Bilgi Deryam

Papaya Diz Çöktüren Hükümdar- Hun İmparatoru Attila

Papaya Diz Çöktüren Hükümdar- Hun İmparatoru Attila

Hun İmparatoru Attila (Avrupa). Bazı Avrupalılar, çocuklarını korkutmak için Attila ismini söylediklerini biliyor muydunuz? Papaya diz çöktüren Avrupa Hun İmparatoru Attila’yı kaçımız biliyor? Avrupalıların Tanrı’nın kırbacı dediği Attila ve hayatı sizlerle.

Papaya diz çöktüren Attila

Atilla, Muncuk Han’ın oğlu olarak 395 yılında dünyaya gelmiştir. İsminin kökeni konusunda muhtelif görüşler olsa da, en bilinen görüşe göre Volga Nehri’nin eski adı olan “Atıl-İtil” kelimelerinden türetilmiştir. İsmi aslen “Attila” olsa da ülkemizde yaygın olarak “Atilla” şeklinde kullanılmaktadır.

Atilla çocukluğundan itibaren çok iyi bir eğitimden geçmiştir. Henüz gençlik dönemlerinin başında çok iyi kılıç, kırbaç, ok ve yay kullanabiliyor, at binmede gösterdiği mahirliği ile tanınıyordu.

Babaları’nın 434 yılında vefat etmesiyle Avrupa Hun İmparatorluğu’nun idaresini Atilla’nın kardeşi Bleda ele almış olsa da, üstün özellikleri nedeniyle bütün kararları alan daima Attilla olmuştur. Bleda’nın 445 yılında vefat etmesiyle Atilla resmi olarak imparatorluğun tek hükümdarı olmuştur.

Atilla yaşadığı dönemde cesur, ileri görüşlü, tuttuğunu koparan ve isabetli kararlar alan bir lider olarak nam salmış ve bu özellikleriyle Türk ve dünya tarihinde çok özel bir konuma sahip olmuştur. Nakara isimli bir kızla evlenen Atilla bu evliliğinden bir erkek çocuk sahibi olmuş, fakat hanımı doğum sırasında hayatını kaybetmiştir.

Papa neden diz çökmüştür ?

Atilla’nın Batı Roma İmparatorluğu’na sefer düzenlemesi üzerine III. Valentinianus, Papa I. Leo’yu Paha biçilemeyen yüklü ganimetlerle birlikte Atilla’ya gönderdi. Papa I. Leo’nun diz çöküp Romayı ve cemaatini bağışlamasını ve seferi durdurmasını rica ederek ganimetleri sunması üzerine Atilla seferi durdurdu.

Bazı kaynaklarda o dönem İtalya’da salgın haline gelen veba hastalığının da Atilla’nın seferi durdurma kararında etkili olduğu belirtilmektedir. Böylece Atilla Han, Roma’yı haraca bağlayan ve Papaya diz çöktüren hükümdar olarak tarihe geçmeyi başarmıştır.

Şunu da belirtmemde fayda. Düşünün 5. yüzyılda, o zamanlarda bile Türkler her zaman merhametli olmuştur. Türklerin töresi de İslam ile uyuştuğundan Müslüman olmaları kolay olmuş, hiç bir zorlama olmadan kabileler halinde ilerleyen zamanlarda Müslüman olmuşlardır.

Attila’nın Ölümü

Atilla İtalya’dan dönüşünde Burgundlar’ın prensesi İldiko ile tanışarak evlendi. Rivayetlere göre evlendiği gece karısı İldiko tarafından zehirlenerek öldürüldü. Atilla’nın gömüldüğü yer kesin olarak bilinmemektedir.

Cenazesine katılanların ve cenazeyi defneden görevlilerin mezar yerinin gizli kalması için öldürüldüğü söylenir. Bazı tarihçiler, o dönem Tuna Nehri yatağının kısa bir süre için değiştirildiği ve Atilla’nın hazineleriyle birlikte nehrin altına gömüldüğünü düşünmektedir. 

Attila’ya neden Tanrı’nın kırbacı denilmiştir ?

Atilla dostları açısından güvenilir ve iyiliksever bir karakter olsa da, düşman devletler ve halklar için oldukça acımasız ve sert bir imparatordu. Bu nedenle Hristiyanlar kendilerine kök söktüren Atilla’ya Tanrı’nın Kırbacı ismini takmışlardır. Bu ismi tercih etmelerinin nedeni ise, Hz. İsa hayattayken hristiyan olmamaları ve günahlarından dolayı tanrının kendilerini cezalandırmak için Atilla’yı gönderdiğine inanmalarıdır.  
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.