Bilgi Deryam

Ömer Halisdemir ‘in Hayatı? 15 Temmuz Darbe

Ömer Halisdemir ‘in Hayatı? 15 Temmuz Darbe

Ömer Halisdemir  15 Temmuz Darbe Girişimi’nin seyrini değiştiren isimlerden biridir. 30 kurşunla vurularak şehit edilmiştir.

ömer halisdemir

ömer halisdemir

Ömer Halisdemir

Yedi çocuklu bir aileden gelen Halisdemir, 4 Mart 1974 tarihinde Niğde’nin Bor ilçesinin Çukurkuyu bölgesinde doğdu. Çocukluğu çobanlık yaparak geçmiştir.  Daha sonra Hatice Halisdemir ile evlenerek Elifnur ve Doğan Ertuğrul isimlerinde iki çocuğu olmuştur.

15 Temmuz Darbe Günü

15 Temmuz darbe girişimi gecesi makam aracı Külliye’ye giden yolda 3 araç tarafından sıkıştırılan Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, bu pusudan kurtulmayı başardı. Bir kalkışma olduğunu anlayan ve Özel Kuvvetler Karargâhı’nın da ele geçirilmek istendiğini öğrenen Aksakallı, en güvendiği adamını aradı ve karargâhtaki nöbetçi subaylara ulaşmaya çalıştı. Güvendiği askerlerine silahlarını alarak komutanlığın önüne gelmeleri emrini verdi.

Zekai Paşa, karargahı aradığında, darbeci Terzi’nin “Ben oraya geliyorum. Kışlanın emniyetini sağlayın, içeriye komutanlardan kimseyi almayın, gerekirse ateş edin” emrini verdiğini öğrendi. Sonrasında Koruma Astsubayı Ömer Halisdemir’i arayan Zekai Paşa o anları şöyle anlattı: “Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargaha girmeden öldür! Bunun sonunda şehadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helal et.”

Halisdemir,  bu emir üzerine vakur bir sesle Zekai Paşa’ya  “Baş üstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin” dedi.

Ömer Halisdemir adına yapılanlar

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.