Bilgi Deryam

Osmanlı Padişahları ve Pek Bilinmeyen İlginç Özellikleri

Osmanlı Padişahları ve Pek Bilinmeyen İlginç Özellikleri

Osmanlı Padişahları sadece tahtta oturan vasıfsız insanlar değillerdi. Her birinin farklı özellikleri farklı ilgi alanları vardı. Kuyumcu, bahçıvan, şair, marangoz vs. gibi meslekleri de vardı. Öyle sanıldığı gibi tahtta oturup  7/24 hürmet edilen biri değillerdi. Bu yazımızda Osmanlı Padişahları’nın ilginç özelliklerinden bahsedeceğiz.

Osmanlı Padişahları ve İlginç Özellikleri

Osmanlı Padişahları  denildiği zaman, bizim insanımızın aklına direk harem gelir. Bizde bu algıyı yıkmak için bu yazımızı sizinle paylaşıyoruz. Osmanlı Padişahları düşündüğünüz gibi zevkine düşkün kimseler değillerdi. Her biri alanında usta denilecek kadar kabiliyetliydi.

Osman Gazi

Osman Gazi’nin bacakları kısa, kolları ise çok uzundu. Ayakta durduğunda kolları dizlerine kadar yaklaşırdı. Güreşe çok meraklıydı, askerleri ile zaman zaman güreştiği bilinir. Gönlü çok bol bir insandı. Biri dikkatlice kıyafetine, takılarına baktığı zaman, hemen çıkartır o kişiye hediye ederdi.

Orhan Gazi 

Orhan gazi iyi bir padişah olmasının yanında iyi bir seyyahtı aynı zamanda. Orhan Gazi döneminde Osmanlı’nın  yüz civarında kalesi bulunuyordu. Orhan Gazi, zamanının büyük  çoğunluğunu bu kaleleri teftiş etmek için geçirirdi.

Hiçbir kalede çok fazla konaklamazdı. Salı ve perşembe günleri mutlaka oruç tutardı. Ayrıca sefere çıkmadığı zamanlarda sık sık kendi kesesinden yemekler pişirip, yoksul insanlara  kendi elleriyle dağıtırdı.

Yıldırım Beyazıt

Kesinlikle geri adım atmayan,  agresif, sinirli bir yapıya sahipti. Ata binmede ve silah kullanmada oldukça ustaydı. Osmanlı Devleti’nde şiir yazan ilk padişahtır. Süs havuzlarına ilgisi büyüktü. Fatih Sultan Mehmet’ten önce İstanbul’u kuşatsa da alamamıştır.

1. Mehmed (Çelebi)

Yay ve kiriş ustasıdır. Bu işin ustası olduğu için kendisine  ”yay gerdiren”  manasına gelen ”kürüşçü” adı verilmiştir. Daha şehzadeliği zamanında güreşte namını tüm diyara duyurmuştur. Ayrıca Mekke ve Medine’ye her yıl hediyeler göndermiştir ve bu gelenek halini almış, Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına kadar devam etmiştir.  Ayrıca çok usta avcıdır.

Fatih Sultan Mehmed

Az gülen, zeki, çalışkan, amacına ulaşmakta inatçı, her gün mutlaka kitap okuyan ve araştırmalar yapan eşsiz biriydi. (Venedikli tarihçinin Fatih Sultan Mehmet Han hakkında söyledikleri).  En büyük hobileri, bahçıvanlık ve haritacılıktı.

Devlet işlerinden arta kalan zamanını bahçesinde geçirirdi. Okçuluğu da çok severdi. Ok atmak için takılan yüzük, kemer tokaları ve kılıç kınları da imal ederdi. Yemek yerken yanında kimseyi bulundurmazdı. Ayrıca şiir yazmayı çok severdi. Peygamber Efendimiz’e de İstemem adında bir şiir yazmıştır.

Yavuz Sultan Selim

Usta bir savaşçıdır. Yeniçeri gelenekleri bağlıdır ve sakal bırakmamış, sadece bıyık bırakmıştır. Uyumayı pek sevmez, günde 4-5 saat uyuduğu söylenmektedir.  Vaktinin çoğunu okumakla geçirirdi. Çok okumaktan gözleri bozulup  mercek ( gözlük) takan ilk padişahtır. Gösterişi sevmez, sade giyinen, tek çeşit yemek pişirten ve tahta kaşık, tabak kullanan padişahtı. Ayrıca çini koleksiyonu da vardır.

