Bilgi Deryam

Payitaht Abdülhamid Cemile Sultan kimdir? Hayatı ve ölümü

Payitaht Abdülhamid Cemile Sultan kimdir? Hayatı ve ölümü

Cemile Sultan Kimdir? Gerçek hayatta var mıydı? Sultan Abdülhamid Han’ın kız kardeşi Cemile Sultan’ın hayatı ve ölümü… Tüm merak edilenler makalemizin devamında.

Cemile Sultan kimdir?

Çok disiplinli, sert dilli, harem ahalisine kan kusturan bir karakterdir. kocasının ölümünden sonra abisi Sultan Abdülhamid’e kızgın ve dargındır. Uzun süre de kocasının yasını tutmuştur. Kocasının ölümü Cemile Sultan’ı çok yıpratmıştır. İşte Cemile Sultan’ın hayatı.

Cemile Sultan 17 Ağustos 1843 İstanbul’da dünyaya geldi. Sultan Abdülhamid’in kız kardeşidir. Sultan Abdülmecid’in kızıdır. Damat Mahmud Celaleddin Paşa’nın eşidir. Bu paşa ile Seniha Sultan’ın kocası Mahmud Celaleddin Paşa farklı kişilerdir. Celaleddin Paşa, Sultan Abdülaziz’e yönelik darbe girişiminde yer alan isimler arasındaydı.

Annesi, Düzdidil Kadınefendi’dir. Annesi üç yaşında iken hayatını kaybetti. Sultan Abdülhamid’i de büyüten Piristû Kadın Efendi tarafından yetiştirildi.

1858 yılında Fethi Ahmet Paşa’nın oğlu Damat Mahmud Celaleddin Paşa ile nişanlandı. Paşa, vezirlik rütbesi ile Meclis-i Vâlâ üyesi oldu, iki ay sonra düğünleri yapıldı.

Mahmud Celaleddin Paşa ile evliliğinden altı çocuk sahibi oldu. 1861’de babasının ölümü üzerine Osmanlı tahtına amcası Abdülaziz çıktı. Cemile Sultan’ın eşi Mahmud Paşa, Sultan Abdülaziz’in tahttan indirilmesi ile sonuçlanan 1876 hükümet darbesinde yer aldı.

Abdülaziz’den sonra tahta ağabeylerinden Murat, onun 93 gün süren kısa saltanatının ardından da bir diğer ağabeyi Abdülhamid çıktı.

Sultan Abdülhamid tahta çıktığı günlerde, iki yaşındaki oğlu Besim’i kaybetmiş olan Cemile Sultan adına Kandilli’de iskele yanındaki Sahil Sarayı’nı satın aldı.

1884’e kadar Abdülhamid’in hediye ettiği sarayda yaşadı. Eşi, 1881’deki Yıldız Mahkemesi’nde Sultan Abdülaziz’i öldürmek suçuyla yargılanıp idama mahkûm edilenler arasındaydı.

Sultan Abdülhamid, bu mahkeme kararı üzerine Cemile Sultan’la eşinin nikahını iptal etti.

Damat Mahmud Celaleddin Paşa, cezası hapse çevrilmiş bir vaziyette olmak üzere Mithat Paşa ile birlikte Taif’e sürgün edilip bundan 3 yıl sonra da vefat etti.

Kocasının ölümünden sonra sarayını oğlu Celalettin’e devreden Cemile Sultann, Erenköy’de bir köşke taşındı. Sultan Abdülhamid ile uzun bir dargınlık döneminden sonra barıştı, Yıldız Sarayı’na ziyaretlere gidip gelmeye başladı.

Bir saray ziyaretinden köşküne dönüşünde hastalandı ve uzun süre yatalak kaldı.7 Şubat 1915’te hayatını kaybetti. Sultan Abdülmecid’in Türbesi yanındaki küçük hazîreye defnedildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.