Bilgi Deryam

Osman Bey’in en yakın arkadaşı Konur Alp kimdir?

Osman Bey’in en yakın arkadaşı Konur Alp kimdir?

Konur Alp Osman Gazi’nin en yakın silah arkadaşlarından biridir. Çok cesur ve Osman Gazi’nin neredeyse bütün gaza faaliyetlerine katılmıştır. Kuruluş Osman Dizisi’nin seyircileri Konur Alp’ın hayatını ve ölümünü, tarihteki yerini merak etmekte. İşte Konur Alp’ın hayatı

Konur Alp ve hayatı

Konur Alp Osman Bey’in en meşhur, en sadık, en güvendiği silah arkadaşlarındandır. Osman Bey’in bütün gaza faaliyetlerine katıldıysa da şanlı ismi ancak Orhan Bey döneminde Kocaeli ve Akyazı seferlerinde geçer.

Osmanlı Devleti’nin kısa sürede büyümesinin alt yapısında Osman Bey’in daha genç iken kendine yoldaş ettiği, her ava gittiğinde yanında eksik etmediği Konuralp, Akçakoca, Abdurrahman Gazi, Samsa Çavuş, Aykut (Aygud) Alp ve nice daha yiğitler vardır.

Konuralp, Kuzey Batı Anadolu’da yoğun bir gaza ve akın faaliyeti yürüttü. Pek çok Bizans tekfurlarına boyun eğdirdi. Kayıların aşiretten devlete geçişlerinde çok önemli katkısı olan bir gaziydi. 

Osman Gazi’nin yakın silah arkadaşı olan Konuralp Osman Gazi’nin vefatından sonra da Orhan Gazi’nin emrine girerek akın ve fetihlerini arttırarak devam ettirdi. Orhan Gazi’den aldığı emir ile kuzeye yönelerek bu yöne akınlara başlamıştı. Bu sistematik akınların neticesinde; Adapazarı, Akyazı, Mudurnu ve Düzce civarlarını fethetti.

Bu yönde son olarak Konrapa’yı da fethetti. Daha sona kendisi gibi bu bölgede akınlara girişen gazi beyler ile güçlerini birleştirerek Aydos’u fethetti.

Savaş taktiklerinde çok usta olan Konur Alp daha sonra Geyve, Alp Suyu, Karacebüş hisarlarını fethetmişti. Yine bu bölgede bulunan diğer akıncı beyleri Akçakoca ve Abdurrahman Gazi ile birlikte Bizans devrinde Regio Tarsia adı verilen Akova’ya akınlar düzenledi.

Konur Alp’in Ölümü

Kayıların en büyük hedeflerinden, Osman Gazi’nin rüyası ve vasiyeti olan Bursa’nın fethinde büyük yararlıklar gösteren Konuralp, Bursa’nın fethinde katkısı olan beyler arasında idi. Bu onun katıldığı bilinen son seferi oldu. Konuralp aynı yıl içinde vefat etti.

Konur Alp’in kabrinin nerede olduğu kesin olarak bilinmiyor. Fakat Düzce taraflarında olduğu tahmin edilmektedir.  Düzce’nin Konuralp ilçesinde türbesi ve Söğüt’te Ertuğrul Gazi’nin mezarının bulunduğu yerde makam kabri var ise de her ikisi de asıl kabri değildir. Mekanı Cennet Olsun.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.