Bilgi Deryam

Padişah’a Hızır’ı gösteren fakir adam

Padişah’a Hızır’ı gösteren fakir adam

Her şey aslına çeker hikayesine hoş geldiniz. Hızır’ı arayan padişah ve fakir adam arasında geçen mükemmel bir hikaye. Lafı dolandırmadan direk hikayemize geçelim. İşte her şey aslına çeker hikayesi.

Her şey aslına çeker

Bir padişah Hızır (aleyhisselam)’ı görmek istiyordu. Bir gün bunun için tellallar çağırttı: “Kim bana Hızır’ı gösterirse onu armağanlara boğacağım” dedi. Birçok oğlu olan fakir bir adam bu işe talip oldu. Karısına dedi ki: “Hanım ben padişaha Hızır’ı bulacağımı söyleyip ondan kırk gün müsaade alacağım. Bu kırk gün için padişahtan size ömrünüz boyunca yetecek yiyecek, içecek ve para alırım. Kırk günün sonunda Hızır’ı bulamayacağım için benim kelle gider, ama siz rahat olursunuz”

Adamın karısı kanaatkar biriydi: “Efendi biz nasıl olsa alıştık böyle kıt kanaat geçinmeye. Bundan sonra da idare ederiz. Vazgeç bu tehlikeli işten” dedi. Ama adam kafaya koymuştu. Padişaha gidip Hızır’ı bulacağını söyledi. Bunun için kırk gün izin istedi.

Hızır’ı bulmak için kırk gün zarfında ailesinin geçimi için sarayın ambarından tonlarca yiyecek, içecek ve nakit para aldı. Bunları evine teslim edip kırk gün ortalıktan kayboldu. Kırk günün bitiminde padişahın huzuruna çıkıp her şeyi itiraf etti:

“Padişahım, benim aslında Hızır’ı falan bulacağım yoktu. Ailecek sıkıntı çekiyorduk. Hızır’ı bulacağım diye sizden dünyalık almak istedim.” dedi. Padişah buna çok kızdı: “Padişahı kandırmanın cezasını hayatınla ödeyeceğini hiç düşünmedin mi?” diye bağırdı.

Adam da her şeyi göze aldığını söyledi. Bunun üzerine padişah yanında bulunan üç veziriyle görüş alış verişinde bulundu. Birinci vezire sordu: ”-Padişahı kandıran bu adama ne ceza verelim?”  Birinci vezir ”-Efendimiz, bu adamın boğazını keselim, etini parçalayıp çengellere asalım.” dedi.

İşte Vezir İşte Hızır

Bu sırada ortaya çıkan nurani bir çocuk, vezirin sözleri üzerine söyle dedi: “Küllü şey in yerciu ila aslihi”. Padişah ikinci vezirine sordu: -Bu adama ne ceza verelim? İkinci vezir ”-Hükümdarım bu adamın derisini yüzüp içine saman dolduralım.”

Biraz önce ansızın ortaya çıkan çocuk yine: “Küllü şey in yerciu ila aslihi” dedi.Padişah üçüncü vezire sordu: -Ey vezirim sen ne dersin, beni kandıran bu adama ne ceza verelim? Üçüncü vezir ”Padişahım bana göre, bu adamı affedin Size yakışan, sizden beklenen budur. Bu adam önemli bir suç isledi ama sanıldığı kadar da kötü biri değil. Çünkü çoluk çocuğunun rahatı için kendini feda edebilecek kadar da iyi yürekli.

Nurani çocuk yine söze karıştı: -“Küllü şey in yerciu ila aslihi” Bu defa padişah o çocuğa yöneldi: -Sen kimsin? İkide bir tekrarladığın o laf ne demektir? Çocuk cevap verdi:

-Senin birinci vezirinin babası kasaptı. Onun için kesmekten, etini çengellere asmaktan bahsetti. Yani aslını gösterdi. İkinci vezirin babası yorgancı idi. Yorgan yastık, yatak yüzlerine yün, pamuk doldururdu. O da babasına çekti. Üçüncü vezirin ise babası da vezirdi. O da soyuna çekti, büyüklüğünü gösterdi. Benim söylediğim söz “Her şey aslına çeker” demektir. Vezir istersen (üçüncü veziri göstererek) işte vezir, Hızır istersen (kendini göstererek) işte Hızır, bu adamı mahcup etmemek için sana göründüm, dedi ve kayboldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. admin dedi ki:

    Hocam size görünen reklamlar otomatik reklamlar. Google otomatikmen gösteriyor. Bizimle alakası yok.

  2. Serkan aslan dedi ki:

    Pardon ama böyle bir sayfa da pornografik görüntülü sohbet reklamının ne işi var lütfen kaldırırmısınız sayfaya yakışmayan bir reklam teşekkür ederim

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.