Bilgi Deryam

Osmanlının efsane casusu Kuşçubaşı Eşref

Osmanlının efsane casusu Kuşçubaşı Eşref

Kuşçubaşı Eşref kimdir sorusu ile başlayalım makalemize. Öncelikle şunu bilmekte fayda var: Kuşçubaşı Eşref, Sultan 2. Abdülhamid Han’ın destek verdiği biridir. Kuşçubaşı Eşref’ten söz edip de İngilizlerin meşhur mu meşhur, çok zeki hafiyesi olan Lawrence’den bahsetmek ayıp olur. Makalenin sonlarına doğru kimin daha zeki olduğuna ufak bir tebessümle siz karar vereceksiniz.

Teşkilat-ı Mahsusa ve Kuşçubaşı Eşref

Kuşçubaşı gençliğinde Harp okulunda iken, Abdülhamid Han’a karşı çıkanlar arasındaydı. Hatta Jön Türklerle ilişkisi olduğundan dolayı sürgün bile edilmiştir. Uzun zaman Abdülhamid Han’a düşmanlık beslemiştir. Daha sonra gerçekleri görüp pişman olmuştur. Hatta Abdülhamid Han adına istihbarat görevlerinde de bulunmuştur.

Bu istihbarat görevlerinden birini sizlere anlatmak istiyorum. Hani şu meşhur İngiliz casusu Lawrence ile olan.

Kuşçubaşı Eşref ve Lawrence

Bilindiği üzere Abdulhamid Han, büyük bir gürültüyle çökmek üzere olan bir imparatorluk devraldı. Herkes Osmanlının bugünden yarına çökeceğini bekliyordu ama bu çöküş, bir türlü gerçekleşmiyordu. Abdulhamid Han’ın bu çöküşü nasıl engellediğini düşmanlarımız yıllardır biliyor ama biz daha yeni yeni öğrenmeye başladık. İşte o yıllara dair ilginç notlar:

Kuşçubaşı Eşref bu dönemde Abdulhamid’in desteğiyle Arap bölgelerinde çok büyük işler yapmıştır. İngiliz casusu Lawrence, Kuşçubaşı’nın eline su dökemez.

Kuşçubaşı Eşref, Sultan Abdulhamid’in emriyle Yemen’e 300 bin altın götürmekle görevlendirilir. Medine’den sonra İngiliz birlikleri ve Şerif Hüseyin’in 10 bin kişilik birliğiyle çarpışmaya girer. Toplam 70 istihbarat elemanı saatlerce çarpışır.

Onlar çarpışırken asıl altınlar Abdulhamid’in Afrika ve Sudan’dan devşirdiği zenci hafiye elamanları tarafından dikkat çekmeden Yemen’e ulaştırılır. Bu elemanlar arasında meşhur Zenci Musa olduğu da söylenir.

Kuşçubaşı esir düşer. İngiliz Lawrence kendisini görünce şaşırır. Kuşçubaşı’na “Seni bir yerden hatırlıyorum.” der. Kuşçubaşı ise yıllar önce Sina’da bir Arap kabile reisiyle görüştüğünü ve kendisinin de orada olduğunu söyler. Lawrence, “Evet o görüşmeyi hatırlıyorum, ama sen orada neredeydin, reisin yanına mı sızmıştın?” diye sorar. Kuşçubaşı, “O kabile reisi bendim” der.

Kuşçubaşı Eşref’in ölümü

Milli mücadele yıllarından sonra Kuşçubaşı vatandaşlıktan çıkarılarak Malta’ya sürgün edildi. 1938 yılında çıkartılan genel bir afla Türkiye’ye döndü. 1964 yılında İzmir’de bulunan çiftliğinde vefat etti. Öte yandan Eşref Sencer Kuşcubaşı yaşamı boyunca birkaç eser de yazmıştır. Bunlar;
 Hayber’de Türk Cengi 
 Teşkilat-ı Mahsusa Arabistan, Sina ve Kuzey Afrika Müdürü Eşref Bey’in Hayber Anıları 
 Eşref Kuşçubaşı 
 Tarih-Anı Dizisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ali Osman Büyükorhan dedi ki:

    1913 yılında Batı Trakya Türk Cumhuriyetini kurup Genel Kurmay Başkanı olan da Kuşçubaşı Eşref’tir.80 bin kişilik ordusu olan bu ilk Türk Cumhuriyeti,Avrupa Devletlerinin Osmanlı Devletine büyük baskısı sonucu kendi kendini lağvetmek zorunda bırakılmıştır.

  2. Savaş Açıkgöz dedi ki:

    Allah râhmet eylesin mekânı cennet olsun inşallah.Yahudilerin,hâinlerin;yıllarca kahramanları hâin,hâinleri de kahraman gibi anlatan; yalan yazan TARİH utansın!

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.