Bilgi Deryam

Peygamberimiz’in Otuz Gün Boyunca Beddua Ettiği Kavim

Peygamberimiz’in Otuz Gün Boyunca Beddua Ettiği Kavim

Reci ve Maune olaylarında yapılan zulümlerden sonra Peygamber Efendimiz çok üzülmüş ve 30 gün boyunca her sabah namazından sonra bu zulmü yapan  topluluğa ve yardım edenlere beddua etmiştir. İşte Reci ve Maune olayı.

Reci ve Maune Olayı

Hicretin 4. yılıydı. Kare ve Adel kabilelerinden bir heyet Peygamber Efendimiz’e gelip kendilerinin de Müslüman olduklarını bildirmişlerdir. Daha sonra ”Ya Rasulallah, İslamiyet kabilemiz arasında yavaş yavaş yayılmaya başladı. Bize İslamiyet’i  iyice anlatacak ve öğretecek  insanlar lazım” diye Peygamber Efendimiz’den istekte bulunmuşlardır.

Peygamberimiz’de onların bu  isteklerini kabul etmiş ve altı ya da on kişiden oluşan bir heyet göndermiştir. Bu heyet  Mekke ile Asfan arasında Huzeyl kabilesine ait bir kuyunun başına vardıklarında Reci denilen yerde ihanete uğramışlardır. Müslümanlar sayıca kendilerinden çok fazla olan insanlara karşı direnç göstermişlerse de sonuçta hepsi şehit olmuşlardır.

Yine aynı yıl Beni Amir kabilesinin reisi  Ebu Bera, Peygamber Efendimiz’i ziyaret etmek ve İslam hakkında bilgi sahibi olmak için Medine’ye gelmişti. Ebu Bera samimi ve güvenilir bir insan, Peygamberimiz’e ve Müslümanlara dost biriydi. Yanında da  2 at ve 2 deve getirmişti Efendimiz’e hediye etmek için. (Bazı kaynaklarda Efendimiz’in bu hediyeleri kabul etmediği söylenmektedir.)

Peygamber Efendimiz de Ebu Bera’yı Müslüman olması için İslam Dini’ne davet etmiştir. Ebu Bera hemen Müslüman olmadı, ama herhangi bir düşmanlıkta beslemiyordu İslamiyet’e. Ebu Bera bu teklifin üzerine Peygamber Efendimiz’e şunları şöylemiştir:

“Ey Muhammed! Beni davet ettiğin din, pek güzel ve şereflidir. Kabilem benim sözümü dinler. Eğer sahabilerinden birkaçını İslam’ı ve Müslümanlığı öğretmek üzere gönderecek olursan, ümit ederim ki, davetini kabul ederler.” dedi.

Reci olayından sonra Peygamber Efendimiz o bölgenin insanlarına güvenmiyordu. Ashabına yine bir hainlik yaparlar endişesi vardı ve bu endişesini Ebu Bera’ya söyledi. Ebu Bera’da; ”Senin ashabının güvenliğini himayeme alıyorum, bundan sonra kimse onlara ilişemez” diye söz vermiştir.

Verilen bu sözün üzerine Peygamber Efendimiz,  kırk ya da yetmiş kişiden oluşan bir heyet  oluşturdu ve başlarına da Münzir Bin Amr  getirildi. Peygamberimiz, Beni Amir reisi Ebu Bera’ya verilmek üzere bir de mektup yolladı heyetle birlikte.

Maune Kuyusu

İslam’ı tebliğ etmek için yola çıkan heyet, Biri Maune denilen yere geldi ve burada bulunan su kuyusunda mola verdiler. Bir sahabe mektubu Ebu Bera’ya vermek için Amir Bin Tufeyl’in yanına gitti. Amir Bin Tufeyl daha mektubu okumadan sahabeyi oracıkta şehit etti.

Bununla yetinmeyen Tufeyl, akrabalarından, kabilelerinden adam toplayıp Maune Kuyusu’nda bekleyen diğer sahabileri de şehit etmek için harekete geçti. Bu arada Maune Kuyusu’nda bekleyen heyet, mektubu götüren elçinin geciktiğini görünce, durumu öğrenmek için Necid bölgesine doğru gitmeye başladılar.

Biraz ilerledikten sonra karşılarında elleri silahlı kalabalık bir  topluluk göründü. Bu topluluk mektubu götüren elçiyi öldüren Amir Bİn Tufeyl ve arkadaşları idi. Heyettekiler kılıçları çekip  kendilerini savunmaya çalışmışsalarda birkaç sabahe hariç hepsi oracıkta şehit olmuştur.

Peygamberimiz’in  Bedduası

Peygamber Efendimiz, heyetin şehit haberini aldığı gecenin sabah namazında ilk rekatın ikinci rükusundan doğrulduktan sonra şu bedduayı etti:

“Allah’ım! Mudar kabilelerini kahreyle. Allah’ım! Onların yıllarını Yusuf Peygamber döneminde yaşanan kıtlık yılları gibi çetin yap, başlarına darlık getir. Allah’ım! Lihyanoğullarını, Adal, Kare, Zi’b, Rı’l, Zekvan ve Usayya kabilelerini sana havale ediyorum. Çünkü, onlar Allah’a ve Resulüne karşı geldiler.”

Peygamber Efendimiz bu bedduasına 30 gün boyunca devam etti, yanında bulunan sahabeler de amin dediler.

Peygamber Efendimiz’in bedduası kabul oldu. Kısa  bir vakitten sonra bahsi geçilen bölgede kuraklık başladı, kıtlık meydana geldi. Sular  kesildi, yağmur yağmamaya başladı. Her taraf yanıp kavruluyordu. Ebu Bera da himaye için verdiği sözü tutamadığından çok hüzünlendi ve üzüntüden hastalanarak vefat etti.

Reci ve Maune olayını yazarken faydalandığımız kaynaklar: İslam ve İhsan, Sorularla İslamiyet Reci ve Maune

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.