Bilgi Deryam

Osman Gazinin Rüyası – Şeyh Edebali’nin Yorumu

Osman Gazinin Rüyası – Şeyh Edebali’nin Yorumu

Osman Gazinin rüyası nedir? Osman Gazinin rüyası doğru mudur? Şeyh Edebali nasıl yorumlamıştır bu rüyayı? Tüm soruların cevabı makalemizde. İşte Osman Gazinin rüyası.

Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Bey, ömrü boyunca hocası Şeyh Edebali’yi kendine rehber edinmiştir. Onun manevi terbiyesinden istifade etmiştir. Oğlu Osman Gazi’nin de onun terbiyesi altında yetişmesini ve ilim almasını çok istiyordu. Osman Gazi’de sık sık Şeyh Edebali’yi ziyaret ediyor ve onun duasını alıyordu.

Ertuğrul Gazi’nin Osman Bey’e Nasihatı

”Bak Oğul! Beni incit, Şeyh Edebali’yi incitme! O, bizim obamızın maneviyat güneşidir. Terazisi dirhem şaşmaz!

Bana karşı gel, O’na karşı gelme! Bana karşı gelirsen üzülür, incinirim; O’na karşı gelirsen gözlerim sana bakmaz olur, baksa da görmez olur!

Sözümüz Edebali için değil, senceğiz içindir! Bu dediklerimi vasiyetim say!”

Osman Gazinin Rüyası

Osman Gazi bir gün Şeyh Edebali’nin evine misafir olur. Uzunca güzel bir sohbet yapılır. Bu sohbet Osman Gazi’yi çok etkiler. Sohbetten sonra uyuması için bir oda gösterilir. Bu odanın duvarında Kuran-ı Kerim asılı olduğu için, Osman Gazi ayaklarını uzatarak yatmaz. Oturduğu yere kıvrılarak kısa ama tatlı bir uykuya dalar.

Osman Bey rüyasında, Şeyh Edebali hazretlerinin göğsünden çıkan hilal şeklini alan bir Ay görür. Ve bu Ay’ın bir ucunun da kendi göğsüne girdiğini ve kendisi ile Şeyh Edebali arasından çıkan bir fidanın çınar haline geldiğini ve bu çınarın da dallarının üç kıtaya yayıldığını,  birçok milleti gölgesi altına aldığını gördü. Bu topraklarda görkemli kule ve kubbeler üzerinde Ezan okunuyor, Kur’an-ı Kerim tilavetleri yapılıyordu.

Osman Gazi, rüyasında bu güzel manzaraları büyük bir hayranlıkla seyrederken, aniden bir ceylanın ortaya çıktığını gördü. Batıya doğru kaçmaya çalışan ceylana ok atmak üzere nişan alırken uyandı.

Şeyh Edebali Osman Gazinin Rüyasını Yorumluyor

Uyanır uyanmaz abdest aldı ve Şeyh Edebali’nin huzuruna gitti. Başladı rüyasını anlatmaya. Anlattıkça Şeyh Edebali’nin yüzünde tebessümler açtı, gözleri gülmeye başladı. Osman Gazi rüyasını anlattıktan sonra Şeyh Edebali başını kaldırdı ve yumuşak ve tatlı bir ses tonuyla;

”Evladım! gaybı (geleceği) ancak Allah-u Teala bilir. Fakat gördüğün bu rüyada hayırlar vardır. Allah-u Teala  sana ve evlatlarına saltanat nasip edecektir. Dün­ya, evlatlarının himayesi altına girecektir. Benim soyumdan bir kız ile evleneceksin. Bu evlilikten doğanlar, senin kuracağın ve giderek büyüyecek olan büyük bir devletin başına geçeceklerdir. Bu devlet de Batı’ya doğru genişleyecektir.”

Osman Gazinin rüyası ile bildiklerinizi ya da duyduklarınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Tarık Uludağ dedi ki:

    Şeyh Edebali önce kızını vermek istememiş diye bilmekteyim ve devletini kuracagını müjdeleyip hz. Osman r. a kılıncını teslim ettigi rivayetide dogrumudur

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.