Bilgi Deryam

Osmanlının Hollanda’ya yardımı – Yeniçeri kıyafeti hikayesi

Osmanlının Hollanda’ya yardımı – Yeniçeri kıyafeti hikayesi

Osmanlının Hollanda’ya yardımı ve Yeniçeri kıyafeti hikayesi nedir. Yeniçeri kıyafeti yollayan padişah kimdir? Hollanda’nın Osmanlı’dan yardım istemesi ve Yavuz Sultan Selim’in Hollanda’ya yaptığı yardım nedir?  gibi soruların cevapları bu makalemizde. İşte Osmanlının Hollanda’ya yardımı.

Osmanlının Hollanda’ya yardımı

Hollanda Kraliyet ailesi 1500’li yıllarda İspanyol ve Cenevizli denizcilerin korkusundan denizlere açılamıyor, ticaret ve tarım yapamaz hale gelmişti. Neredeyse açlıktan ölecek duruma gelen  Hollanda halkı perişan durumdaydı. Bu olanlar üzerine Hollanda Kraliyet ailesi Cihan Devleti Muhteşem Osmanlı’dan imdat çığlıkları ile yardım istemişti.

Hollanda deniz ticareti ve deniz ürünleri ile geçimini ve ekonomisini ayakta tutuyordu. Fakat denizlerde anarşi, korsancılık ve yağmacılık yüzünden Hollanda çok zor bir dönem geçiriyordu. İspanyol korsanlarının oluşturduğu mafya, gemilere aman vermiyordu.

Bu yüzden çaresiz kalan dönemin Hollandalı idarecileri Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim Han’a müracaatta bulunmuş, durumlarını arz etmişlerdi. Yavuz Sultan Selim, onları dinledikten sonra, gemilerinde Osmanlı bayrağını çekerek rahat bir şekilde seyahat edebileceklerini, güven ve rahat içinde ticaretlerini yapabileceklerini söyledi.

Hemen Barbaros Hayreddin Paşayı görevlendirdi. Barbaros Hayreddin Paşanın en ufak bir hareketine bile ihtiyaç kalmadan, İspanya saldırgan ve yağma havasından vazgeçerek, Hollanda’ya karışmayacağını açıklıyordu.

Cihan Devleti Muhteşem Osmanlı; insani hareketini bir kere daha göstererek düşkünün ve çaresizin çaresi olmuştu. Osmanlı bayrakları ile denizlere açılıp ticaret yapma imkanı bulan Hollandalılar da işte bunun hatırasına Yavuz Sultan Selim’in 2m x 3m boyutundaki portresini Lahey’deki Milli Meclis binalarının duvarına asmışlar.

Leiden Şehri’nin merkezindeki beş katlı eski belediye binasının en üst katındaki Barbaros Hayreddin Paşa’nın iki asır önce yaptırılan büstü ise, İspanyolların Hollanda topraklarını ele geçirme planlarının o zaman Hollandalıları himaye eden Barbaros’un korkusundan dolayı bozulmuş olması sebebiyle minnettarlık ifadesi olarak yaptırılmıştır. Heykeltıraş Pieter Xavery’in imzasını taşıyan ve 1673 yılında yapılan bu heykelin altında “In Den Vergvlden Tvrk” “Altın Türk’ün Adına” ibaresi nakşettirilmişti.

Osmanlının Hollanda'ya yardımı

Barbaros Hayreddin Paşa büstü Hollanda

Hollandalılar dedelerinin çaresizliğine çare olan; Osmanlının torunları olan bugünkü Türk Milleti’ne teşekkür etmeleri gerekirken bir de tehdit mi ediyorlar! Bütün dünya şunu bilir ki; aslanın yavrusu da aslandır.

Yeniçeri kıyafeti hikayesi

Osmanlının Hollanda’ya yardımı birçok kez tekrar etmiştir. Bunlardan biri de Yeniçeri kıyafeti hikayesidir. İşte yeniçeri kıyafeti yollayarak Osmanlının Hollanda’ya yardımı.

Devir Kanuni Sultan Süleyman devri. Yine Hollandalılara zulüm yapılır.  Fransızlar Hollanda’nın ticaret ve tarım yapmasını engeller, Hollanda’yı yağmalamaya, sömürmeye çalışırlar. Bu sömürgeye daha fazla dayanamayan Hollanda, çareyi yine Cihan Devleti Muhteşem Osmanlı’da arar ve bir mektup yazar;

”Fransızlar her sene bize zulüm ediyorlar, ekinlerimizi elimizden alıyorlar. Siz ki dünyaya adalet dağıtan bir imparatorluğun sultanı, bizi bu zulümden kurtarın. Asker gönderin, ürünlerimizi bu sene toplama imkanı sağlayın.”

Mektubu alan Kanuni Sultan Süleyman, asker gönderme gereği duymaz. ”Fransızlar korkak insanlardır, askerimizin kıyafetleri bile Fransızları korkutmaya yeter” der. Ve üç  çuval dolusu Yeniçeri kıyafeti ve bir de mektup yollar Hollanda’ya.

Mektubu ve çuvalları alan Hollandalılar ilk başta şaşkına dönerler. Mektupta şunlar yazılıdır; ”Fransızlar korkak insanlardır, onlara  asker göndermemize gerek yoktur. Yeniçerimizin kıyafetini görmeleri yeterlidir. Çuval içindeki yeniçeri kıyafetlerini adamlarınıza giydirin ve hasat zamanı etrafta gezdirin”

Bağ bahçe sahipleri hemen  yeniçeri kıyafetlerini paylaşırlar ve  hasat zamanı geldiğinde kıyafetleri giyerler. Bir, iki, üç gün derken gerçekten de o sene Fransızlar Hollanda’ya karışmazlar. Osmanlı’nın Hollandalılara yardıma geldiğini düşünen Fransızlar yakın köydeki evlerini terk edip kaçarlar. Ve Hollandalılar 8 yıl boyunca bu zulümden kurtulur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.