Bilgi Deryam

Padişahlar Neden Yabancı Kadınlarla Evlendi

Padişahlar Neden Yabancı Kadınlarla Evlendi

Padişahlar neden yabancı kadınlarla evlendi sorusu geçenlerde yine gündeme geldi. Padişahlar neden Türklerle evlenmedi de yabancı kadınlarla evlendi diye bir soru sorulmaya başlandı. Bende, Padişahlar neden yabancı kadınlarla evlendi sorusu ile bir yazı yazmak istedim. Umarım aklınızdaki sorulara cevap vermiş olurum.

Padişahlar Neden Yabancı Kadınlarla Evlendi

Öncelikle sorulan soruları hatırlayalım ve amaçlarının ne olduğunu öğrenelim. Gelen sorular arasında; Padişahlar yabancı kadınlarla evlenerek Türk Devleti’nin yapısını bozdular, Padişahlar neden yabancı kadınlarla evlendi. Türk kızları dururken neden yabancı kadınlarla evlendiler gibi sorular sorulmakta. Bu soruların bazıları tamamen iyi niyetlidir. Bazıları da Osmanlı’ya çamur atayım da, kirlenmese bile en azından izi kalır amacı taşımaktadır.

Gelelim cevaplara. Öncelikle Osmanlı Devleti  koca bir imparatorluktur. Ve bu imparatorluk içerisinde bir sürü ırk bulunmaktadır. Tamamen Türklerden oluşan bir devlet değildir. Devletin yapısı da  ırk üzerine inşa edilmemiştir. Devlet, din esası İslam esası üzerine inşa edilmiştir.

Diğer dinlere mensup olan insanlar kesinlikle ne horlanmıştır, ne dışlanmıştır. Hatta onların inançlarını daha rahat yaşayabilmeleri için  imkanlar verilmiş, daha huzurlu bir şekilde ibadetlerini ve inançlarını yaşamışlardır. Zaten Osmanlı Devleti’nin bu kadar uzun ömürlü ve asırlarca Dünya’ya hükmetmesinin nedeni, bu  anlayışı benimsemesidir. Bu anlayıştan uzak  kaldığı zamanlarda çökmeye başlamıştır, tarih buna şahit olmuştur.

Padişahların Eşleri Müslüman mıydı?

Hazreti Ömer’in çok güzel bir sözü ile başlamak istiyorum, ”Biz, zelil, aşağı kimselerdik. Allah-u Teala, bizleri Müslüman yapmakla şereflendirdi” buyuruyor. Bugün  çok büyük hürmet gösterdiğimiz, İslam dinini çok güzel yaşayan ve örnek olan isimler başlangıçta Müslüman değillerdi. Sonradan iman edip Müslüman olan insanlardı.

Demem o ki; Müslüman anne-babadan doğmamak bir kusur değildir. Padişahların anneleri de sonradan Müslüman olmuşlardır. Ve onların müslümanlığını sorgulamak kimsenin haddi değildir. Öyle ki bir çoğu Müslümanlar için cami, mescit, köprü, han, hamam, çeşme, hastahane, imaret gibi birçok hayır eseri yaptırmışlardır.

Padişahların Yabancı Anneleri

Sultan 1. Murad’ın annesi Rum asıllı “Horofira” iken, Müslüman olduktan sonra“Nilüfer Hatun” ismini almıştır.

Yıdırım Bayezid’in annesi Bulgar asıllı “Marya” iken, Müslüman olduktan sonra, “Gülçiçek Hatun” ismini almıştır.

Sultan 2. Murad’ın annesi, bazı kaynaklara göre “Veronika” isimli bir Hıristiyan iken, Müslüman olduktan sonra “Emine Hatun” ismini almıştır.

Fatih Sultan Mehmed Han’ın annesi Sırp kralının kızı “Mara Despina” iken, Müslüman olduktan sonra “Hüma Hatun” ismini almıştır.

Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Polonyalı “Helga” iken Müslüman olduktan sonra “Hafsa Sultan” ismini almıştır.

Sultan İkinci Selim’in annesi Rus ya da Ukrayna uyruklu  “Roza ya da Roxana” iken, Müslüman olduktan sonra “Hürrem Sultan” ismini almıştır.

Osmanlı Padişahları Neden Türklerle Evlenmedi

Padişahlar neden yabancı kadınlarla evlendi sorusuna verilecek en güzel cevaplardan biri; Padişah eğer Türk kadınlarla  evlenseydi, eşinin ailesiyle uğraşmak zorunda kalacaktı. Yani eşinin akrabaları padişahtan iş, rütbe, makam kısaca torpil isteyeceklerdi. Devletin her kademesine padişahın eşinin akrabaları yerleşecekti.

