Bilgi Deryam

Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmedi

Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmedi

Osmanlı padişahları neden hacca gitmedi. Hacca giden Osmanlı padişahı var ? Hacca giden tek şehzade kimdir? Abdülhamid hacca gitti mi? Yavuz Sultan Selim hacca gitti mi? Kendi yerine Hac görevini yaptıran padişahlar kimlerdir? gibi soruların cevapları bu makalemizde. Osmanlı padişahları neden hacca gitmedi ?

Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmedi

Üç kıtaya hükmeden yedi kıtada söz sahibi olan, İslam Aleminin Halifesi olan Osmanlı padişahları neden hacca gitmedi sorusu her zaman merak konusu olmuştur.

Öncelikle padişahın sıradan bir insan olmadığını bilmemiz lazım. Çünkü padişah bir yerden bir yere giderken büyük hazırlıklar yapılır, yanında koca ordusu olur ve orduya yemek pişirecek  hizmetliler olur. Gidilecek yer de Mekke olunca, daha büyük ordu ve daha büyük hizmetli olması lazımdır. Birde o günün şartlarıyla İstanbul’dan Mekke’ye gitmenin de 5-6 ay olduğunu ve bir de bu yolun geri dönüşünün olduğunu unutmamak lazım.

Bunları öğrendiğimize göre bir de Hac ibadetinin  şahsi gelir ile yapılmasını da bilmek lazım. Padişah her ne kadar zengin olursa olsun koca orduyu baştan aşağı  donatıp yanında götürmesi mümkün değildir. Ayrıca devletin ordusunun kendi şahsi ibadeti için kullanması fıkhi bakımdan da doğru değildir.

Fıkhi bakım demişken bir de o dönemin İslam alimlerinin görüşlerine bakalım. İslam alimlerine göre, ”Dışardan saldırı, içeride bozgunculuk, fitne, fesat çıkma ihtimali varsa ve bundan da Müslüman halka zarar gelecekse, halife ve sultanların Hacca gitmelerini gerek görmemiş, halkın huzurunu kişisel ibadetten üstün tutmuşlardır.”

Kendi yerine Hac İbadetini Yaptıran Padişahlar

Osmanlı Padişahları İslamın beş şartından biri olan Hac ibadetini yine de yerine getiriyorlardı. Her yıl 10 altın karşılığında Osmanlı Padişahları adına Hac vazifesini yerine getiren Medineliler vardı. Bu Medinelileri de  Şeyhülharem denetlerdi.

Osmanlı Padişahları vekaletle Hac vazifesini yapmayı dönemin ünlü alimlerinin görüşlerini alarak gerçekleştirmişlerdir. Vekaleten Hac ibadeti yapacak kişinin Mekke ve Medine”de ikamet eden kadı, müderris, hatip ve imam gibi ilmiye sınıfı mensupları arasında olması gerekirdi.

Sultan Abdülmecid’in Hac ibadetini yerine getiren kişi Mekke Kadısı İmameddin Efendi’ydi. Sultan Abdülaziz ise Medine”nin tanınmış alimlerinde Müderris Zahid Efendi”yi, daha sonra ise Zahid Efendi’nin oğullarını bu vazifesini yerine getirmeleri için vekaletlendirmişti. Vekalet yoluyla yapılan Hac vazifesinin bedelini, Osmanlı padişahları şahsi gelirlerinden temin ederlerdi.

Hacca Giden Tek Şehzade Cem Sultan

Şehzade Cem Sultan, Mısır’a sığındığında Memlük Sultanı Kayıtbay’dan hac ibadetini yerine getirmek için izin istemişti. Sultanın izin vermesi üzerine Cem Sultan annesini ve eşini de yanına  alarak hacca giden kafileye katıldı. Cem Sultan hacca gittiği için o yılın hac kafilesi daha da ihtişamlı olarak hazırlandı.

Mekke ve Medine’yi ziyaret edip, hac görevini yerine getiren Cem Sultan, 1482 yılının başlarında Kahire’ye geri döndü. Osmanlı hanedanından hac ibadetini yerine getiren tek kişi Cem Sultan’dır. Osmanlı Devleti zamanında, Cem Sultan’dan ne önce ne de sonra Osmanlı Hanedanının erkek üyelerinden hiç kimse hacca gitmemiştir. Osmanlı İmparatorluğunun yıkılmasından sonra Sultan Vahideddin hac ibadetini yerine getirmek istese de, siyasi ve iç karışıklıklar yüzünden hac ibadetini tamamlayamadan umre yapıp dönmek zorunda kalmıştır.

