Bilgi Deryam

Otomobilin icadı. İlk otomobili kim ne zaman buldu

Otomobilin icadı. İlk otomobili kim ne zaman buldu

Otomobilin icadı ile şüphesiz hayatımız çok kolaylaştı. Ayağımızı yerden kesen bu icat sürekli olarak geliştirilmeye devam ediyor. İlk icat edildiğinde buharlı olarak üretildi. Ağırlığı yaklaşık 21 tondu. İşte ilk buharlı, elektrikli, benzinli otomobillerin icadı.

Otomobilin icadı

Otomobilin icadı 1705 tarihinde İngiliz Thomas Newcomen ve 1760’ta James Watt, maden ocaklarında kullanılması için buharla çalışan ilk icatları yapmasıyla başlar. Böylece sanayi devrimini başlattılar. Onların başlattığı bu devrimi, Fransız soylu Nicholas Cugnot 1769 yılında devam ettirmiştir.

Cugnot, buhar makinası ile çalışan ilk taşıtını yaptı. Üç tekerlekli, çok büyük bir buhar kazanından sağlanan güçle çalışan motorlu bir araçtı. Saatte yaklaşık 4,5 kilometre yol alabiliyordu ve her 20 kilometrede bir kazanın doldurulması gerekiyordu.

Tarih 1789 yılını gösterdiğinde ise Oliver Evans, kendiliğinden hareket etme kabiliyeti olan ilk aracını yaparak patentini aldı. Aracın dört tekerliği, arka tarafındaki pedallı tekerlekleri sayesinde hem karada hem de suda gidebiliyordu. Ağırlığı ise 21 tondu.

İlk otomobillerin hemen hemen hepsi buharlı motorlara sahipti. Sadece birkaç tanesi elektrikle çalışıyordu ve büyük akümülatörleri vardı. Havagazı ile çalışan ilk otomobili ise 1860 yılında Alman August Otto tasarladı.

1880’li yıllarda ise bugün kullandığımız otomobillere ilham veren iki icat ortaya çıktı. Bunlardan birincisi, içten yanmalı motora sahipti. Diğeri ise pnömatik yani hava lastikli bir tasarımdı.

1886 tarihinde Alman Gottlieb Daimler ile Karl Benz, eş zamanlı olarak ayrı ayrı dört zamanlı benzinli motoru icat etmeyi başardılar. Benzinli motorun icadının ardından 1887 yılında benzinle çalışan ilk otomobili Daimler yaptı.

Kuvvetle sıkıştırılmış hava içine püskürtülen yakıtla içten yanmalı bir motor tipi olan dizel, büyük güçlere ihtiyaç duyulması ile icat edilmiştir. Alman mühendis Rudolf Diesel tarafından icat edilen bu motor, Alman şirketler tarafından geliştirilmiştir. Bu dizel motorun, bir otomobilde kullanılmasını mümkün kılan ise Robert Bosch olmuştur.

Daimler ve Benz, binek otomobillerde kullanılması için 1933 yılında 6 silindirli 3,8 litrelik 82 beygir gücündeki ilk dizel motoru geliştirdi. Rudolf’un patentinin üstünden 44 yıl sonra, Daimler-Benz, dizel motorlu ilk seri üretim binek otomobil olan 260 D modelini piyasaya sundu.

1936 yılında yollara çıkan 260 D modeli, 4 silindirli 2,6 litrelik 45 beygir gücünde bir dizel motora sahipti. 4 yılda 1967 tane üretildi ve Mercedes-Benz 180 D, 1954 – 1961 yılları arasında 153 bin 283 adet satarak dönemin en popüler ticari aracı oldu.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.