü nasıl oldu? Prens Sabahattin mezarı nerede? İşte Prens Sabahattin ile bilmeniz gerekenler…

Prens Sabahattin Kimdir?

Sabahattin Efendi 1879 yılında İstanbul’da doğdu. Annesi Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid’in kızı ve II. Abdülhamid’in kız kardeşi Seniha Sultan, babası ise Payitaht Abdülhamid Dizisinde sürekli pastırma ve tavuk yiyen Damat Mahmud Celaleddin Paşadır.

Hanedanla anne tarafından gelen bağından ötürü bir “sultanzâde” idi ancak “prens” ünvanını kullanmıştır. Dönemin önde gelen entelektüellerinden evde özel eğitim gördü ve bir batılı gibi yetiştirildi. Sarayın damadı olan babası, Adalet Bakanı olduğu sırada Çırağan Baskını’na adı karıştığı gerekçesiyle görevden alınınca yalısında gözaltında bulunduğu süre boyunca oğulları Sabahattin ve Lütfullah Efendilerin eğitimi ile ilgilenmişti.

Sabahaddin Efendi, doğa bilimlerine büyük ilgi gösterdi ve Fransızca’yı çok iyi düzeyde öğrendi. Hocalarından ve okuduğu kitaplardan etkilenen Prens Sabahattin iyice Batılı takınmaya başladı. Bu takınmanın sonucunda ise ülkesinden kaçmak zorunda kalacak.

Bir suikast girişiminden çekinen babası 1899’da onu ve diğer oğlu Ahmed Lütfullah Bey’i yanına alarak Paris’e yerleşti. Sabahattin, Damad Mahmud Paşa’nın oğlu olmasının verdiği avantajla Fransa’daki Jön Türkler arasında hızla yükseldi.

Abdülhamid’e karşı Avrupa’da muhalefet edenler arasında bir lider durumuna geldi. Bir ara babası ile birlikte Mısır’a kaçtı ancak sonra tekrar Paris’e döndü. Ömrünü Sultan Abdülhamid’e muhalefet etmekle geçirmiştir. Abdülhamid tahttan insin de ne olursa olsun diyenler arasındaydı.

Jön Türkler arasında adeta bir lider gibi görülen Prens Sabahattin, Sultan Abdülhamid’i tahttan indirmek için, hamile kadınların karnını yararak içindeki bebeği çıkaran Ermeniler ile iş birliği yapmıştır. Sözde Jön Türkler milliyetçi bir yapı idi. Nerede kaldı sizin milliyetçiliğiniz.

Sabahattin Efendi’nin babası Damat Mahmud Paşa 17 Aralık 1903 yılında
Brüksel’de öldü. Abdülhamid Han, cenazesinin İstanbul’a getirilmesini istese de oğulları ülkede Meşrutiyet rejimi ilan edilmedikçe onu geri vermeyeceklerini söyledi. Paşa’nın cenazesi Fransa’da Père Lachaise Mezarlığı’ndaki Türk kabristanına defnedildi.

Cenaze merasimi Jön Türkler’in mitingine dönüşmüş; mezarın başında okunan ateşli konuşma metinleri Osmanlı Gazetesi’nde yayımlanmıştır. 1908 yılında II. Meşrutiyet’in ilanı üzerine naaşı büyük bir törenle İstanbul’a getirildi; Eyüp’te babasının mezarının da bulunduğu aile türbesine defnedildi.

Prens Sabahattin’in ölümü ve mezarı

Sabahattin Efendi’nin sefil ölümü. Sabahattin Efendi 1948 yılında İsviçre’nin Neuchâtel kentinde öldü. Cenazesi, 1952 yılında Türkiye’ye getirildi; İstanbul’un Eyüp semtinde babasının ve dedesinin mezarlarının bulunduğu Halil Rıfat Paşa türbesine defnedildi.

1920 yılında İstanbul’da tanıştığı ve çok fazla etkilediği John Godolphin Bennett, Türkçeye 1999 yılında çevrilen “The Witness” (“Tanık”) adlı otobiyografisinin başlarında kendisiyle tanışıklarından uzun uzadıya bahsetmiş ve kitabın ortalarında da Sabahattin’in yaşadığı hüsran, hayal kırıklıkları ve Türkiye’den sürgün edilmiş olması sebebiyle hayatının son yıllarında alkolik olduğunu ve büyük fakirlik içinde öldüğünü belirtmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Zanos dedi ki:

  Atesi bol olsun köpegin bütün hainlerin sonu böyledir işte.

 2. Allahı bir kulu dedi ki:

  Hain ve beyinsiz kahpeler dünde vardı bugünde var ne yazık onlar ebediyen satlık şerefsizler olarak bilinecek herzaman, daha önemlisi şuki ne sattıkları vatanlarında nede işbirliği yaptıkları düşmanın yanında hiç bir zaman beş paralık bir kıymetleri olmadı vede olmayacak

 3. Mithat kara dedi ki:

  Ruhuna leanet olsun Sultan Abdülhamid Han oldu Osmanlı parçalandı Yahudiler zulme başladı milyonlarca türk askeri türk halkı telef oldu yok edildi

 4. Anonim dedi ki:

  Kötüler için yaşasın çehenem

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.