Bilgi Deryam

Osmanlıda maymun askerler – Osmanlı savaşçı maymunları

Osmanlıda maymun askerler – Osmanlı savaşçı maymunları

Osmanlıda maymun askerler ve bu maymunların savaşlarda kullanıldığını biliyor muydunuz? Maymun askerlerin olduğunu bilenler, bu maymunların idam edildiğine yönelik birtakım bilgilere de ulaşmıştır. Bu yazımızda Osmanlıda maymun askerler ve bu maymunların idamını ele alacağız. (Maymunların idam edildiği belgelerle kanıtlanmamıştır.)

Osmanlıda maymun askerler

II. Bayezid döneminde Osmanlı denizciliği büyük bir gelişme göstermiş, tersaneler kurulmuş ve denizcilik devlet tarafından teşvik edilir hale gelmiştir. Kemal Reis ve Piri Reis gibi tarihte büyük imza atmış denizciler bu dönemde Osmanlı donanmasına katılmış ve sonrasında da Osmanlı Devleti içerisinden birçok büyük denizci ortaya çıkmıştır.

Bu tarihten itibaren diğer devletlere karşı deniz savaşlarında Osmanlı devleti büyük bir üstünlük kurmuştur. Osmanlı mühendislerinin yaptığı büyük yelkenliler, toplar ve cesur denizcilerimizin yanında bu savaşlarda donanmaya fayda sağlayan aslında pek de bilinmeyen çok garip bir silahımız vardı: Maymunlar. 

Osmanlıda maymun askerler ilk olarak nasıl ve nerede kullanıldığı bilinmese de Osmanlı donanmasında II. Bayezid’den itibaren maymunlar kullanılmaya başlanmıştı. Maymunların görme yeteneğinin insanınkinden iki üç kat daha gelişmiş olması sebebiyle gemilerin gözcü kulelerinde dürbün veya bir insan yerine özel eğitimli maymunlar bulunuyordu. 

Eğer maymun açık sularda bir gemi görürse çığlıklar atıp bütün tayfaya haber veriyordu. Böylelikle tayfanın yaklaşan bir gemi olduğundan haberi oluyordu. Bu sayede düşman gemisi onları fark etmeden önce hazırlıklar yapılabiliyor, savaşılacaksa tayfa kolayca önceden hazırlanabiliyor, eğer savaşılmayacaksa düşman gemisinin geldiği yönün aksine bir tarafa gidilerek, fark edilmeden kolayca yanlarından geçilebiliyordu.

Tabii Osmanlı gemisinde tüm bunlar olurken, düşman gemisi olan bitenden habersizdi. O kadar uzak mesafeleri insan gözüyle fark edemedikleri için hiçbir şey olmamış gibi yolculuklarına devam ediyorlardı. 

Maymunlar uzun yıllar Osmanlı donanmasında gözcü olarak kullanılmıştır. Özellikle Kanuni Sultan Süleyman döneminde Kuzey Afrika’nın büyük bir kısmının alınması ile denizciler ve tüccarlar tarafından İstanbul’a da getirilmeye başlanmıştı. Bir süre sonra varlıklı kesimin evcil hayvanlarına dönüşmüştür.

Özellikle Galata Azapkapı ve Tershane önlerinde maymunlar satılmaya başlanmıştı. Hatta bir süre sonra sırf maymun satan özel dükkanlar dahi ard arda açılmıştır. Ancak denizlerde iken pek göze batmayan ve çok da işe yarayan maymunlar, İstanbul’a gelip şehir içinde dolaşmaya ve çoğalmaya başlayınca bundan rahatsız olan kesim de ortaya çıkmıştır. 

Osmanlıda maymunların idamı

Osmanlıda maymunların idamı konusu genellikle şöyle geçmektedir. Aşağıda yazılanları bir kaç web sitesinden alıntı yaparak sizinle paylaştım. Bizim görüşümüz değildir, sadece söylentilerdir.

” III. Murad’ın şehzadeliği döneminde yanına bulunan İmam Abdulkerim Efendi de bu maymunlardan hazetmeyen kişilerin başında geliyordu. Öncesinde sadece bir imam olan Abdulkerim Efendi, III. Murad’ın tahta geçmesiyle rumeli kazaskerliğine kadar yükselmiş ve büyük bir güce kavuşmuştur.

Halk tarafından fazla sevilmeyen, asabi bir adam olarak bilinen Abdulkerim Efendi, özellikle gayri-müslim Osmanlı vatandaşlarına uyguladığı gurur kırıcı ve ırkçı uygulamalarıyla tanınmıştır. Ama Abdulkerim Efendi’nin asıl vukuatı maymunlara yaptıkları olmuştur.

Beslenen maymunlardan pek hazetmeyen hatta nefret eden Abdulkerim Efendi, bir cuma namazı sonunda Fatih Camii’nde verdiği vaazda, gayri-müslimlerin bu maymunları cinsel işlerde kullandığını iddia etmiş, cemaati gelayana getirip arkasına almış ve doğru maymun dükkanlarını basarak talan etmiş, yakalandığı bütün maymunları ağaçlara astırmıştır. ”

Yukarıda geçen Osmanlıda maymunların idamı ile ilgili herhangi bir resmi belge bulunmamaktadır. Maymunların idamını ilk defa gündeme getiren 2000 yılında bir gazetecedir. O gazetecininde kaynaksız bir şekilde gündeme getirdiği bilinmektedir.

Osmanlıda maymun askerler vardı. Ama bu maymunların idamı söz konusu değildir. Hele ki çok dindar bir padişah olan Sultan 3. Murad döneminde imkansız gibi birşeydir.

Sizce karıncaları bile incitmeyen bir padişah, kuşlar için camilere, vakıflara kuş evleri yapan bir medeniyet, yük hayvanlarına fazla yük yüklenmesin diye kanun çıkartan ve cuma günleri yük taşımalarını yasak eden bir yönetim, Hayvanlar için hastane açan bir devlet maymunları katletmiş olabilir mi? Yorum yine siz değerli okurlarımızın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.