Bilgi Deryam

Nasuh Onbaşı – Pek Bilinmeyen Çanakkale Kahramanı

Nasuh Onbaşı – Pek Bilinmeyen Çanakkale Kahramanı

Nasuh Onbaşı ismi fazla bilinmeyen bir Çanakkale şehidimizdir. İsmi bilinen ve bilinmeyen tüm Kahramanlarımızın mekanı Cennet olsun.

Nasuh Onbaşı

Kerevizdere’de savaş bütün şiddetiyle devâm etmekteydi. Düşman, İkinci Tabur’un önünde büyük bir siperi ele geçirmeyi başarmıştı. Kazdıkları bu siperlere makineli tüfek yerleştirmişlerdi. Makinelinin başına geçen düşman askerleri, hiç göz açtırmıyorlardı. Bu siper yok edilmeliydi. Başka çaresi yoktu. Bu siper susturulamazsa, düşmanın ileri harekâtı kırılamayacaktı.


Yüzbaşı, siperi kaptırmış olmanın mahcûbiyetiyle sıkıntılı bir şekilde bir çıkış yolu arıyordu. Aslında çârenin ne olduğu gün gibi âşikârdı. Bunun için bir kaç Mehmetçik fedâ edilmeliydi. Fakat Yüzbaşı bunu göze alamıyordu. Bu konuyu tek başına çözemeyeceğini anlayan Yüzbaşı, Tabur Komutanı ile konuşmaya karar verdi.

Yüzbaşı;

-“Kumandanım, biz bu siperi yakarız. Yalnız bir nokta var ki beni düşündürüyor; o da, en sevdiğim askerlerimden birkaçını fedâ etmem gereklidir, bunu gözüm almıyor.”

Orada bulunan ve bu sözleri duyan Eskişehir’in Ilıca Köyü’nden Ömer oğlu Nasuh Onbaşı, Yüzbaşı’nın yanına mahcup bir tavırla yaklaştı.

-“Kumandanım, bana izin ver, ben bu siperi yıkıp darmadağın edeyim. Yanıma üç arkadaşımı verin yeter.”

Onbaşı’nın gönüllü olması, Yüzbaşı’yı biraz rahatlatmıştı. Tabur komutanının onayı ile Nasuh Onbaşı, kendisine yardım edecek üç arkadaşı ile birlikte çuvallara doldurdukları el bombalarıyla düşman siperlerine doğru yola çıktılar. Hedefteki siperde bulunan makineli tüfek, durmadan ateş ediyordu. Çatışma sürerken herkes büyük bir sabırsızlıkla Nasuh Onbaşı ve arkadaşlarını duâlar ederek bekliyorlardı.

Saatler süren bir bekleyiş sonunda karşıdaki düşman siperinden karanlığı aydınlatan bir alev topu yükseldi. Onbaşı ve arkadaşları, düşman siperlerinde destan yazıyordu. Çok zaman geçmedi. Nasuh Onbaşı geri döndü. Fakat üç arkadaşı bu uğurda şehîd düşmüşlerdi. Bu olaydan dört gün sonra Nasuh Onbaşı da diğer üç arkadaşı gibi şehîdler kâfilesine katılarak, askerliğin en yüksek rütbesine ulaştı. Allâh rahmet eylesiN. Mekanları Cennet Olsun.

Kaynak:
Dönmeyi Düşünmeyenlerin Hikâyesi; Çanakkale – Abdullah Eymen

Yazılarımız hakkında; görüşlerinizi, fikirlerinizi ve eleştirilerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz. Yapacağınız her yorum daha kaliteli içerikler üretmemize katkı sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.