Bilgi Deryam

Payitaht Abdülhamid bazı ülkelerde yasaklandı

Payitaht Abdülhamid bazı ülkelerde yasaklandı

TRT1 ekranlarında milyonların beğenerek izlediği Payitaht Abdülhamid dizisinin Tahsin Paşa‘sı Bahadır Yenişehirlioğlu, söz konusu dizinin bazı ülkelerde yasaklandığını belirtti.

Payitaht Abdülhamid ‘e yasak

TRT1‘in sevilen dizisi “Payitaht Abdühamid“de Tahsin Paşa rolünü oynayan Bahadır Yenişehirlioğlu, dizinin gerçek tarihi anlatmasından rahatsız olan bazı ülkelerin diziyi yasakladığını ve hatta Türkiye’de bazı siyasi parti ve köşe yazarlarının da, “Payitaht Abdühamid“in kaldırılmasını istediğini söyledi.

Payitaht Abdühamid” dizisindeTahsin Paşa rolünü oynayan Bahadır Yenişehirlioğlu ve Emanuel Karasu karakteriyle dizide yer alan Ali Nuri Türkoğlu, Esenler Belediyesi‘nin bir etkinliğinde sevenleriyle bir araya geldi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik GöksuPayitaht Abdülhamid gibi dizilerin aslında birer tarih dersi olduğunu belirterek, “Misafirlerimiz sadece dizi oyuncuları değil bizim tarihin arka sayfalarından önemli izdüşümleri aktarıyorlar. Payitaht dizisi İstanbul’da yaşayanlar için farklı bir tarihi hatırlatmadır, İstanbul’u yeniden yaşamaktır.

O gün kapalı kapılar ardında bu şehir üzerine hangi oyunlar kurgulandıysa, bugün de aynı oyunların kurgulandığına şahit oluyoruz. Onun için Payitaht dizisinden bizim alacağımız çok önemli dersler var. Bu dizileri izlerken tarih dersi izliyor gibi takip etmemiz lazım” diye konuştu.

Payitaht Abdülhamid
Payitaht Abdülhamid

Payitaht Abdülhamid dizisiyle tarihin gerçeğini insanlara ulaştırdıklarını, bazı ülkelerin ve kesimlerin bu gerçeklerden rahatsız olduğunu dile getiren Bahadır Yenişehirlioğlu,

Pek çok ülke yasak getirmiş olmasına rağmen dizimiz 67 ülkede izleniyor. Ne acıdır ki, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin pek çoğu bu dizinin izlenmesini yasaklıyorlar.

Avrupa Birliği’nin raportörleri, bu dizinin yayından kaldırılması için, Türkiye’ye baskı yapılması için Avrupa Birliği’ne raporlar hazırlıyorlar. Amerika’nın en önemli köşe yazarları bu diziyi faşist bularak yayından kaldırılmasını istiyorlar.

Siyaset yapmıyorum ama Türkiye’deki bir siyasi parti meclis önergesi veriyor Abdülhamid dizisinin kaldırılması için. Türkiye’deki belli tetikçi yazarlar köşe yazılarında, bu dizinin yayından kalkması için yazılar kaleme alıyorlar. Buradan yola çıkarak söylüyorum, demek ki çok doğru bir iş yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Diriliş Ertuğrul ve Payitaht Abdülhamid dizilerinin tarihin öğrenilmesi açısından önemine dikkat çeken Ali Nuri Türkoğlu, “Bu diziler bize yeniden bir öz güven kazandırdı, atamız bu dedirtti. Tarih, diziden yüzde yüz öğrenilmese bile size kapı aralar, merak uyandırır. Bu manada ehemmiyetli bir iş yaptığımızın bilincindeyiz” dedi.

Kaynak: Yeni Akit


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Guven ok dedi ki:

    Gercekleri ogrenmek bu milletin hakki,ecdadini iyi tanimak bu milletin hakki,yasanmamis yazilmis bir tarih ogrettiler bizlere,abdulhamit hani bulent bey okadar iyi anlatiyor rolunu okadar iyi oynuyorki sadece ulkemizde degil yayinlandigi ulkelerde de osmanli imparatorlugunun padisahini devletin gucunu oynanan oyunlara yaptigi pilanlari cok iyi tasvir ediyor,diziyi urdunde bir kahve saticisi uydudan izliyordu sordum nasil diye,harika bir dizi oldugunu ve hic bir bolumunu kacirmadigini soylediler.

  2. Anonim dedi ki:

    100sene önceki tarihimizi kitaplardan okuyamıyoruz… Tarihciler ne derse hep ona inandık… Şimdi işlerine gelmiyo tabiki… Kitaplardan okuyamadıgımızı televizyondan izleyince gerçek tarihimizi öğreniyoz diye kudururlar tabiki..Payitaht dizisinin hep yanındayız👏👏👏👏👏👏

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.