Kanuni Sultan Süleyman

46 yıl hüküm süresiyle en uzun tahtta kalan padişahtır. Kundura imalatçılığı yapar ve çok iyi hat ustasıydı. Değerli taşları sever ve işlerdi. Divan edebiyatında en fazla gazel yazan padişahtır. Müzik ve resimle ilgilendiği de söylenmektedir. Avrupa’da 350’nin üzerinde kale fethetmiştir. 2 ya da 2.5 saat içerisinde o zamanki Dünya’nın en büyük ordusunu yerle bir etmiştir. İyi ve güzel giyinmeye dikkat ederdi ama kibirli biri kesinlikle değildi.

1. Ahmed

Tahta çıktıktan sonra sünnet olan ilk padişahtır. Kaşık yapımında usta biridir. Sultan Ahmet Camii’ni yaptırmıştır.

4. Murad

Gücü, kuvveti ve cüssesiyle bilinen padişahtır. Aynı zamanda tütün ve içki yasakları koymuş, bu yasaklara uymayanları idam ettirmiş, bazen de  kendi idam etmiştir. Sık sık kılık kıyafetini değiştirerek halkın arasına karışır, gözlem yapardı.

Satranç oyununa meraklı olduğu söylenmektedir. Osmanlı İmparatorluğu’nda sefere çıkan son padişahtır. Bir kılıç darbesiyle atı ortadan ikiye böldüğü, attığı okun mermiden ileriye gitmesi çoğu kaynaklarda yazmaktadır.

(O zamanki silah teknolojisini göz  önünde bulundurarak yazılmıştır.) Savaşlarda kullandığı 200-250 kg’lık gürzü Topkapı Sarayı’nda sergilenmektedir.

Sultan 2. Abdülhamid

Abdülhamid Han piyano ve keman dersleri almış, aynı zamanda bu enstrümanların kullanmasını da bilirdi. Büyük bir marangoz ve oymacıdır. Bazı tarihçilerin yorumlarına göre, padişah olmayıp marangozluk yapsaydı, Dünya’da bir numara olurdu. Çok büyük servet elde ederdi.

Antika eşyalara da özel ilgisi vardı. Fotoğraf çekmeyi severdi. Ama kendi fotoğrafının çekilmesinden hoşlanmazdı. Dev bir resim koleksiyonuna sahipti. Bu koleksiyonu genelde  istihbarat için kullanırdı. Saatlere de baya ilgisi vardı, bozuk saatleri tamir etmek için saatlerce uğraştığı bilinmektedir. Dedektif romanlarını sever, büyük bir Sherlock Holmes hayranıydı.

Sultan Vahideddin

Gözlük kullanan ilk ve tek padişahtır. Günlük kıyafet yerine askeri üniforma tercih ederdi. Kuşlara ayrıca ilgisi ve sevgisi vardı. Mustafa Kemal Atatürk’e yüklü miktarda altın ve para  vererek, halkı milli mücadeleye davet etmek için Anadolu’ya göndermiştir.

Vatan’dan ayrılmadan evvel cebinde bulunan tabakayı, ”Devletin malıdır” diyerek görevli askere vermiştir. Sürgün hayatında parasızlıktan zor durumlar geçirmiş, öldüğünde yastığının altından parasızlıktan alamadığı ilaç reçeteleri çıkmıştır.

Osmanlı Padişahları yazımız hakkında, fikirlerinizi, görüşlerinizi, merak ettiklerinizi ve eleştirilerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarla bize iletebilirsiniz. Böylelikle daha kaliteli  içerikler üretmemizde bize yardımcı olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Atamtürk dedi ki:

  Sitenizle yeni tanıştım saatlerce okudum cok beğendim teşekkür ederim.

 2. hafize toprak dedi ki:

  sultan vahdettini neden surgun etmisler

 3. admin dedi ki:

  ilhan bey, Yavuz Sultan Selim çok okuduğu için gözlerinde problem oluşmuş ve okuma yaptığı sırada mercek kullanırmış, ama Vahideddin Han gözlük kullanmıştır.

 4. ilhan dedi ki:

  Yavuz sultan selimede ilk gözlük kullanan demissiniz vahdettinede

 5. admin dedi ki:

  inşallah yazmaya devam edeceğiz. Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.

 6. Ramazan dedi ki:

  Allah razı olsun sizden. Ara ara padişahlarimizin başlarından geçen güzel olaylar ve ya buna benzer yazılar da paylaşır iseniz çok iyi olur.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.