Bilgi Deryam

Padişahlığı terk eden hükümdar İbrahim Ethem Hazretleri

Padişahlığı terk eden hükümdar İbrahim Ethem Hazretleri

İbrahim Ethem Hazretleri etkilendiği birkaç olaydan sonra padişahlığı bırakmış, ilim yoluna yönelmiştir. İbrahim Ethem Hazretleri’ni  padişahlığı terk etmesine neden olan olay.

İbrahim Ethem Hazretleri

İbrahim Ethem Hazretleri Belh Sultanıdır. Her şeye sahip olmasına rağmen bir türlü gerçekten mutlu olamıyor, sürekli bir huzursuzluk içindeydi. Her zaman derin derin düşünceler dalar giderdi.

İbrahim Ethem Hazretleri bir gece hanımıyla kuş tüyü yatakta yatarken kendisini rahat hissetmiş olacak ki, ”Hatun, Cennette de seninle böyle beraber olsak” dedi. Tam bu sırada sarayın damında bir ayak sesi işitildi. Damda bir adamın gezdiği anlaşılıyordu.

İbrahim Ethem sinirlenmişti. ”Kim bu saatte o damdaki… Ne arıyorsun orada?”diye seslendi. ”Devemi kaybettim, onu arıyorum” diye cevap geldi.

Hükümdar, iyice kızmıştı… ” Behey şaşkın, damda deve mi olur!” diye haykırdı. Damdaki, dedi ki:
Ey hükümdar! Damda deve aranmaz da, kuş tüyü atlas yataklarda Cennet aranır mı?”

Bu söz hükümdara çok tesir etmişti. Sabah vezirleriyle görüşürken aklı fikri gece olan bu olayda idi. Bu sırada bahçeden sesler gelmeye başladı. Pencereden bakınca, iri yarı bir delikanlının saray muhafızları ile tartıştığını gördü. Seslenerek onları içeri çağırdı ve gence ne istediğini sordu.

Genç sinirle, ”Ben hana girmek istiyorum, bunlar bırakmıyor” dedi. İyi ama burası han değil ki, saraydır, ben de padişahım dedi. Genç itiraz etti, hayır han dedi. İbrahim Ethem hazretleri ;” Peki nasıl han oluyor? ” Delikanlı, ”Senden önce kim vardı burada? Babam vardı. Ne oldu ona? Göçtü gitti. Ondan önce? Dedem vardı. Ona ne oldu? O da göçüp gitti. Peki efendim, birinin konup birinin göçtüğü yere han denmez mi?” dedi ve çekti gitti.

Gece damdaki adamın sözleri ve şimdi de bu gencin sözleri iyice canını sıkmıştı padişahın. Hemen av elbiselerini giyinip, kırlara doğru sürdü atını. Bu iki olayın tesirinden kurtulmaya çalışıyordu. Bir ceylan gördü. Bunu kovalamaya başladı. Birkaç saat bununla uğraştı. Sonunda öyle bir yere sıkıştırdı ki, artık ceylanın kaçacağı yer yoktu. Kendi kendine ceylana seslendi, beni çok yordun, şimdi ne yapacaksın, nasıl kurtulacaksın elimden? O anda ceylan, Allahü teâlânın izniyle dile gelip, senin başka işin yok mu, ne istiyorsun benden, beni öldürmek için mi yaratıldın sen, kendi vazifeni yapsana sen) dedi.

Bunun üzerine İbrahim Ethem Hazretleri, okunu ve yayını  atıp tevbe etti. Padişahlığı da bıraktı, bir daha da memleketine dönmedi. Gitti, alimlere, evliyalara talebe oldu. senelerce ilimle uğraştı, sonunda meşhur İbrahim Ethem Hazretleri oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Freedun dedi ki:

    Ceylanla konuşana kadar hikaye iyi gidiyordu.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.