Bilgi Deryam

Osmanlının gücü ve şanını anlatan muhteşem bir hikaye

Osmanlının gücü ve şanını anlatan muhteşem bir hikaye

Osmanlının gücü ve şanı gerçekten de çok büyüktü. 3 kıtada varlık gösterip dünyaya hükmetmek herkesin harcı değil. Bende size güzel ve bir o kadar da etkileyici bir hikaye ile size Osmanlının gücü ve şanını aktaracağım. Keyifli okumalar.

Osmanlının gücü

Hani hep deriz ya Osmanlı dünyaya hükmetmiş. Tek bir emirle Fransa’da 100 yıl dansı yasaklatmış. Amerika’yı vergiye bağlayan tek devlet ve Amerika’nın yabancı bir dille imzaladığı tek antlaşma yine Osmanlı Devleti ile yapılmıştır.

Bunun gibi onlarca belki yüzlerce olay vardır. Ama ben size böyle olaylar ile değil de daha etkileyici bir tarihi olay, hikaye ile anlatacağım. İşte Osmanlının gücü ve şanını anlatan hikaye.

Alman İmparatoru Şarklen’in Osmanlı’daki elçisi tarafından “Dünyanın en güçlü ordusu” olarak tanımlanan Osmanlı ordusu, Birinci Viyana Kuşatması’ndan önce Budapeste önüne gelmiş, şehri kuşatmıştı.

Etrafta dolaşan şüpheli birini yakalayan askerler onu doğruca Başvezir İbrahim Paşa’nın huzuruna çıkardılar. İbrahim Paşa ile o adam arasında şöyle bir konuşma geçti:

“Sen kimsin?”

“Kral Ferdinand’ın subayıyım efendim!”

“Demek casusluk niyetiyle geldin. Peki, ne öğrenmek istersin?”

“Görevim, ordunuz ve silahlarınız hakkında bilgi toplamaktı!”

“Anlaşıldı. Simdi git, istediğin bilgileri topla!”

İbrahim Paşa, sonra da ilgililere dönüp emir verdi:

“Bu casusa istediği her sey gösterilsin, sorduğu her şeye doğru cevap verilsin!”

Söylenenler yapıldı ve Alman subayı adeta misafir olarak ağırlandı Osmanlı ordugahını baştan başa dolaşan casus subay gördükleri karşısında hayretini gizleyemiyordu. İşi bittikten sonra tekrar huzura çıkarılınca İbrahim Paşa’ya da durumu anlattı. İbrahim Paşa gülerek elini uzattı ve onu yolcu etti

“Haydi git, gördüklerini kralına anlat!”

Osmanlıların kendi güçlerinden ne kadar emin olduklarını gösteren güzel bir örnek, değil mi? Öyle bir örnek ki, dünyada eşi ve benzeri görülmemiştir. İşte büyük ordu, işte büyük devlet ve işte büyük devlet adamları.

Bu tarz hikayeler hoşunuza gittiyse ve devamının gelmesini istiyorsanız arkadaşlarınızla paylaşıp bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yazmamızı istediğiniz ya da merak ettiğiniz bir hikaye olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Esenlikle kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.