Bilgi Deryam

Meyan Kökü nedir? Faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Meyan Kökü nedir? Faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Meyan kökü genellikle çay ve şerbet olarak tüketilen şifalı bir bitkidir. Anavatanı Rusya ve Çin’dir. Yaz mevsiminde Adana, Mersin, Adıyaman gibi illerimizde sokak satıcıları tarafından şerbet olarak satılmaktadır. Bu illerdeki vatandaşlar iyi bilirler Meyan şerbetini.

Meyan Kökü bitkisi nedir

Meyan kökü bitkisi 150 cm boyuna ulaşabilen, Baklagiller familyasında uzun yıllık çalı türünde bir bitkidir. Bitkinin küçük, mor çiçekleri bulunur. Ayrıca toprak altında 1 metre civarında kökü bulunur. Anavatanları dışında Akdeniz ülkelerinde, Asya’nın çeşitli kesimlerinde de yetişir.

Bitkinin kökünden elde edilen faydalı kısmına meyan kökü adı verilir. Faydaları çoktur ve kullanımı yaygındır. Kanat şeklinde yaprakları bulunmaktadır. Yaprakçıkları eliptik şekilde, kenarları bütün, üstü koyu yeşil, altı grimsi yeşil ve tüylü bir yapıya sahiptir. Mor, pembe, açık leylak renkte olan çiçekleri biraz kelebeği andırmaktadır. Yapraklarının boğum kısımlarında genellikle altılı başak görünümü hakimdir.

Meyveleri ise esmerimsi kırmızı renkte ve fasulye kapsülü şeklindedir. Kazık kök yapısına sahip bu bitki kısa zaman içerisinde yan köklerini salarak büyür. Bu yan kökler bazen metrelerce uzunluğa ulaşabilir. Ülkemizde rahatlıkla yetişebilen bu şifalı bitki; ilaç ve bira sanayinde kullanıldığı gibi balı yapılarak da tüketilmektedir.

Meyan Çayı ve Şerbeti

Bitki bütün halinde ya da küçük parçalar olarak bulunabilir. Eğer bitkinin kökünü satın aldıysanız; çay olarak tüketmelisiniz. Çayını hazırlarken; bıçak yardımıyla kökü küçük parçalara ayırmalısınız. Büyük bir fincan bitki çayı için 1 çay kaşığı meyan kökü uygundur.

Bir bardak suyu kaynatın ve dinlenmeye bırakın. Bu esnada demliğin içinde gerekli ölçüde verilen meyan kökünü ilave edin. 5 ila 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha az ya da daha çok demlenmesi faydasını sağlamaz.

Meyan kökünün en yaygın kullanım şekli ise, çayının soğutulup sıcak yaz aylarında içilmesidir. Eski geleneklerini sürdüren bazı şehirlerin sokaklarında buz gibi meyan kökü çayı satan amcalara rastlayabilirsiniz.

Meyan bitkisinin faydaları

 • Mide hastalıklarından başta ülser olmak üzere reflü, gastrit gibi rahatsızlıkların belirtilerini hafifleterek kişinin rahatlamasını sağlar.
 • Karaciğer iltihaplanması ciddi neticeler gösterebilir. Bu durumda uygulanan tedaviye ek olarak bitkisel destekte meyan kökü kullanılır. Bitki, karaciğer iltihaplanmasının tedavisinde etkilidir.
 • Bağırsak bozukluklarından ishal konusunda iyileştirici etkisi vardır. İshalin neden olduğu karın ağrısını giderir ve ishalin yavaşlamasına etki eder.
 • Boğaz ağrısı, öksürük gibi tahrişsel rahatsızlıklarda etkilidir. Boğaz ağrısını geçirirken, öksürüğü zamanla hafifleterek ortadan kaldırır. Ayrıca grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda ilaçların yanında destek olarak kullanılabilir.
 • Mide hastalıklarına ve bağırsaklara etki edebilen bir bitki olduğundan doğal olarak hazımsızlığa da iyi gelir. Sindirim sistemini rahatlatır, mide yanması, ekşimesi ve bulantı gibi sorunlara iyi gelir. Ayrıca besin zehirlenmesi vakalarında da işe yaradığı tespit edilmiştir.
 • Diyet yapan kişilerde kilo verimine destek olarak kullanıldığında kilo kaybını hızlandırır. Yağ yakımına doğrudan etkisi vardır ve sağlıklı bir şekilde zayıflamayı sağlar.
 • Jel kıvamında merhem olarak hazırlandığında egzama gibi ciddi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir bitkidir.
 • Kas ve eklem ağrılarını azaltır.
 • Susuzluğa iyi gelir.
 • Enerji ve dayanıklılık kazandırır.
 • Depresyonu önler.
 • Kolesterol seviyesini düzenler.
 • Vücudu rahatlatıcı ve stresi azaltıcı etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle yoğun iş temposu içinde ve stres altında olan kişilerin günde 1-2 bardak içmeleri önerilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.