Osmanlı padişahları neden hacca gitmedi sorusu  yıllardan beri tartışılır. Ancak bir bir konu gözden kaçmaktadır. Osmanlılar Devleti’nden önceki Türk devletlerinin Sultanları da hacca gitmediğine dikkat etmek gerekir.

Sultan Abdülhamid Hacca Gitti mi?

Osmanlı padişahları neden hacca gitmedi sorusu her zaman tartışma konusu olmuştur. Yukarıda belirttiğimiz gibi Şehzade Cem Sultan’dan başka hiçbir Osmanlı Hanedanı erkek üyesi Hacca gitmemiştir. Ama Sultan Abdülhamid’in hac yaptığına dair bazı söylentiler ve yazılar vardır. Bunların ne kadar doğru olduğu tam olarak kesin değilse de ben yine de sizlere aktarmak istiyorum.

Sultan Abdulhamid Han’in Hac Hadisesi

Osmanlı Devleti dönemindde 1900’lü yıllarda, Kutsal Topraklarda bugünkü gibi otel sistemi yokmuş. Çünkü buralarda yaşayan halk günlerce önceden şehir dışına çıkar, hiç tanımadığı bir yerden hac yapmak maksadıyla gelen kişileri karşılar ve bundan da büyük şeref duyarlarmış .

İşte böyle bir hac mevsiminde, tahminen 1903-1904 yıllarında, Mekke halkı yine hacıları karşılamak üzere şehir dışına çıkmış . Bunlardan biri, gözüne kestirdiği uzun boylu, endamlı, sakallı, normal giyimli birisinin yanına yaklaşarak, kendisini evinde misafir etmek istediğini bildirip, eğer gelirse büyük şeref duyacağını söyleyerek rica minnet evine davet etmiş .

Gelen kişi hac müddeti boyunca Mekkeli adamın evinde kalmış Hac zamanı bitiminde bu iki kişi helalleşerek ayrılmışlar. Ayrılırken, hacı olan zat, ev sahibine bir kese altın hediye etmek istemiş. Ev sahibi bu altınları kabul etmek istememişse de, hacı olan kişi çok ısrar edince, ev sahibi kabul etmek zorunda kalmış. Bir de mektup bırakıp ev sahibine demiş ki:

“Bu mektubu ben gittikten en az bir gün sonra Mekke Emiri’ne teslim et!”

Hacı gittikten bir müddet sonra ev sahibi kendi kendine: “Allah, Allah! Ben kim, koskoca Mekke Emiri kim, bu mektubu yazan o hacı kim!” diye düşünmüş. Derken hanımı mektubu Mekke Emiri’ne muhakkak vermesi gerektiğini, aksi halde vebal altında kalacağını söyleyerek beyini ikna etmiş .

Neticede çeşitli mercilerden geçerek mektubu Mekke Emiri’ne vermiş Emir mektubu açınca hemen ayağa kalkmış, selam durmuş ve hane sahibine sormuş:

– Şimdi nerede bu misafir ettiğin zat-ı muhterem?

– Efendim, haccını tamamlayıp memleketine döndü .

– Bak mektup nasıl başlıyor: “Ben Harem-i Şerifin Hadimi Halife-i Müslimin Sultan Abdülhamid Han-ı Sani ”

Yavuz Sultan Selim Hacca Gitti mi?

Yavuz Sultan Selim de hac vazifesini yerine getirememiştir. Çünkü İslam alimlerinin, Şeyhülislamların fetvası vardı. 1 seneden fazla devlet başsız kalacaktı. Bu durum fitneye ve bozgunculuğa yol açacağı için Padişah’ın gitmemesi gerektiğini savunmuşlardır. Diğer bir konu ise Padişah her ne kadar zengin olursa olsun koca orduyu baştan aşağı  donatıp yanında götürmesi mümkün değildir. Ayrıca devletin ordusunun kendi şahsi ibadeti için kullanması fıkhi bakımdan da doğru değildir.

Osmanlı padişahları neden hacca gitmedi sorusunun cevabını umarım vermişizdir. Osmanlı padişahları neden hacca gitmedi isimli makalemizi oluştururken birçok kaynaktan faydalandık ve detaylı araştırmalar yaptık. Umarım beğenmişsinizdir. Osmanlı padişahları neden hacca gitmedi ile aklınıza takılan soruları yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.