Bilgi Deryam

Ömer Halisdemir’in hayatı – Yürek burkan bir hayat hikayesi

Ömer Halisdemir’in hayatı – Yürek burkan bir hayat hikayesi

Fetullahçı Terör Örgütü tarafından düzenlenen 15 Temmuz hain darbe girişimininde Özel Kuvvetler Komutanlığı binasının önünde darbeci Semih Terzi’yi alnının ortasından vurarak darbenin seyrini değiştiren kahraman astsubay Ömer Halisdemir’in hayat öyküsü okuyanları duygulandırdı. İşte 15 Temmuz’un kahramanı Ömer Halisdemir’in hayatı.

Ömer Halisdemir’in hayatı

Bahara sayılı günler kala, takvim sayfaları 20 Şubat 1974’i gösterdiğinde Niğde’nin Çukurkuyu Köyü’nde, 42 yıl sonra tüm Türkiye’nin adını duyacağı bir çocuk dünyaya geldi. Ailenin üçüncü çocuğuydu, babası adını Ömer koydu. Köydeki Fatih İlkokulu’nu bitirdi…Bütün Ömerler gibi O coğrafyada yaşayan bütün Ömerlerin kaderiydi hem çalışıp hem okumak.

Ömer de okuldan artakalan zamanlarında babasının sürüsünde çobanlık yaptı. İlkokulu bitirdikten sonra İsmail Erol Ortokulu’na devam etti. “Eli erken ekmek tutsun” denilerek Niğde’deki Endüstri Meslek Lisesi Makine bölümüne kaydı yapıldı. Her gün 50 kilometre yol gidip gelerek meslek lisesini bitirdi. Annesi Fadimeana’nın tarhana çorbası ve bozkırın güçlü sesi Neşet Ertaş türküleri, hele ‘Zahide’ türküsü vazgeçilmezleriydi. Babasının “Şerefinle yaşa, büyüğüne saygılı, küçüğüne şefkatli ol” sözleri de kulağından hiç gitmedi..

Endüstri meslek lisesini bitirdiğinde artık askerlik zamanı gelmişti. Bir mesleği vardı, ama hayali başkaydı Ömer’in. Asker olmak istiyordu… 1993’te gittiği askerlikte tezkere bıraktı. Uzman çavuş olarak orduya katıldı. 1996’da gönüllü olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en seçkin birliklerinin başında olan Özel Kuvvetler Komutanlığı’na geçti. Başarılıydı, çok iyi bir askerdi..

1999’da astsubaylığa terfi etti. 24 yaşındayken Hatice Hanım’la evlendi, Elifnur ve Doğan Ertuğrul adını koyduğu iki çocuğu oldu. İyi bir eş, iyi bir baba Zorlu görevi nedeniyle eşi ve çocuklarından hep uzak kaldı. Yurtiçi ve yurtdışında operasyondan operasyona koştu. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda dile kolay 20 yılı tamamladı. Asker arkadaşları onu, hep “Arazide çok iyiydi, çok cesurdu, az uyurdu, gözükaraydı, görev adamıydı. Yorulmazdı” diye anlatırdı.

15 Temmuz ve şehadeti

Ömer Halisdemir 15 Temmuz günü Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda nöbetine başladığında, sıradan bir gün yaşanıyordu tüm Türkiye’de… Diğer bazı personelin mesailerini bitirip birlikten ayrılmaya başladığı sırada içine anlamlandıramadığı bir sıkıntı düştü. O akşam babası Hasan Hüseyin Halisdemir’i aradı. “Baba içimde bir his var” dedi. Babası da “Oğlum dikkatli ol, tedbirli ol. Allah muhafaza bir şeyler olabilir” diye teskin etmeye çalıştı.

İlk darbe mesajları geldiğinde Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda hareketlilik artmaya başlamıştı. 15 Temmuz akşamı aynı saatlerde Diyarbakır’dan Ankara’ya gelmeye çalışan ve Ömer Halisdemir’i yakından ilgilendiren bir isim de hazırlık yapıyordu.

Terzi’nin yolculuğuSaat 22.55’te Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli Tuğgeneral Semih Terzi, Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı kulesini arayarak Ankara’ya gitmek üzere 2 adet CASA tipi nakliye uçağın ayarlanması talimatını verdi. Kule bu talimatı Eskişehir Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi’ne iletti.

Tuğgeneral Terzi’nin istediği uçaklara önce izin verilmedi. Bu sırada Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi’nde bulunan şüpheli Tuğgeneral Osman Nuri Gür, Diyarbakır kuleye telefon açarak, Terzi’nin istediği uçakların ayarlanması talimatı verdi. Terzi, Özel Kuvvetler Komutanlığı yönetimini ele geçirmek için Diyarbakır’dan 061 kuyruk numaralı CASA uçağı ile yola çıktı.

Tam bu sırada Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı ile Astsubay Ömer Halisdemir arasında darbenin seyrini değiştirecek konuşmalar yapılıyordu. Tümgeneral Aksakallı o gece 8 kez Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’le görüştü, bilgi aldı.

Son görüşmede Aksakallı, Semih Terzi’nin hain olduğunu, darbeci olduğunu, vatanı ve milleti adına onu vurması emrini verip bunun sonunda şehadet olduğunu söyleyip, hakkını helal etmesini istedi. Halisdemir de Aksakallı’ya “Sonuna kadar helal olsun, başüstüne komutanım” karşılığını verdi..

Saat 02.00 sıralarında Terzi ve ekibini taşıyan helikopter Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndaki piste indi. Tuğgeneral Terzi hızlı adımlarla karargâha doğru yürümeye başladı. Karargâh binasına çok az bir mesafede Ömer Halisdemir, sağ taraftan 3-4 el ateş ederek Terzi’yi vurdu. İsabet alan Terzi yere yığılırken, çevresindeki koruma timi Ömer Halisdemir’e kurşun yağdırmaya başladı. Darbeci askerler yüzlerce kez ateş ettiler. Astsubay Ömer Halisdemir orada şehit oldu. Ömer Halisdemir’in 42 yıllık yaşamı, kendi arkadaşlarının açtığı ateş sonucu bitmişti. Fakat Çukurkuyulu kahraman Ömer, bedelini canıyla ödediği o son görevinde hain darbe girişiminin seyrini değiştiren isim olmuştu..ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.