Bilgi Deryam

Muhammed Ali ve Tarihe Geçecek Efsane Sözleri

Muhammed Ali ve Tarihe Geçecek Efsane Sözleri

Muhammed Ali Dünya boksuna adını altın harflerle kazımış, ”The Greatist” lakaplı efsanevi boksördür. 1964 yılında İslam dinini seçip, Müslüman olmuştur. İşte Muhammed Ali’nin sözleri.

Muhammed Ali

Dünya boksunun efsanevi ismi Muhammed Ali, solunum yolu hastalığı nedeniyle, tedavi gördüğü hastanede 74 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ali’nin ölümü herkesi çok üzmüştü. Taraflı tarafsız herkesi üzerken, akıllarda Dünya boks tarihinin efsanevi isminin hafızalara kazınan sözleri ve davranışları kaldı.

Koruman Var mı? Sorusuna Verilen Efsane Cevap

Muhammed Ali bir röportaj yaparken muhabir, ”Koruman var ? Kaç tane koruman var?”  diye bir soru sordu. Efsane boksör ”Evet, bir korumam var. Kulakları olmasa da duyabilen, gözleri olmasa da görebilen, hafızası olmadan her şeyi hatırlayabilen bir korumam var. Bir şey yaratmak istediğinde ise ona sadece ”ol” der. En gizli düşünceleri bile bilendir. Tahmin et bu kim? O Allah’tır. O benim korumamdır, o senin korumandır. diye cevap vermiştir.

İslam Dini Barış Dinidir

2001 yılında, 11 Eylül saldırısı sonrasında Muhammed Ali, başında New York İtfaiye Müdürlüğü şapkası ile Sıfır Noktasına gitmiş, destek ve dayanışmasını göstermek adına şöyle demiştir:

“Beni asıl inciten, ‘İslam’ adının bulaştırılması ve Müslüman adının bulaştırılması ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam, katil bir din değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları suçlamasına seyirci kalamazdım.”

Peygamberim’in İsmini Ayaklar Altına Koydurmam

Adını, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (SAV)’den alan Muhammed Ali’ye isminin Hollywood Bulvarı’na yazılması teklif edilir. Bütün dünya yıldızların isimleri ve yıldızlarının yerde, olmasına rağmen bunun tek istisnası efsane boksör Muhammed Ali için konulan yıldızdır. Muhammed Ali “ Peygamberim Hazreti Muhammed’in ismini ayaklar altına koydurmam” deyip, bunda ısrar edince, yöneticiler Ali’nin bu isteğini kabul etmişler ve Muhammed Ali’nin yıldızını üstüne basılmaması için Kodak Theatre’ın duvarına asmışlardır.

Los Angeles şehrinin bir bölgesi olan Hollywood’da bulunan Hollywood Bulvarı, dünyaca ünlü kişilerin yıldızlarının bulunduğu bir yürüyüş yoludur. Bu kaldırımda 2.400’den fazla yıldızın ismi bulunmaktadır.

Muhammed Ali Clay

Muhammed Ali ve Efsane Sözleri

Muhammed Ali’nin Efsane Sözleri

  • İki siyahi adamın dövüşünü binlerce beyaz adamın izlemesine boks denir
  • Rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır
  • Ben bir dövüşçüyüm. Göze göz karşılığa inanırım. Öteki yanağımı çevirmem. Karşılık vermeyen adama saygı duymam. Köpeğimi öldürürsen, kedini saklasan iyi edersin.
  • CNN muhabiri: Sn. Muhammed Ali, bu dehşetin meydana gelmesine sebep olan teröristlerle aynı dinin bir mensubu olarak neler hissediyorsunuz? (Dünya Ticaret Merkezi saldırısında)

    Muhammed Ali: Siz Hitler ile aynı dini paylaşan bir mensup olarak neler hissediyorsanız aynısını.”

  • Tek bir hayatımız var, yakında geçmişte kalacak herşey; yalnızca Allah için yaptıklarımız sonsuza dek kalacak.
  • Beni kucaklayan ilk beyaz Lider Necmettin Erbakan’dır.
  • Ben  ömrümde ilk kez bu kadar beyaz Müslüman görüyorum. (Sultan Ahmet Camii, Cuma Namazı Çıkışı)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Oktay PAMUK dedi ki:

    Allah mekanını cennet eylesin inşaallah.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.