Bilgi Deryam

Osmanlıda bayram nasıl kutlanırdı – Osmanlı İncelikleri

Osmanlıda bayram nasıl kutlanırdı – Osmanlı İncelikleri

Osmanlıda bayram nasıl kutlanırdı ? Osmanlıda bayramlaşma nasıldı? Padişahlar kutlamaları katılır mıydı? Ne tür kutlamalar yapılırdı? Hangi yardımlar yapılırdı? Tüm bu soruların cevabı makalemizde. Osmanlıda bayram nasıl kutlanırdı.

Osmanlıda bayram nasıl kutlanırdı

Bayramlar kültürümüzde her zaman önemli bir yere sahip olmaktadır. Osmanlı döneminde Ramazan’a önem verildiği gibi Ramazan bayramı ve diğer dini bayramlar oldukça değerliydi. Öyle ki bayramlar yerleşmiş kurallar ve gelenekler çerçevesinde kutlanmaktaydı.

Osmanlı zamanında dini bayramlarda padişahın özel kıyafetini giyerek tüm sarayda selamlaşma hakim olmaktadır. Saray hanedanlarının yanı sıra padişah camilerde kaynaşmayı- bütünlüğü sağlamak ve usulleri yerine getirmek nedeniyle selamlaşma talep etmektedir. Peki günümüze kıyasla Osmanlı’da bayramlar nasıl kutlanırdı?

Ramazan Bayramı’nın ve Kurban Bayramı’nın ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini belirlemek İstanbul kadısının sorumluluğundaydı. Osmanlı’da Ramazan Bayramı’nın geldiğini anlamak için hilalin görülmesi beklenmekteydi.

Bayramın tarihinin belli olmasından sonra memur ve subaylara ikramiye ve büyük camilerde iftariye ve kürk bahası altında hediyeler dağıtılmaktaydı. Askere salata, helva, kuzu ve şeker verilmekteydi.

Kannuname çerçevesinde bazı kişilerin padişah ile bayramlaşma hakkı bulunmaktaydı. Kişiler Ayasofya Camii’nde namazlarını kılarak sarayda toplanırlardı. Belirli törenler eşliğinde padişahın bayramını tebrik edilirdi. Bayram Alayı olarak toplanırlar atlarına binerek camiye doğru yol alırlar ve Bayram namazını kılarlardı.

Saraydaki bayramlaşma ise Fatih Kanunnamesi çerçevesinde yapılmaktaydı. Padişah bayram sabahında Hırka-i Saadet Dairesi’nde namaz kıldıktan sonra taht yerine yerleştirilir ve padişah yerine oturduktan sonra hocalar eşliğinde dualar okunurdu. Sonrasında bayram hediyelikleri verilirdi.

Osmanlı döneminde dini bayramlarda padişah tarafından fakirlere yardım sağlanmaktaydı. Dağılma döneminde özellikle göçmen çocuklarını giydirmek bir geleneği her bayramda sürmekteydi. Şenliklerde yarım ay şeklinde oturulur ve padişahın otağı merkezde yer alırdı.

Hazır giyim olmadığından halk kendi kıyafetlerini kendileri dikerdi. Şeker ardından kahve ikram edilmekteydi. Osmanlı kahvesi özellikle bayramlarda şekerden sonra en çok tüketilen gıda olarak bilinmekteydi.

“Büyükler küçüklere hediye verirdi. Mutlaka insanlar için hediyeleşme olurdu. Bu hediyeleşme her şey olabilir. Mesela devlet adamları da padişaha hediye getirirdi. Daha alt memurlar, bir üsttekine hediye getirirler ama bu bir rüşvet gibi değil. Üst kademede olan da alttakine para verirdi. Yani karşılıklı bir hediyeleşmedir ama alttaki daha çok hünerini gösterecek bir şey yapıp üsttekine takdim ederdi. Üstteki de hediyenin değerinden çok daha fazlasını verirdi. Bunlar arasında çok kıymetli kitaplar, kumaşlar, mücevherler, hatlar yer alırdı. Halk arasında ise daha küçük hediyeler verilirdi. ” 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.