Bilgi Deryam

Naime Sultan Kimdir? Kaç defa evlenmiştir? Nasıl ölmüştür

Naime Sultan Kimdir? Kaç defa evlenmiştir? Nasıl ölmüştür

Naime Sultan kimdir? Kaç defa evlenmiştir? Naime Sultan’ın ölümü? gibi sorular Payitaht Abdülhamid Dizisi izleyicileri tarafından merak edilmektedir. Bizde bu soruların cevabını araştırdık ve sizinle paylaşıyoruz.

Naime Sultan Kimdir

Sultan 2. Abdülhamid Han’ın kızıdır. 1875 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açmıştır. Naime Sultan’ın Annesi Bidar Kadın-Efendi’dir. Sultan 2. Abdülhamid Hân’ın hanımı Bîdâr Kadınefendi’den doğan Nâime Sultan, babasının tahta çıktığı gün dünyaya gelmiş, dolayısıyla Sultan Abdülhamid o gün 2 kutlamayı birden kabul etmişti. Padişah oluşunu ve kızının doğuşunu.

Nâime Sultan, Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’nın oğlu Müşir Kemalettin Paşa ile evlendi. Evlendikten sonra Ortaköy’deki yalısına yerleşen Naime Sultan eşine aşkla bağlıydı. Fakat eşinin zamanla ilgisizliği, genç prensesin sıhhatini bozmuş, ilaç kullanır duruma getirmişti.

Sonradan ortaya çıktı ki; Kemâlettin Paşa bir süredir, komşu yalıda oturan, Sultan 5. Murat’ın kızı Hatice Sultan’la mektuplaşıyor. Payitaht Abdülhamid Dizisi’ni takip edenler bu sahneyi kesinlikle hatırlayacaktır. Evet böyle bir olay yaşanmıştır. Bu olanların en büyük sorumlusu Hatice Sultan’dır. Neden mi…

Çünkü Hatice Sultan’ın babası 5. Murad bir zamanlar tahtta oturan bir padişah idi. Fakat bazı sağlık ve ruhsal sorunları nedeniyle tahttan inmiştir. Yerine Sultan Abdülhamid tahta çıkmıştır.

Hatice Sultan, Sultan Abdülhamid’i babasını tahttan indirmekle suçluyordu. O yüzden Amcası Sultan Abdülhamid’e öfke ve kin besliyordu. Naime Sultan’ın kocası Kemalettin Paşa ile de bu yüzden mektuplaşıp yakınlaşmıştır. Böylece kendince babasının intikamını alacaktı Sultan Abdülhamid’den. Hatta bazı rivayetlere göre o mektupları Sultan Abdülhamid’in eline geçmesini kendi sağlamıştır.

Daha sonra Kemâlettin Paşa, Naime Sultan’dan boşandırılıp, Sultan 2. Abdülhamid tarafından rütbeleri sökülerek Bursa’ya sürgüne gönderildi. 2 çocuğu olan Naime Sultan ise İşkodra’lı Celâlettin Paşa ile evlendirildi.

Naime Sultan’ın ölümü

Cumhuriyetin kurulmasıyla Hânedân, yurtdışına sürgün edilince Nâime Sultan da evvelâ Fransa’ya, daha sonra da eşi ve 2 çocuğuyla birlikte, geçim sıkıntısı yüzünden, eşinin memleketi Arnavutluk’a gitti. Hiç olmazsa Arnavutluk’ta oturacak bir evleri vardı. Bir süre sonra Celâlettin Paşa hayatını kaybetti. Nâime Sultan artık tamâmen yalnız kalmıştı gurbet diyârında. Yanında 2 çocuğundan başka kimsesi yoktu.

Yokluk, sefâlet, gurbet, vatan hasreti, yalnızlık, zaten hasta olan Nâime Sultan’ı yatağa düşürmüştü. 1944 teki komünist darbesi sırasında oturduğu evinden de kovulup sokağa atıldı. Ve 2. Dünya Savaşı yıllarında, Arnavutluk sokaklarında, yalnız ve çâresiz bir şekilde hayatını kaybetti.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.