Bilgi Deryam

Milletvekilliği yapmış Yahudi Emanuel Karasu kimdir?

Milletvekilliği yapmış Yahudi Emanuel Karasu kimdir?

Emanuel Karasu kimdir? Abdülhamid Han ve Emanuel Karasu arasında geçen konuşma nedir? Karasu Filisintin’den toprak istediğinde Abdülhamid Han’ın cevabı ne olmuştur? Payitaht Abdülhamid’den tanığımız Yahudi Emanuel Karasu ve hayatı.

Yahudi Milletvekili Emanuel Karasu

Karasu ünlü bir Yahudi kökenli tüccar ailenin mensubu olarak 1862 yılında Selanik’te hayata gözlerini açtı. 400 sene önce, 1492’de İspanya’dan gönderilmiş ve Sultan II. Beyazıt’ın izniyle Selanik’e yerleşmiş Sefarad’lardandı

. O zamanlar İspanyollar Yahudilere zulüm yapıyorlardı. Osmanlı Devleti’nin Padişahı Sultan 2. Beyazıt yahudilere merhamet etti ve oturma izni verdi. Gel gör ki yıllar sonra Osmanlı’yı yıkacak olan yine yahudiler olacaktır.

Karasu Hukuk eğitimi aldıktan sonra Selanik’te avukatlık mesleğine başladı. Atynı zamanda Selanik’teki Makedonya Risorta Masonik Locası‘nı kurdu ve Osmanlı Devletinde masonik faaliyetlerin lideri oldu. Mason locaları ve bazı gizli cemiyetler, Selanik’te devrimci radikal görüşlere sahip ve aralarında Talat Paşa’nın da bulunduğu Jön Türkler’in buluşma yeriydi.

Emanuel Karasu, Selanik’te avukatlık mesleğine devam ederken İttihat ve Terakki Cemiyetine üye oldu. Cemiyetin Müslüman olmayan ilk üyesidir. Karasu Abdülhamid Han’dan toprak istemiştir, hem de Filistin’de. Karasu, Sultan Abdülhamid’in huzuruna çıkarak Filistin’de Yahudiler için toprak satın almak ister. Ancak Emanuel Karasu daha lafını bitirmeden ” Defol Ey Sefil!” cevabını alır.

İttihat ve Terakki Cemiyeti, 1908 senesinde II. Meşrutiyet ve sonrasında Osmanlı Devleti’nin idaresinde söz sahibi olunca Emanuel Karasu da Selanik’ten Meclis-i Mebusan’a girdi.

Emanuel Karasu, 27 Nisan 1909’da Aram Efendi,  Esat Toptani, ve Sultan Abdülhamit’in uzun süre yaverliğini yaptıktan sonra muhalefet saflarına geçen Gürcü Ahmet Hikmet Paşa heyetiyle saraya geldi ve Meclis-i Milli’nin  Sultan Abdülhamid’e tahttan indirilmesini karar verdiğini, kendilerinin bunu tebliğle görevlendirildiklerini ifade etti.

Meclis-i Milli dediğime bakmayın, meclisteki milletvekillerin yarısı Türk bile değildir, Yahudi, Hristiyan ortaya karışık bir yapıdır. Nerde kaldı sizin milliliğiniz.

Filistin topraklarının Yahudilere satılması için rüşvet teklifinde bulunduğunda Sultan II. Abdülhamid tarafından kovulan Karaso bu kez Sultan’ın hal’ kararını tebliğ için onun karşısına çıkmıştı. Bu ihanetin şartlarını hazırlayan teşkilat da İttihat ve Terakki Cemiyeti’ydi. İttihat ve Terakki’ye sevgi besleyenler, lütfen iyice düşünün. Bu cemiyet sözde milliyetçi kimliğine bürünmüştür fakat üyelerinin bir çoğu Yahudi, aynı zamanda masonlardır.

Danone’nin sahibinin amcasıdır

Mondros Mütarekesi sonrasında İtalya’da Trieste’ye yerleşti ve 1934 yılında aynı yerde öldü. Arnavutköy’de Yahudi mezarlığında gömülüdür.

1912 yılında, Balkan Savaşları sırasında Selanik’ten Fransa’ya göç eden ve Danone grubunun kurucusu İzak Karasu‘nun (Isaac Carasso) amcasıdır ve Daniel Carasso’nun büyük amcasıdır.  Hani şu çocuklarımıza yedirdiğimiz Danone var ya, işte onların sahibi Yahudilerdir. Danone alırken umarım bu makale aklınıza gelir. Son olarakAteşin bol olsun Karasu.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.