Bilgi Deryam

Osmanlıda Hayran Olacağınız 10 İncelik

Osmanlıda Hayran Olacağınız 10 İncelik

Osmanlı İncelikleri 

Osmanlı Devleti, 6 asır Dünya’ya adaletle hükmetmiştir. Sevgi, hoşgörü ve adaletle hükmettiği için bu kadar uzun ömürlü olmuştur. Sizler için hazırladığımız ”Osmanlıda Hayran Olacağınız 10 İncelik”. İşte Detaylar…

Osmanlıda Hayran Olacağınız 10 İncelik

1- Osmanlıda şehirler kurulurken, nasıl ki bir suya taş attığınızda  halkalar merkezden başlayarak dalga dalga dağılır. Şehir kurarken de ilk önce  bir camii, mescit yapılır, daha sonra etrafına  halka halka evler ve işyerleri yapılırdı.

2-Eğer bir evin camında sarı çiçek varsa, benim evimde hasta var. Buradan geçerken yüksek sesle bağırmayın demekti. Eğer bir evin camında kırmızı çiçek varsa,  bu evde evlilik çağına gelmiş genç kız vardır. Buradan geçerken  konuşmalarına dikkat edin, ölçülü konuşun anlamına geliyordu.

3- Burası bir imtihan dünyası ve hayat geçiçiydi.  Yüzyıllar boyu bu evlere sahip olamazlardı. Evlerin duvarlarına ”Ya Malikül Mülk” yazarlardı. ”Ey Allah’ım bütün mülk senindir.” anlamına gelmekteydi.

4- Kapı tokmağında ”Ya Fettah” yazılıydı. Bu bütün kapıları açan, sıkıntıları ve dertleri gideren anlamlarına gelmekteydi. Şimdi ise birçok işyerlerinde ”itiniz”  yazıyor. Bu da medeniyetimizin geldiği son noktayı gösteriyor.

5- İnsanlar edeplerindeki incelikten dolayı ”ışığı yak” demezlerdi. Çünkü  yakmak olumsuz bir kelime olduğu için onun yerine ”ışığı uyandır” denilirdi.

Osmanlı İncelikleri

6- Gece yatacakları vakit ise ”ışığı (mumu) söndür” demezlerdi. Çünkü söndürmek olumsuzluk çağrıştırdığı için  ”ışığı dinlendir” denilirdi

7- Eve misafir geldiği zaman, misafirlerin ayakkabılarının burunlarını dışarıya dönük değil de içeriye dönük yaparlardı. Bunun anlamı ise, ”biz sizin misafirliğinizden memnun kaldık, evimizi tekrardan şereflendirmenizi bekleriz” idi.

8- Misafire kahvenin yanında su  ikram ederlerdi. Eğer misafir aç ise ilk önce suyu, tok ise kahveyi alırdı. Eğer suyu almışsa ev sahibi  hemen misafiri yermeyecek ve utandırmayacak bir şekilde mütevazi bir sofra hazırlardı. Misafirin karnını doyururdu.

9- Kapı tokmakları aslan başlı ve çiçek motifli 2 tokmaktan oluşurdu. Aslan başlı kalın ses, çiçek motifli ise ince ses çıkartırdı. Böylece eve kimin geldiği anlaşılır, misafir erkek ise kapıyı erkek açar, bayan ise kapıyı bayan açardı.

10- Evde kimse ayakta yemez yemezdi. Çocuklar bile. Önce eller yıkanır, sofraya hep birlikte oturulurdu. Evin en büyüğü yemeğe başlamadan kimse başlamazdı. Evin  en büyüğü yemeğe başlarken herkesin hatırlaması için yüksek sesle besmele çekerdi. Sofradan kalkerken ”hayırların fethi, şerlerin def edilmesi için” Fatiha Suresi okunurdu.

 

Osmanlı İncelikleri 10 maddede elbette anlatılmaz. Okumayı pek sevmeyen bir millet olduğumuz için bu kadar kısa tuttuk.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Arif olan anlar misali.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.