Bilgi Deryam

Ordusuna Peygamberimizin eşlik ettiği Padişah

Ordusuna Peygamberimizin eşlik ettiği Padişah

Ordusuna Peygamberimizin eşlik ettiği padişah Yavuz Sultan Selim’dir. Yavuz Sultan Selim edepli olduğu kadar ordusunu da aynı edep ile eğitmiştir. Koca ordu meyve bahçesinden geçerken bir asker elini bile sürmemiştir meyvelere. İşte Ordusuna Peygamberimizin eşlik ettiği şanlı komutan.

Ordusuna Peygamberimizin eşlik ettiği Padişah

Yavuz Sultan Selim Han, ordusuyla birlikte Mısır Seferi için yollara düşmüştür. Hedefi Allah’ın rızasıdır. Fitne ateşini söndürmek için aşılmaz denilen çölleri aşmak için düşmüştür yollara. Mısır’a ulaşmak için Sina Çölü’nü geçmek şarttı, fakat bu çölü geçmek neredeyse imkânsızdır.

Yavuz Sultan Selim , geçmeye kararlıydı. Osmanlı ordusu Sina Çölü’ne çıkmak üzeredir. Basra civarında günlerce meyve bahçelerinden geçerler. Daha sonra Basra gerilerde kalır ve uçsuz bucaksız sahra görünür.

Çölün sıcaklığı hissedilmeye başladığı anlarda Yavuz Sultan Selim durur ve yanındakilere “Bir meyve,meyve getirin bana!” Vezirler şaşkındır bir şekilde mümkün olmadığını söylerler. Bunun üzerine Yavuz ordu içerisinde aramalarını, bir tane hurma ya da elma bulmalarını emreder. Ama bulunamaz.

Haber ulaştığında Yavuz secdeye kapanır “Sana şükürler olsun ya Rabbi!” diyerek, vezirlerine döner.”Eğer askerlerimden biri elini bahçelerdeki o dallara uzatmış olsaydı, girmezdim bu çöle, seferden vazgeçerdim.”

Sina çölünde ilerlerken Yavuz Sultan Selim Han, atından iner ve o kızgın çölde yürümeye başlar. Tüm ordu padişah ile birlikte yürümektedir. Ordu harap ve bitkin bir hale gelmiştir.

Yavuz, büyük bir edeb ve huşu içinde yürümeye devam etmektedir. Sebebi sorulunca bütün heybet ve azametinden sıyrılıp, sükunet ve edeple şöyle der:
Önümüzde, Fahr-i Kâinat Peygamber Efendimiz (s.a.v) yürüyor. Efendimiz Hazreti Muhammed çölde yürürken, at üstünde gitmekten hayâ ederim!”

İşte böylesine edep sahibi insanlara nasip olur Mısır’ın fethi. Böyle peygamber sevdalısı insana nasip olur Halifelik. Böyle ahlak ve erdem sahibi insana nasip olur Kutsal toprakların hizmetkarlığı.

Eğer ki Yavuz Sultan Selim 8 yılda değilde 40 yıl tahtta kalsaydı Dünya tarihi hala bizi konuşuyor olacaktı. Tarihçiler Yavuz Sultan Selim’i kısaca şöyle anlatır:

”Yavuz Sultan Selim 80 yılda yapılabilecek işleri 8 yıla sığdırandır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.