Bilgi Deryam

Osmanlının aşçılar sayesinde kazandığı savaş

Osmanlının aşçılar sayesinde kazandığı savaş

Haçova Meydan Muharebesi Osmanlının, Avusturya, Macar, Alman, İspanyol, Leh, Çek, Slovak, İtalyan, Hollanda ve Belçika ordularına karşı kazandığı büyük zaferdir. İlk başlarda yenilen Osmanlı ordusu, Padişahın Hırka-i Şerifi’ni giymesi üzerine ve özellikle aşçılar ve diğer hizmetliler sayesinde bu savaşı kazanmıştır. İşte Haçova Meydan Muharebesi

Haçova Meydan Muharebesi

Tarih 1595, Sultan 3. Mehmed yeni tahta geçmişti. Osmanlı ordusu, Avusturya ve Alman orduları karşısında ard arda yenilgiler alıyordu. Estergon kalesi düşman eline geçmiş, İbrahil, Kili, Silistire, Yergöği, Rusçuk, Akkirman ve Varna’da elden gitmek üzereydi. Bu olaylar tüm yurtta derin üzüntüye neden olmuştu.

Tüm bu olanlardan sonra Sultan 3. Mehmed, hocası Sadeddin Efendi’nin de tavsiyesi üzerine Avusturya üzerine sefere çıkmaya karar vermişti. Bu haberi duyan ahali çok sevinmişti. Çünkü Kanuni Sultan Süleyman’ın vefatından sonra tam 30 yıl boyunca hiçbir padişah ordunun başında sefere çıkmamıştı.

Sultan 3. Mehmed 21 Haziran 1596’da Haçova’ya doğru yol almaya başladı. İlk olarak Eğri kalesini fethetti ve buraya Lala Mehmed Paşa’yı bıraktı. Daha sonra Haçova Meydanı’na geldi. Karşılarında Alman, Macar, Leh, Slovak, Çek ve daha birçok devletten oluşan 300.000 kişilik büyük bir ordu vardı. Osmanlı ordusu ise 100.000 civarındaydı.

Osmanlı ordusu yorgundu, uzun yoldan gelmişlerdi. Düşman ordusu ise dinlenmiş ve savaşa hazırdı. Düşman her an  ani bir baskın yapabilirdi. Düşmanın ani baskınlarını önlemek için, Cafer Paşa komutasında 15.000 kişilik öncü birlik düşman üzerine gönderildi. Cafer Paşa, bu öncü birliğin çok az olmasını söylese de Sadrazam İbrahim Paşa’ya dinletemedi sözünü.

Cafer Paşa bu emri yerine getirmek için korkusuzca düşman üzerine baskın yaptı. Fakat karşılarında devasa büyüklükte bir ordu vardı. Bu ordu karşısında Cafer Paşa ve askerleri hızlıca eriyordu. ”Alnımızın yazısı bu imiş” diyerek savaşmaya devam etti Cafer Paşa. Savaştan çekilmeyen Cafer Paşa’yı diğer hudut komutanları zorlukla savaş meydanından uzaklaştırıp  geri çekildiler. Bütün ağırlıklar ve toplar düşmanın eline geçti.

Aşçıların desteğiyle kazanılan Haçova Meydan Muharebesi

Cafer Paşa komutasındaki öncü birliğin aldığı yenilgiden dolayı çok üzülen Sultan 3. Mehmed, derhal harp meclisini toplayarak, bundan sonra ne yapılacağını, ne gibi tedbirler alınacağına dair görüşmeler yaptı. Harp meclisinde genel düşünce, ”Padişah kumandayı veziriazama bırakıp geri çekilmesinin en uygun olduğu” düşüncesiydi.

Bu düşünceye Padişahın hocası Sadeddin Efendi karşı çıktı. Sadeddin Efendi, ”Sultanım, bu büyük bir iştir. Hasan Paşa, İbrahim Paşa ve diğer paşalarla olacak iş değildir. Bizzat saadetli padişahımızın ordunun başında durması icap eder” dedi ve 26 Ekim sabahı iki ordu da harp düzeni almış ve birazdan  Haçova Meydan Muharebesi başlayacaktı.

Muharebe başlar başlamaz düşman kuvvetleri, Padişahın bulunduğu merkez kısma saldırdılar ve merkez orduya ağır darbe indirdiler. Sağ kolda ve sol koldaki Osmanlı ordusunun da durumu pek iyi değildi. Düşman merkezi ordunun içlerine kadar gelip yağma yapmaya başlamıştı bile. Durum çok tehlikeliydi, bazı  birlikler geri çekilmeye başlamıştı bile.

Düşman artık ordugahın bulunduğu çadırların içlerine kadar gelmişti. Düşmanın çadırlara kadar geldiğini gören, özellikle aşçılar ve seyisler, deveci, katırcı gibi hizmetliler de ellerine kazma, kürek, balta ve odun alarak hücuma geçtiler. Bu arada padişah çadırına geçmiş hocası ile istişare ediyordu.

Ve padişah çadırından çıkar, üzerinde Peygamber Efendimiz’in Hırka-i Şerif-i vardır. Hemen atına binerek eline de mızrağını alıp dimdik savaş meydanında kalır. Padişahı gören askerler Tekbir sesleriyle yeri göğü inletir. Aşçılar ocak altındaki yanmış odunları ellerine alarak düşman üzerine korkusuzca Tekbir sesleriyle hücum eder.

Padişahın Hırka-i Şerifi giyip savaş meydanını terketmemesi askerlere büyük moral olmuştu. Özellikle aşçılar düşmana bir yandan hücum ediyor bir yandan da  ”düşman kaçıyor” diye bağırarak geri çekilen askerleri savaş meydanına döndürmeyi başardılar.

Tam bu sırada pusuda bekleyen ön kol komutanı Cağalazede  gizlendiği pusudan çıkar, süvarileriyle şimşek gibi düşman üzerine hücuma geçer. Osmanlı ordusunun sağ koluna yardıma koşar ve 20 bin düşman askerini bataklığa kadar kovalayıp hepsini imha eder.

Zafer kazandığını zanneden düşmana ağır darbe indirilir ve 50.000’e yakın düşman askeri imha edilir. Böylelikle kaybedilmiş zannedilen Haçova Meydan Muharebesi büyük bir zaferle sonuçlanır. On bin dukka altın ile en güzel Alman toplarının çoğu ele geçirilir.

Hoca Sadeddin Efendi’nin, aşçıların ve diğer hizmetlilerin cesareti ile Haçova Meydan Muharebesi ,Mohaç Savaşı’ndan sonra en büyük meydan muharebesi ünvanını alır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.