Bilgi Deryam

Oruç Reis kimdir? Tarihteki hayatı ve ölümü. Mezarı nerede

Oruç Reis kimdir? Tarihteki  hayatı ve ölümü. Mezarı nerede

Oruç Reis Osmanlı’nın ilk Kaptan-ı Deryası olan Barbaros Hayrettin Paşa’nın abisidir. 40 askeriyle kanının son damlasına kadar savaşan efsane dünyaca ünlü denizcidir. Fatih Sultan Mehmed’in ordusunda görev olan Sipahi Yakup Çavuş’un oğludur. Babasından dolayı kendisi ve diğer kardeşleri de çok iyi eğitim almış Akdeniz dili olarak adlandırılan İtalyanca, İspanyolca, Rumca ve Fransızca dillerini öğrenmiştir. İşte Oruç Reis’in gerçek hayat hikayesi ve ölümü.

Oruç Reis ve gerçek hayatı

Oruç Reis 1470’te babasına tımar olarak verilen bugünkü Midilli’nin Bonova köyünde dünyaya gözlerini açtı. İshak, İlyas ve daha sonralarda adını dünyaya duyuracak olan Hızır reis adında 3 kardeşi vardı. Çocukluğunda iyi eğitim aldı. Keskin zekası, cesareti ve girişimciliği ile kısa sürede bir gemi yapıp ticarete atıldı. İlk başlarda sadece ticaret için denizlere düşen Oruç Bey, daha sonra belki de hayal edemeyeceği bir ün kazanacaktı.

Ticaret yıllarında çeşitli ülkelere gidip taşıyordu. Yanına kardeşi İlyası alarak tekrardan sefere çıkmıştı. Fakat bu sefer farklı olacaktı. Çünkü karşılarında Rodos şövalyelerinin savaş gemisi vardı. Büyük bir çarpışmaya girdiler. Bu çarpışmada İlyas Reis vefat etti, Oruç Reis ise esir düştü. Yaklaşık 3 yıl sürdü esareti.

Bir rivayete göre Memlük Devleti’nin fidye ödemesi karşılığında serbest kalmıştır. Esaretten kurtulduğunda çok kısa süreli Memlük Devleti’ne hizmet etmiş, daha sonra da Şehzade Korkut’un emri altında çalışmaya başlamıştır. Şehzade Korkut 2 tane savaş gemisini Oruç Reisin emrine verdikten sonra resmen Akdeniz macerası başladı.

Doğu Akdeniz’de pek çok gemi ele geçirdi. Bir sürü ganimet elde etti. 1513 yılında Cebre Adası’nı fethederek orayı üs olarak kullandı. Nam-ı ufak ufak ilerliyordu. Papaya ait dev savaş gemilerini ince tekne ve gemileriyle ele geçirdikten sonra adı her yerde duyulmaya başladı.

İtalyanların ele geçirilemez dedikleri gemileri de ele geçirince adı ve şanı tüm dünyada duyulmaya başlandı. Bu başarısından sonra İtalyanlar ona kızıl sakal anlamına gelen Barbarossa lakabını taktılar. Daha sonra bu lakabı kardeşi Hızır Reis’te kullandı.

Artık kalıbına sığmıyordu Oruç Reis. Ona yeni topraklar yeni maceralar lazımdı. Artık devletli olmanın zamanı gelmişti. Ve Cezayir’i fethetmek için deryalara daldı yine. İspanya Şarlken Cezayir’e ne kadar donanma gönderse de nafile. Çünkü Barbaros kardeşler bir defa kafaya koymuşlardı o toprakları. Gelen donanmayı ezici üstünlükle yenip Cezayir’i fethederler. Rivayete göre kuşatma sırasında ağır darbe alır Oruç Reis ve sol kolu kesilir. Ama bu ona engel olmaz. Hala kararlı ve cesurdur.

Oruç Reis’in ölümü ve mezarı – 40 Levent ile ölüme meydan okuyan denizci

Cezayir yetmedi Oruç Bey’e. Tlemsan’ı da kuşatıp aldı. 7 ay boyunca burayı savunup elinde tuttu. Fakat yerli halk ihanet etti. İspanyollar ile anlaşan yerli halk Oruç Reis’e karşı savaştı. Savaş sürerken daha fazla dayanamayacaklarını anladı. Fakat kuşatma altındaydı. Önce bu kuşatmayı yarıp daha sonra hızlıca Cezayir’e gitmesi gerekiyordu. Ama kuşatma çok kuvvetliydi. Ve sadece 40 leventi vardı. Gözü kara ölüme meydan okuyan bu 40 leventle kuşatmayı yarmayı başarırlar. Fakat Salado Irmağı’nda yakalanırlar.

İşte tamda burada şehit olma vaktidir diyerek ölüme meydan okuyarak 40 kişiyle savaşa tutuşurlar. Bütün leventleri şehid olmuş bir tek kendisi kalmıştır. Bazı rivayetlere göre mızrak darbesi alıp şehid olmuştur. Bazı kaynaklara göre ise Oruç Reis’in ölümünü İspanya Kralına kanıtlamak için başını gövdesinden ayırıp bal dolu bir torbaya koyup kellesini krala götürmüşlerdir. Bedenini ise Cezayir’e getirirler ve Sidi Abdurrahman Camii yanındaki türbesine defnettikleri söylenir. Mekanı Cennet Olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.