Bilgi Deryam

Lise Öğrencileri Yangın Söndüren Drone Geliştirdi

Lise Öğrencileri Yangın Söndüren Drone Geliştirdi

4 lise öğrencisi  yangına müdahale edebilen drone geliştirdiler. Öğrencilerin şimdiki hedefi ise, projeyi geliştirip, kimyasal toz püskürtebilen seviyeye getirip itfaiye ekiplerine teslim etmek.

Liseliler yangın söndüren drone icat etti

Liseliler yangın söndüren drone icat etti

Görüntü çekimi için geliştirilen Drone’lar şu anda başta askeriye olmak üzete birçok  alanda da kullanıyor. Beşiktaş’ta özel bir okulun öğrencileri ise bu sektöre bir yenisi daha eklendi. Diğer dronelardan farklı özelliği ise, yangın söndürmesi. Üstelik bu icatlarını 2,5 ay gibi kısa bir sürede yaptılar. Gençlerimizi tebrik ediyoruz.

4 Lise Öğrencisi ve Yangın Söndüren Drone

9 sınıf öğrencileri Yusuf Özşalom, İrem Kamhi, Pelin Avramoğlu ve Moti Barokas yangına müdahale edebilen bir drone tasarlamak için kolları sıvadı. Yaklaşık 2,5 ayda İtfaiye drone ismini verdikleri insansız hava aracını geliştirdiler.
4 arkadaş  geçtiğimiz günlerde de itfaiye drone’un test uçuşunu yapıp, çöp kovasındaki alevlere müdahale etti. Drone  sorunsuz havalandı; kısa bir sürede kovadan çıkan alevleri söndürmeyi başardı. 4 öğrencinin şimdiki hedefi ise bu drone’u yangın söndürücü kimyasal toz da püskürtebilen hale getirip itfaiye ekiplerinin kullanabileceği seviyeye getirmek.

Özellikleri

Mekanizmada su akıtmayan kap, motorlu su pompası, bu pompayı açıp kapamayı sağlayan  yazılım ile 3D yazıcıdan basılan fıskiye bulunuyor. Bu mekanizmada yazılım, anahtarı ileri doğru iterek pompayı çalıştırmaya başlıyor; su kaptan pompa ile çekilip fıskiyeye aktarılıyor ve fıskiyedeki deliklerle suyu alevlerin üzerine dağıtıyor.

 

Hayallerinin insanlığa yararlı bir insansız hava aracı geliştirmek olduğunu söyleyen Yusuf Özşalom, “Günümüzde her yer gökdelenlerle dolu. İtfaiyelerin de normal şartlarda gökdelenlerin en üst kısımlarındaki alevlere müdahalesi çok zor. Bizim amacımız yaptığımız bu drone ile yüksek yerlerde meydana gelen yangına müdahale edebilmek ve o bölgeyi güvenli hale getirebilmek. Tabi bu şuanda bir prototip. Bu aracı çok daha geliştireceğiz” diye konuştu.

Bu insansız hava aracını yapan 15 yaşındaki 4 lise öğrencisi. Ne kadar gurur verici değil mi. Gençlerimizi tebrik ediyoruz. Bu konuda yetkililerimizin bu 4 öğrenciye destek verip, yaptıkları bu icadı üst seviyelere çıkarmada yardımcı olmalarıdır. Çocuklarımızı hem ince düşüncelerinden dolayı, hem de İtfaiye Drone adını verdikleri bu başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.