Bilgi Deryam

Naaşını meleklerin yıkadığı şehit – Uhud Savaşı

Naaşını meleklerin yıkadığı şehit – Uhud Savaşı

Naaşını meleklerin yıkadığı şehit Hanzala, Uhud Savaşı’nda şehit oluşunu anlatan güzel bir yazı. Meleklerin gusül abdesti aldırdığı, naaşını meleklerin yıkadığı şehit Hanzala’nın kısa öyküsü.

Naaşını meleklerin yıkadığı şehit

Peygamber Efendimiz Uhud Savaşı için cihad ilanı etmişti. Gencinden orta yaşlısına herkes ama herkes bu cihada katılmıştı. Bu cihad emrine uyan biri de yeni evli olan  Hanzala idi.

Uhud savaşına bir günlük evli olmasına rağmen Peygamber efendimizin emrine uyan  Hanzala da katılmıştı. Savaş sona erince Müslümanlar Medine’ye dönmeye başladılar. Harbe iştirak edenlerin yakınları acaba bizden geriye dönen olacak mı heyecanı içerisinde yollara sıralanmışlardı.

Bunların arasında henüz bir günlük evli olup, gece yarısı sevgili Peygamberimizin emrine uyarak harbe giden ve şehitlik şerbeti içen Hazret-i Hanzala’nın hanımı da vardı. Herkes büyük bir heyecanla harpten dönenlere yakınlarını soruyor, fakat hiç kimse kimseye cevap vermiyordu. Ancak sorulan soruları sevgili Peygamberimiz “aleyhisselam” cevaplıyordu.

En son olarak soru sorma sırası, Hanzala’nın hanımına gelmişti. Peygamber Efendimiz’e yaklaşarak sordu:
-Ey Allah’ın Resulü! Hanzala nerede?  Sevgili Peygamberimiz cevabında buyurdu ki: – Hanzala şehit oldu.

Bunun üzerine Hanzala’nın hanımı yere bakarak, sessizce;
-Ya Resulallah, şu anda söyleyeceğim bir aile sırrıdır. Sizler de biliyorsunuz ki, kocamla daha henüz ilk evlendiğimiz geceydi. Hanzala, sizin mübarek emrinize uyarak boy abdestini dahi alamadan hemen harbe katıldı. Bu sebeple, emir veriniz de kocamı bulsunlar ve yıkasınlar, dedi.

Peygamber efendimiz buyurdu ki:
Sen Hanzala için hiç merak etme! Ben Hanzala’yı meleklerin yıkadığını gördüm. Ben Hanzala’yı meleklerin gökle yer arasında gümüş bir tepsi içinde yağmur suyu ile yıkadıklarını gördüm.” buyurdu.

Bunun için ona “Gasilül-melâike” yani (Meleklerin gusül ettirdiği Hanzala) denir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.