Bilgi Deryam

Macaristan’da 500 yıldır yıkılmayan tek Türbe

Macaristan’da 500 yıldır yıkılmayan tek Türbe

Gül Baba Türbesi ‘ni özel kılan, büyük akıncı alplerinden olması, devlet erkanından askerlere, halktan padişaha kadar herkes tarafından sevilip sayılmasıdır. Gül Baba hem derviş hem de akıncıdır. Macaristan’da günümüze kadar ulaşan tek cami vardır. O da Gül Baba Türbesi ‘dir. İşte Gül Baba Türbesi ve mükemmel hikayesi.

Gül Baba

Günlerden 31 Ağustos 1526 Cuma. İki gün evvel Mohaç Meydan Muharebesi kazanılmış, Kanuni Sultan Süleyman Han tebrikleri kabul ediyor. Elbette herkes zafer neşesi içindedir. Kara haber otağ-ı hümayuna bir gülle misali düşer. Akıncı alperenlerinden Gül Baba gaza meydanında şehit düşmüştür.

Kendisi şehit düşmüş de, başı yere düşmemiştir. Elinde gürzü ve yatağanı ile vuruşurken, bir kafir sillesi ile başı gövdesinden ayrılmıştır. Ve o aziz kahramana layık efsaneler de o anda destanlaşmaya başlamıştır. ”

Koca Kanuni’nin zafer neşesi bir anda kaybolur. Tebrikler kesilir ve cenaze namazı hazırlıklarına başlanır. Gül Baba’nın tabutu getirilir ve eşi görülmemiş bir kalabalıkla cenaze namazı kılınır. Çünkü bu zat, bütün askerin sevdiği ve hürmet ettiği, hoş sözlü, nüktedan, fakat her sözü hikmetlerle dolu gönül ehli bir derviş-gazi idi.

İmam, Osmanlı tarihinin en büyük alimlerin den Ebussuud Efendi idi. En ön safta cihan padişahı Kanuni, yanında vezirler, beyler beyleri, paşalar, akıncı beyleri ve 200.000 kişilik Osmanlı ordusu. Bu hadiseye şahid olan Macar tarihçisi Zuzef Tökeli anlatır ki, namaz sonuna kadar koca Mohaç Ovasında tek bir ses duyulmamıştır. Hatta, oradaki sipahi küheylanları ve toplara konulmuş olan mandalar bile başlarını önlerine eğmiş, kişnemek ve böğürmek ne demek, yerlerinden bile kıpırdamamışlardır.

Gül Baba Türbesi

170 sene sonra, Budin Avusturya ordusunun eline geçer. 1699’da yapılan Karlofça Antlaşması ile artık Macaristan bir Avusturya eyaletidir. Düşman Budapeşte’yi zaptedince ilk işi, camileri ve türbeleri yıkmak olmuştur. Gerçekten de bugün Budapeşte’de tek bir Osmanlı camisi ve türbesi kalmamıştır, bir tanesi hariç; Gül Baba Türbesi.

Ne kadar uğraşırlarsa da bu türbeye bir türlü dokunamazlar. Sanki görünmez bir kuvvet bu türbeyi koruyor, yıkmaya gelenler ya çarpılıyorlar, ya da deliriyorlar. Bunu gördükten sonra kimse buraya dokunmaya cesaret edemez ve türbe günümüze kadar sapasağlam gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.