Bilgi Deryam

Osman Bey Kimdir? Hayatı? Dönemi ?

Osman Bey Kimdir? Hayatı? Dönemi ?

600 Yıllık Devletin Kurucusu Osman Bey Kimdir ?

Osman Bey, 1258 tarihinde Söğüt’te veya Osmancık’da Dünya’ya geldi. Babası 600 yıllık cihan imparatorluğunun temelini atan Ertuğrul Gâzî ve annesi Halîme Hâtun’dur. 24 yaşındayken babasının yerine geçti. Kendisine Kara Osman, Fahruddin ve Mu’înüddin de deniliyordu.

Osman Gazi orta boylu, geniş göğüslü, teni esmere yakın, iri gözlü, vücudunun belinden aşağı kısmı gövdesinden daha uzun idi. Heybetli, cesur, cömert, adaletli, tatlı dilli idi.Gerek şahsi kazancından, gerekse ganimetlerden  eline ne geçerse fakirlere dağıtırdı. Rivayet edildiğine göre ömrü boyunca beytülmal (devlet hazinesi)den bir nesne almamıştır. Kendi koyunlarından hasıl olan gelir ile geçinirdi.

Osman Bey ‘in Dönemi ve Şeyh Edebali Öğüdü

Her ikindi vakti hanesinde kim var ise ve fakirlere ziyafet verirdi.Babasından 4800 km2 olarak aldığı toprakları 16.000 km2’ye çıkaran Osman Bey’in Orhan ve Alâ’addin haricinde çocukları şunlardır: Fatma Hâtun, Savcı Bey, Melik Bey, Hamîd Bey, Pazarlı Bey ve Çoban Bey. Bugünkü mülkî taksimata göre, Osman Bey zamanında Osmanoğullarının ülkesi, Bilecik, Eskişehir merkez, Sakarya’ya bağlı Geyve, Akyazı ve Hendek, Kütahya-Domaniç ve Bursa ilinin Mudanya, Yenişehir ve İnegöl ilçelerini kapsıyordu.

ŞEYH EDEBALİ’NİN OSMAN BEY’E NASİHATI

“Ey Oğul!
Beysin!
Bundan sonra öfke bize; uysallık sana..
Güceniklik bize; gönül almak sana..
Suçlamak bize; katlanmak sana..
Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana..
Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana..
Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana..
Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana..
Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana..”

“Ey oğul! Geçmişini bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini kestirebilesin…” Şeyh Edebali

Osman Bey’in Hayatı

Osman Bey çok dürüst ahlaklı, hoşgörülü bir insandır. Manevi değerlere çok önem  ve dikkat verirdi. Rivayete göre bir gün hocasının evinde kalır.Kaldığı odada Kuran-ı Kerim olduğu için sabaha kadar yatmamış, yaklaşık 6-7 saat ayakta beklemiştir. Cömert ve yufka yüreklidir.Biri dikkatlice elbisesine ya da eşyasına baktığı sırada, hemen çıkartır o kişiye hediye edermiş. Allah ondan razı olsun ki 600 yıldan fazla bir devlet kurdu. Ve bu devlet cihana hükmetti.Adının geçtiği her yerde  düşmanlara korku, mazlumlara umut oldu.

Osman Bey’in Bizans sınır şehirlerini birer birer fethetmesi üzerine telâşa düşen Bizanslılar onu ortadan kaldırmak için bir düğün vesilesiyle bir baskın hazırlar. Baskına baskınla cevap veren Osman Gazi, 1299 yılında Yarhisâr ve Bilecik’i fethetti ve beylik merkezini Bilecik’e nakletti ve fitneye sebep olan Yarhisâr Tekfurunun kızı Nilüfer’i (Holofura’yı) oğlu Orhan ile evlendirdi. Bu tarih, daha önce açıklanan sebeplerle Osmanlı Devleti’nin kuruluş yılı kabul edildi. 27 Ocak 1300’de.Bazı tarihçiler 1299 olarak da kabul etmektedir.

Fransız bilgini Grenard: “Bu yeni imparatorluğun kuruluşu, beşer tarihinin en hayrete değer ve en büyük vakıalarından biridir”, demişlerdir.

Bİr yazımızın daha sonuna geldik. Diğer makalelerde görüşmek üzere.

Sevgi ile kalın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.