Bilgi Deryam

Padişahların tılsımlı gömlekleri. Sırları çözülemiyor

Padişahların tılsımlı gömlekleri. Sırları çözülemiyor

Padişahların tılsımlı gömlekleri olduğunu biliyor muydunuz? Padişahlar savaşa girmeden önce “tılsımlı” denilen bu gömleği giyiyorlardı. Peki, bu kadar güven veren bu gömleğin özelliği nedir? İşte padişahların tılsımlı gömlekleri.

Padişahların tılsımlı gömlekleri

Osmanlı padişahları savaştan zaferle ayrılmak, nazardan korunmak ve şifa bulmak için giydiği gömleklerin üzerindeki harf ve rakamlar Kuran-ı Kerim’deki ayetleri temsil eder. Bu gömleklerin gizemi ise sadece gömleği dokuyan kişi tarafından bilinmektedir.

Bunların ne manaya geldiğinin herkes tarafından bilinmemesi, gömleğin sahibinden kaynaklanıyor. Yani tılsımlı gömlek kişiye özel çalışma olduğu için o kişi hakkındaki özel bilgiler de bu şekilde saklanıyor. Bir gömlek toplamda 8 bin ilmekle dokunuyor.

Toplamda 87 adet gömlek bulunuyor, her biri özel olarak üretilmiş. Padişahlara ve şehzadelere dikilen bu tılsımlı gömlekler Topkapı Sarayı’nda muhafaza edilmektedir. Sarayda 24 saat gözetim altında tutulan bu gömlekleri padişah ve şehzadelerin savaşa ve sefere giderken buradan alarak üzerlerine giydiklerini biliyoruz.

Hastalıklara karşı, özellikle felç için (Kaside-i Bürde), ruhsal sıkıntılar için (Felâk ve Nas) surelerinin gömlekler üzerine yazıldığını belirten Evliya Çelebi, bu gömleklerin ayrıca şahsa özel olduğunu başkası giyse bile bir faydasının olmayacağını belirtiyor.

Tılsımlı gömleklerin nasıl hazırlandığına ilişkin şu bilgileri buluyoruz: “Gömlek hazırlanmadan önce sarayın müneccimbaşısı gömleğin hazırlanma amacına uygun bir zaman belirler. Bu uygun saat halk arasında bilinen adıyla “eşref saati” dir. Daha sonra devrin ünlü hocaları istenen amaca uygun ayet ve duaları seçerler.

Seçilen ayetler ve diğer yazılar devrin ünlü hattatları tarafından gömlek üzerine yazılır. Daha sonra da terziler önceden kesilmiş parçaları bir araya getirip, dikerler. Böylece bir tılsımlı gömlek; müneccim, din adamı, hattat ve terzinin işbirliği ile ortaya çıkar.”

Tılsımlı gömleği giyemeden ölen Şehzade

Topkapı Sarayı’nda başlangıç ve bitiş tarihleri belli bir tek gömlek bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet’in şehzadesi Cem Sultan’a  ait. Kaynakların verdiği bilgiye göre gömleğin dokunmasına 30 Mart 1477’de başlanmış, 29 Mart 1480’de tamamlanmıştır.

Ancak bahtsız şehzade bu gömleği hiç giyememiş, gömleğin yakası bile açılmadan günümüze kadar ulaşmıştır. Bu gömlekler içinde tarih ve isim taşıyanı çok azdır. Şehzade Selim’e ait 1565 – 1566 tarihli gömlek ve Sultan III. Murat’a ait 26 Ocak 1582 tarihli gömlek kitabeli nadir örneklerdir.

Gömlekler suyla temasında yazı ve desenler akacağı için yıkanmazdı. Bu sebeple saray koleksiyonundaki gömleklerin çoğu giyilmeden kalmış, bir kısmı da yıkanmadan günümüze kadar gelmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.