Bilgi Deryam

Labada otu çayı nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Labada otu çayı nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Labada otu kan temizleme ve mikroplardan arındırma konusunda çok faydalı bir şifalı bitkidir. Bu bitki yalnızca bu sebepten dahi yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Bilinen en eski bitkilerden biri olan labada otu, boyu bir metreyi geçmeyen kısa boylu çalı türü bir bitkidir.  Yemeklerde ya da çiğ olarak veya çay olarak da tüketebileceğiniz mucizevi bir bitkidir. İşte kullanımı ve faydaları.

Labada Otu nedir

Labada otu; evelik, evelek, develik veya efelek otu olarak da halk arasında bilinmektedir.  Çoğu zaman kuzukulağı bitkisi ile karıştırılır fakat efelek (labada) otu kuzukulağına nazaran daha yeşil ve geniş yapraklıdır. Yeşilimsi küçük çiçekler açan bitki, çiçeklerinde olgunlaşan tohumlar sayesinde yayılır ve yetişir.

Labada otunun yaprakları tıpkı ıspanak gibi pişirilerek yenilebilir. Bu şekilde yemenin herhangi bir sakıncası yoktur. Uzun yıllardır bilinen otlardan biri olan labada, halk arasında şifa niyetiyle ilaç yapımında da kullanılmıştır.

Üzerinde yapılan deneyler sonucunda bitkinin insan fizyoloji üzerinde oldukça etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Dolayısıyla ilaç sanayisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle Tokat ve civarı olmak üzere bütün Anadolu’da dağınık olarak bulunur.

Labada Çayı – Macunu -Nasıl kullanılır

Labada ilk kullanımı çiğ olarak tüketmektir. Topladığınız bitkileri topraktan arındırmak için bir süre suda bekletin. Daha sonra akan suyun altına tutup çiğ olarak tüketin.

Bir diğer kullanım şekli kavurarak tüketmektir. Bir soğanı yağda kavurun. Üzerine bir tatlı kaşığı salça koyun. Kavrulma işlemi bittikten sonra iri iri doğradığınız labada otunu koyun. Yaklaşık 10 dakika kavurduktan sonra tüketebilirsiniz. Tıpkı ıspanağı kavurduğumuz gibi yapabilirsiniz.

Çok verim alabilmek için çiğ tüketmek daha etkili olacaktır, ancak çiğ tüketmek istemiyorsanız kavurması da şifa verecektir. Bunun yanında salata ve sarma şeklinde de tüketebilirsiniz. Alternatifler size kalmış.

Labada otunun çayı: Bir diğer kullanım şekillerinden biri de çaydır. Bir litre suyu bir süre ısıttıktan sonra kaynamaya yakın içine otu atın. Yaprakları elinizde birkaç parçaya ayırırsanız daha kolay haşlanacaktır. Bir müddet sonra bitkinin rengi çıkmaya başlayınca suyunu süzerek içebilirsiniz. Gün içinde bir bardak tüketmeniz yeterli olacaktır.

Labada otunun macunu nasıl yapılır: Labada otunun yaralarınızı iyileştirmesini isterseniz macun olarak da kullanabilirsiniz. Yara üzerine sürdüğünüzde etkisini kısa sürede gösterdiğini fark edebilirsiniz.

Bir miktar labada otunu geniş ve derin bir kasenin içine alarak ezin. İyice ezildiğinden emin olduktan sonra içine bir çay kaşığı zeytinyağı ilave edin. Sonrasında yaranızın üzerine bir miktar sürün. Çok bekletmeden ılık su ile yıkayın. Birkaç gün uyguladıktan sonra yaralarınıza şifa olduğunu görebilirsiniz.

Labada Otunun faydaları

  • Kanın temizlenmesi için tercih edilen labada otu aynı zamanda egzama, kaşıntı ve mantar gibi sorunların da önüne geçmektedir.
  • İçeriği sayesinde soğuk algınlığı ve gripten koruyan bitki aynı zamanda C vitamini açısından zengin olduğu için bağışıklık sisteminizi de dengeleyecektir.
  • İştah açıcı etkisi vardır.
  • Vücuttaki toksik maddelerin atılmasını sağlar.
  • Eğer vücudun herhangi bir yerinde çıban oluşmuşsa, çıbanın daha kısa sürede olgunlaşıp, iyileşmesini sağlar.
  • Romatizmal ağrılarda faydalıdır.
  • Kadın hastalıklarına iyi geldiği de tespit edilmiştir.

Bağırsak iltihabı sorunu olan kişiler için sakıncalı olabilmektedir. Bağırsak tahrişine neden olduğu görülen labada otu bu özelliği nedeniyle dikkatli kullanılmalıdır.

Bir diğer dezavantajı ise vücutta su kaybını hızlandırmasıdır. Dolayısıyla böbrek sorunu yaşayan bireylerin evelik otunu kullanmamaları gerekmektedir. Hemen her bitkinin fazlası zarar verdiği için evelik otunun da fazla tüketilmesi hasara neden olacaktır. Bu sebeple kararında ve bilinçli tüketilmesi önemlidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.