Bilgi Deryam

Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır? Püf Noktası Nelerdir?

Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır? Püf Noktası Nelerdir?

Pirinç pilavı nasıl yapılır ? Pirinç pilavının püf noktaları nelerdir? gibi sorular varsa aklınızda, doğru yerdesiniz.  Bu makaleyi okuduktan  sonra sizde pirinç pilavı yapabileceksiniz, hem de tane tane.

Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır ?

Mutfağımızın vazgeçilmez yemeklerinden olan, kuru fasulyenin tamamlayıcısı, köftenin olmazsa olmazı olan pirinç pilavı her ne kadar da kolay görünse de kıvamını tutturmak o kadar da kolay değil. Pirinç pilavı nasıl yapılır? Tane tane pilav yapmanın püf noktaları nelerdir?  sorularını kafanıza takmayın artık. Çünkü aradığınız her şey bu makalemizde.

Malzemeler:

  • 2 su bardağı pirinç
  • 3 su bardağı sıcak su
  • 1 ufak fincan (türk kahvesi fincanı)  arpa şehriye
  • 2-3 yemek kaşığı tereyağı (sağlık açısından diğer yağları pek kullanmayın)
  • Tuz (isteğinize göre)
  • İsteğe göre tavuk ya da et bulyon da ilave edebilirsiniz.

Kişi sayısına göre yukarıda rakamları arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Püf Noktalarıyla Birlikte Pirinç Pilavı Hazırlanışı

Öncelikle pirinçleri süzgeçte iyice yıkıyoruz. Üzerindeki nişasta temizlenene kadar yıkayıp daha sonra süzülmesi için bir kenara katıyoruz. Tereyağını tencereye ekleyin, hafif kızardıktan sonra (cız sesini duyana kadar)  arpa şehriyeyi tencereye ekleyip, şehriyeler renk değiştirene kadar (hafif pembemsi olana kadar) kavuruyoruz. Süzülen pirinçleri de tencereye ilave edip şehriye ile beraber kavurmaya devam ediyoruz. Yaklaşık 4-5 dakika kadar durmadan karıştırıyoruz. Karıştırma çok önemlidir, eğer iyice karıştırmazsanız pilavınızın dibi tutabilir, benden söylemesi.

Karıştırma işlemi bittikten sonra 3 bardak sıcak suyu da tencereye ekliyoruz. Ardından isteğe göre birazcık tuz ilave ediyoruz ve 1-2 defa iyice karıştırıyoruz. (Eğer tavuk ya da et bulyon da ilave etmek isterseniz, sıcak suyu kattıktan sonra bulyonu da ilave edebilirsiniz.) Daha sonra tenceremizin kapağını kapatıyoruz, ocağın altını da kısıyoruz ve yaklaşık 15 dakika boyunca pişmesini bekliyoruz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli püf nokta, kapağı sık sık açıp kontrol etmeyin. Sık sık açarsanız tencere içerisinde biriken buhar uçup gidecektir ve pirinçler yenilmeyecek kadar çok sert olur. Bir diğer püf nokta ise, kesinlikle pilavı karıştırmayın. 10 dakika olduktan sonra bir kere tencereyi açıp, pirinçler suyunu çekmiş mi diye kontrol edebilirsiniz. Pirinçler suyunu  tamamen çektikten sonra 1-2 defa karıştırın, daha sonra tencerenin üzerini tamamen kapatacak şekilde kağıt havlu serin ve tencerenin kapağını kapatıp 5-10 dk dinlendirin. Kağıt havlu, buharı çekip pilavınızı tane tane olmasını sağlayacaktır. Pilavınız hazır. Hadi afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.