Bilgi Deryam

Osman Gazi’nin türbesini tekmeleyen Yunan Komutan

Osman Gazi’nin türbesini tekmeleyen Yunan Komutan

Osman Gazi‘nin türbesini tekmeleyen kişi, Venizelos’un oğlu Sofokles’tir. Venizelos belki tanıdık gelmiştir. Hani şu dans ederken çekilmiş meşhur bir fotoğraf var ya, işte tam da odur kendisi. Neyse Venizelos’u bir kenara bırakalım, merak edenler biraz araştırma yapsın, İstanbul’un işgal yıllarını. Bu makaleyi de içimizdeki Yunan sevicilerine yazıyorum. Lafı fazla uzatmadan Osman Gazi’nin türbesini tekmeleyen Sofokles’e geçelim.

Osman Gazi’nin türbesini tekmeleyen Yunan Komutan Sofokles

Yunan askerleri Bursa’ya girmiştir. Askerlerin başında Venizelos’un yedek subay olan oğlu Sofokles vardır. Osmanlının Taht şehrinde. Sanki tarih 600 sene öncesine dönmüştür. Sanki Bizans, asırların arkasından dönüp gelerek yarım kalan bir kavganın rövanşına çıkmıştır.

Tutsak şehirde ezanların hıçkırdığı bir Ramazan günüdür. Sofokles’in günlerden beri beklediği Atina’lı fotoğrafcı nihayet şehre gelmiştir. Sofokles fotoğrafçıyı da yanına alarak bir manga askerle birlikte Osman Gazi’nin türbesine yönelir.

Türbenin yanına vardıklarında kapının kilitli olduğunu görürler. Sofokles’in askerleri, bir kale burcuna saldırırcasına türbe kapısına yüklenirler. Tahta kapı çatırdıyarak devrilir. Sofokles önde, fotoğrafçı  arkada türbeye girerler. Ne yapacağını anlamayan askerler de her an birileri çıkıverecekmiş gibi süngülü tüfeklerini türbe kapısına doğrulturlar.

Osman Gazi’nin sandukası, başındaki sarığıyla öylesine vakur öylesine haşmetlidir ki ister istemez irkilirler. Sofokles şaşkın bakışlar arasında sandukanın yanına gelir. Mahmuzlu çizmelerini kaldırarak sandukaya üst üste üç tekme savurur.

Fotoğrafcı donuk bir sırıtışla ne yapacağını düşünmektedir. Türbedeki uhrevi havanın sırlı sessizliği, kalp atışlarını esir almış gibidir. Sofokles kılıcını çekip hayali düşmanına doğru hamle yapar gibi sallarken bağırır:“ Kalk Koca Osman! Kurduğun devleti yıktık. Seni öldürmeye geldim.

Osman Gazi’nin türbesini tekmeleyen Sofokles, bir müddet türbenin içinde kılıcını sallayarak dolaştıktan sonra zafer kazanmış bir kumandan edasına bürünür. Bir ayağını sandukanın üzerine koyar. Kılıcına dayanır. Fotoğrafçıya seslenir:“ Çek bakalım bir Bursa hatırası.” Sofokles, Don Kişot tavrıyla çektirdiği bu fotoğrafın arkasına şu satırları yazarak Atina’ya gönderecektir.

“Ordularımız Bursa’ya hakimdir. Şu anda Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman ayaklarımın altındadır. Bizans’ın intikamını aldım.” 

Bu makaleyi okuduktan sonra halen Yunan seviciliği yapan insanın kanından şüphe duyarım ben arkadaş. Şunu da unutmadan söylemek istiyorum; ”Domuzdan post, gavurdan dost olmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ali Erbaş dedi ki:

    Sizi tebrik ederim.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.