Bilgi Deryam

Kuran-ı Tarihe Gömeceğim Diyen Bakanın İbretlik Ölümü

Kuran-ı Tarihe Gömeceğim Diyen Bakanın İbretlik Ölümü

Kuran-ı tarihe gömeceğim diyen bakan, dönemin milli eğitim bakanı Mustafa Necati Uğural’dır. Cumhuriyet döneminin ilk milli eğitim bakanlarından olan ve ”Eski harfler ile birlikte Kuran-ı Kerim’i de tarihe gömdük” diyen Mustafa Necati Uğural’ın ibretlik sonu. Allah’a ve Kitab’ına düşmanlık edenlerin sonu çok vahimdir.

Kuran-ı Tarihe Gömeceğim Diyen Bakan

Bu olayı Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde  Konya’da Babalık Gazetesi’nde başyazarlık yapan Haluk Nurbaki’nin  bir yazısından alınmıştır. Kuran-ı tarihe gömeceğim diyen bakanın ibretlik ölümü.

Dönemin ilk Milli Eğitim Bakanlarından olan Mustafa Necati Uğural Konya’ya gelmişti. Latin alfabesinin üstünlüğünü anlatmak için bir konferans düzenleyecekti. Konya’nın her tarafına ilanlar yapıştırılmış, bu konferansın reklamlarına başlanmıştı.

Şehrin her tarafına yapıştırılan bu ilanların üzerinde ”Eski harflerle birlikte Kuran-ı Kerimi de tarihe gömdük” yazıyor ve konferansın da ertesi gün saat 10.00 yapılacağı yazıyordu.

Akşam mükemmel bir yemek ziyafeti verildi. Yemekten sonra Kuran-ı tarihe gömeceğim diyen Mustafa Necati aniden apandist krizine yakalandı. Hemen hastaneye kaldırıldı. En iyi doktorlar hizmetine verildi. Tüm hastane hatta tüm Konya ayaktaydı.

Çok geçmeden ameliyat başarılı geçmişti, Mustafa Necati kurtulmuştu. Ama sadece şimdilik. Daha doğrusu gece yarısı olana kadar.

Gece yarısı öyle bir şey oldu ki buna tesadüf mü denir, yoksa ilahi adalet mi denir buna da siz karar verin. Saat gece yarısını gösteriyordu. Kuran-ı tarihe gömeceğim diyen Mustafa Necati’nin yatağı yan demirinden kırıldı ve yere düştü. Ameliyat yeri patlamış, ağrı sızı içinde kıvranıyordu.

Hem de o zamanın en iyi hastanesinde tedavi görüyordu, en iyi doktorlar, en iyi yataklar üzeride, en iyi hemşirelerin kontrolünde. Ama gel gör ki Allah’a ve Kuran’a dil uzatmıştı. Tarihte de bir çok örneği olduğu gibi ”Kuran’ı Kerim’i tarihe gömmek isteyenler, tarihin en kokuşmuş sayfalarına gömüldüler.”

Yataktan düşen Mustafa Necati tüm müdahalelere rağmen konferans vereceği saatte yani saat 10.00 öldü. Ve unutmadan bir kez daha tekrarlamak  istiyorum;  ”Kuran’ı Kerim’i tarihe gömmek isteyenler, tarihin en kokuşmuş sayfalarına gömüldüler.”

Kaynak: Babalık Gazetesi’nin başyazarı onkoloji doktoru Haluk Nurbaki

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Şeyh Şamil in torunları dedi ki:

    Kabenin sahibi olan Allah Kuraninda sahibi o en iyisini en güzelini en doğrusunu bilendir.

  2. Yasemin EKŞİ dedi ki:

    Gebermiş köpek…Köpeklerden özür diliyorum. Böyleleri ölmez, geberir. Tam itlaf edilmelik.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.