Bilgi Deryam

Lazer silahı ilk kez Türkiye kullandı – Dünya tarihinde ilk

Lazer silahı ilk kez Türkiye kullandı – Dünya tarihinde ilk

Lazer silahı ile dünya tarihinde bir ilki gerçekleştirdik. Konu bilim olunca, konu vatan olunca medya sus-pus oluyor. Bir ünlünün bebeğinin diş çıkartması kadar konuşulmadı bu olay. Halbuki dünya tarihinde bir ilki gerçekleştirdik. İşte Türkiye’nin Lazer silahı.

Türkiye’nin lazer silahı

Türkiye’nin geliştirdiği lazer silahı, Çin yapımı silahlı insansız hava aracını vurarak düşürdü. Sadece düşürmekle kalmayıp adeta hava aracını eritti. Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu güçlerine destek amacıyla Birleşik Arap Emirlikleri tarafından kullanılan Çin Yapımı silahlı insansız hava aracı Wing Loong II’yı Libya’da düşürüldü. Aşağıda resmi de göstereceğim.

SİHA, ASELSAN yapımı 50 kW güç üreten Türkiye, ASELSAN ve bir grup özel kuruluşlar ile lazer silah geliştirmek için çalışan ülkeler arasında yer alıyor.

Askeri teknolojiyle ilgili analizleri ile tanınan ArmyRecognition adlı sitenin haberine göre, düşürülen SİHA’nın, Hafter yönetimindeki Libya Ulusal Ordusu (LNA) güçlerine destek amacıyla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından kullanılan Çin yapımı Wing Loong II olduğu ifade edildi.

Siteye göre SİHA, ASELSAN yapımı 50 kW güç üreten lazer hava savunma sistemi tarafından Misrata kenti üzerinde uçarken vurularak düşürüldü. Buraya dikkat bunu söyleyen yandaş medya ya da herhangi bir siyasi partinin medya kanalı değil. Bir yabancı medya.

Çin yapımı Wing Loong II’nin düşürüldüğüne gösteren fotoğraflar geçtiğimiz günlerde sosyal medyada paylaşılmıştı.

Lazer silahı
Lazer silahı

Haberde bu gelişmenin 4 Ağustos’ta meydana geldiği ve dünya savaş tarihinde ilk defa yaşandığı aktarıldı. Haberde bu durum, “İlk defa lazer silahı başka bir askeri aracı, gerçek savaş ortamında imha etti” denildi.

Hedefi etkisiz hale getirmek için yoğun ısı yayarak yanmasına ya da arızalanmasının sağlanması mantığıyla çalışan lazer silahlar, başta Çin ve ABD olmak üzere bazı ülkeler tarafından son yıllarda ar-ge çalışmalarının odak noktalarındandı.

Türkiye, ASELSAN ve bir takım özel kuruluşlar ile lazer silah geliştirmek için çalışan ülkeler arasında yer alıyor. Bu da demek oluyor ki eski Türkiye yok artık. Kendi silahını üreten güçlü, istikrarlı bir Türkiye’yiz. Mevlam yar ve yardımcımız olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.