Kısa zaman sonrada bu akrabalar arasında makam, mevki kavgası başlayacaktı. Yükselmek için adeta birbirleriyle yarışacaklardı. Hal böyle olunca da devlet zaafa düşecekti. Bu söylediklerim varsayım değildir. Daha önce  yaşanmıştır. Örneğin Yıldırım Bayezid zamanında Çandarlı Ailesi devlet makamlarında iyi yerlere gelmiş, Fatih Sultan Mehmed Han’ın zamanına kadar çok güçlü olmuştur. Ve Fatih Sultan Mehmed Han zamanına kadar da Padişahları büyük sıkıntılara sokmuştur.

Padişahlar neden yabancı kadınlarla evlendi sorusuna verilecek bir diğer cevap ise Anadolu topraklarının bütünlüğünü sağlamaktı. Osmanlı Devleti’nin kuruluş zamanında Anadolu’da ayrı ayrı beylikler vardı ve Anadolu bir bütün değildi. Padişahlar yabancı kızlarla evlenerek yabancı devletler ile akraba olmuş, böylelikle aralarında bir barış sağlayıp, Anadolu’nun bütünlüğünü sağlamayı daha kolay hale getirmiştir.

Padişahlar neden yabancı kadınlarla evlendi sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Umarım yazı faydalı olmuştur. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. hüseyin aydogan dedi ki:

  güzel bir aydınlatmaydı bilginize teşekkür ederim…

 2. admin dedi ki:

  Merhabalar Yasemin Hanım.
  Öncelikle Yıldırım Bayezid ile başlayalım. Aslında makale biraz uzun olduğu için, bütünlüğü yakalayamamışsınız. Yıldırım Bayezid’in annesi Marya Hatun’dur sizinde dediğiniz gibi. Bayezid’in eşi değildir, annesidir. Yani Padişahın eşi türktür, yabancı değil. Padişahın eşi türk ve çandarlı ailesinden olduğu için, bu aile Fatih Sultan Mehmed’e kadar çok güçlenmiş ve tüm padişahlar üzerinde olumlu ve olumsuz birçok etkileri olmuştur. Umarım buraya kadar herşey anlaşılmıştır.
  İkinci konu ise Anadolu bütünlüğü:
  Selçuklu Devleti’nin yıkılmasından sonra Anadolu’da birçok beylik kurulmuştur. Bu beyliklerin birçoğu Osmanlı’ya sıkıntılar yaratmıştır. Osmanlı Devleti’de Anadolunun birliğinin sağlanması gerektiğini biliyorlardı.Tek sıkıntı yaratan Anadolu Beylikleri değildi. Bizans ve diğer devletler ve onların tekfurları da Osmanlıya sıkıntı yaratıyordu. Durum böyle olunca Osmanlı padişahları, yabancı devletler ile barışı sağlamak için yabancı kadınlarla evlenmişlerdir. Ayrıca bu evlilik sonuçlarında çeyiz hediyesi olarak bir sürü toprak almışlardır. Böylelikle batıdan gelebilecek tehlikeleri önlemiş, hatta akrabalık kurduğu yabancı devletlerden yardım alarak, Anadolunun bütünlüğünü sağlamaya çalışmışlardır. Umarım açıklayıcı ve tatmin edici bir yorum olmuştur.

 3. Yasemin EKŞİ dedi ki:

  Selamlar,
  Ama siz yukarıda, Yıdırım Bayezid’in annesi Bulgar asıllı “Marya” dediniz, biraz aşağıda da Yıldırım Bayezid zamanında Çandarlı Ailesi devlet makamlarında iyi yerlere gelmiş şeklinde bir yargıda bulundunuz. Bu bir çelişki değil mi, padişahların yabancı eşler almalarıyla alakalı tezinizle? Yani eş yabancı ama devlet makamlarında palazlanan Çandarlı Ailesi… Yabancı değil yani.
  Ayrıca Anadolu’da bütünlüğü sağlamanın bu tezle alakasını kuramadım. Anadolu zaten tamamiyle Türk değil miydi? Evet beylikler şeklindeydi ama Türk’tü. Yabancı evlilikler yaparak Anadolu bütünlüğünü sağlamak…Pek bilemedim. Aydınlatırsanız sevinirim.
  Saygılarımla…

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.