Bilgi Deryam

Payitaht Abdülhamid Edmond Rothschild Kimdir?

Payitaht Abdülhamid Edmond Rothschild Kimdir?

Edmon Rothschild gerçek adı, Baron Abraham Edmond Benjamin James de Rothschild ‘dir. Savaşların Mimarı, Yeni Dünya Düzeni’nin kurucusu, paraya tapan bir kişidir. O kadar gizemlidir ki, kendini tarihten bile saklamaya çalışmıştır. İşte Edmond Rothschild ve Rothschild ailesi ile bilmeniz gerekenler.

Edmon Rothschild Kimdir

Asıl adı Baron Abraham Edmond Benjamin James de Rothschild olan bu adam 19 Ağustos 1845’te Paris’te doğdu. İkinci Fransız Cumhuriyeti veya diğer adı ile İkinci Fransız İmparatorluğu dünyasında büyüdü ve o yönetimden çok etkilendi. Bir “Garde Mobile” askeriydi. İlk savaşı, Fransa-Prusya Savaşıydı.

Edmon Rothschild, Siyonizmin kurucusu Theodor Herzl gibi İsrail devletini kurmak, vaad edilmiş topraklar hayali kuranlardandı. Bu hedefi için de yapmadığı şeytanlık kalmamıştır.

 Eretz Yisrael (İsrail Diyarı)’e olan ilgisi, 1880’lerde başladı.
Eretz Yisrael’i. “israil diyarı” anlamına gelen, faşist siyonizm düşüncesini destekleyen,  bugünkü israil devletinin adı. Adından da anlaşılacağı gibi adam İsrail’e hastaydı bildiğin. Her Rothschild aile üyesinin olduğu gibi.

Zaten maddi-manevi anlamda İsrail’in kurulmasını sağlayan ve ona durmadan yardım edenlerin başında Rothschild ailesi bulunuyordu. Siyonistler, varlıklarının devam etmesini tehdit eden ciddi maddi zorluklar içerisindeydiler. 1883–1889 yılları arasında Edmond Rothschild, Rishon LeZion, Zikhron Yaaqov, Rosh Pinna ve Eqron şehirlerinin tüm masraflarını karşıladı bir de üzerine diğer yerleşimler için 5 milyon liradan fazla bağışta bulundu .

Bağışlarının kullanımı kiralık katip ve uzmanlar tarafından denetlenirken, Baron(Edmond Rothschild) de birkaç kez Eretz Yisrael’i yani küçük İsrail’i ziyaret etti. Arkadaşlar farkında mısınız? Osmanlı’yı kendi kafalarında zaten yok etmişler. İsrail’i kurup hangi topraklarda daha iyi iş çıkartırız diye düşünür olmuşlar. Bir de sene 1900’lü yıllar.. Yani Osmanlı hala var. Osmanlı hala ayaktayken bunları yapıyorlardı.

Baron(Edmond Rothschild), İsrail’in yerleşimini, kendilerine sağlayabilecek dindar, İbranice konuşan, tarımsal Yahudi göçmenlerini çalışmaya ve Büyük İsrail’i kurmaya teşvik etti. 

Rothschild kötü biri olarak hatırlanmak istemiyordu ve çoğunlukla ”Bir hayırsever” olarak biliniyordu.  Bu konuda çok titiz davranırdı, kirli işlerinden kimsenin haberi olmasını istemezdi.

Edmod Rothschild 1929’da Yahudi Ajansının onursal başkanı oldu. Yaklaşık 5 yıl sonra da öldü. Çok özür dilerim, geberdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ayse dedi ki:

    Bu siteye ilk kez denk geliyorum .gariptir.halbuki tarih konularina merakliyimdir.bir cok yaziyi okudum.cok begendim.tebrik ederim

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.