Bilgi Deryam

Koca Yusuf – Dünya Şampiyonu – Baş Pehlivan

Koca Yusuf – Dünya Şampiyonu – Baş Pehlivan

Koca Yusuf Kimdir? Kırkpınar başpehlivanı Koca Yusuf’un hayatı,Koca Yusuf’un ölümü gibi soruların cevabı bu makalemizde. Heybetinden ve yenilgi yüzü görmediğinden dolayı Amerika’da ”Korkunç Türk” lakabını alan Koca Yusuf’un hayatı.

Koca Yusuf Kimdir?

Serbest güreşin yıldız isimlerinden olan Yusuf, iri cüssesi, güreş kabiliyeti,  kuvveti, en önemlisi de sporcu ahlakı ile ”Koca” lakabını almıştır. İlk grekoromen güreşi yapan Türk pehlivanı olduğu söylenir. 1885’te Kırkpınar başpehlivanı olmuştur. Kilosu 138, boyu ise 1.88 metredir.

Dünya Koca Yusuf’u ”Terrible Turk” (Korkunç Türk) olarak tanırdı. Dünya Şampiyonlarını dize getiren, Sultan Abdüaziz’in başpehlivanı olan, 26 yıl boyunca Kırkpınar başpehlivanlığını elinde tutan Kel Aliço ile güreşen Koca Yusuf’tan bahsediyoruz. Sultan Abdülaziz, Sultan 5. Murad ve Sultan 2. Abdülhamid döneminde birçok güreş yapmıştır.

Koca Yusuf’un Hayatı

Koca Yusuf, Bulgaristan’ın Şumnu Kasabası’nın Karalar Köyü’nde dünyaya gözlerini açtı. Doğum tarihi pek bilinmese de, William Baster’a göre 1857 senesinde doğmuştur. Babasının adı İsmail’dir. Koca Yusuf’un ilk güreş ustaları da babası ve dedesi olmuştur. Milliyetçilik akımı etkisiyle çocukluğu Bulgar baskınları ile geçmiştir.

Yusuf’un asıl ustaları ise dönemin en iyi güreş ustaları olan, ”Şumnulu Dursun Pehlivan, Nasuhçulu Kel İsmail Pehlivan ve Pomak Osman’dır.” Yusuf, 26 yıl boyunca Kırkpınar başpehlivanlığını elinde tutan Kel Aliço ile güreşti. Bu müsabaka sabah başlamış akşama kadar devam etmiştir. Kel Aliço müsabaka sırasında güreşi bırakmış ve kendi elleriyle başpehlivanlık unvanını Koca Yusuf’a devretmiştir.

Kel Aliço’nun  yetiştirdiği ve 18 yıl boyunca üst üste başpehlivan olan  Ada Halil’i de iki kez ard arda yenmiştir. Ayrıca ”Kara Ahmet, Katrancı Mehmet, Kazandereli Memiş, Filiz Nurullah, Kurtdereli Mehmet ve Hergeleci İbrahim gibi ünlü pehlivanlar, Koca Yusuf’un kendilerinden daha üstün bir pehlivan olduğunu kabul etmişlerdir.

Bazı kaynaklarda Koca Yusuf’un hiç yenilmediği yazar. Antılanlara göre bir yenilgisi olduğu söylenir. Kavalalı Çolak Mümin ile 1894’te Rami’de yapılan güreşte yenildiği söylenir. Bu müsabakanın hakemi de Kel Aliço’dur.

Çolak Mümin, Koca Yusuf’u açık düşürmüştür, hakem Kel Aliço da bu durumu yenik saymış ve Koca Yusuf ilk ve tek yenilgisini almış olduğu söylenir. Çolak Mümin Pehlivan bu müsabakadan sonra sakatlanır ve güreş hayatına devam edemediği söylenir.

Avrupa’da Rakip Tanımayan Koca Yusuf

Ünlü Fransız güreşçi Joseph Doublier rakibi Sabes’e yenilir. Bu yenilgi üzerine rakibi Sabes’i yenecek birini arar ve Türkiye’ye gelir. Türkiye’de Koca Yusuf, Filibeli Kara Osman ve Filiz Nurullah ile tanışır ve bu pehlivanları Fransa’ya götürmek ister. Tabi ilk başta Yusuf yurt dışına çıkmaz istemez. Daha sonra Müslümanların güçlü olduğunu ispat etmek de bir cihat sayılır şeklinde bilgiler ulaşınca Doublier ve arkadaşları ile Avrupa’ya gider.

1897 yılında Avrupa’ya gider ve minder güreşinin tüm kurallarını öğrenir. İlk maçını da Sabes ile yapar ve onu ezici bir şekilde yener. Fransa’da yaklaşık 3 yıl kaldı. Bu süre boyunca bir sürü ünlü güreşçiler ile de güreşti. Bunlardan bazıları, ”Olsen, Pons, Fournier’i, Gambier, Raul, Rum güreşçi Antonio Pierri ve İngiliz güreşçi Tom Cannon’dur.”

Bu zaferlerin ardından Avrupa’da rakip tanımaz hale gelir. Fransa’da bir sirkte, Türk güreşçi  Hergeleci Mahmut Pehlivan ile de güreşir. Bu güreş, tarihin en acımasız güreşi olur ve ancak polis müdahalesi ile durdurulur.

Koca Yusuf’un Abd Turnesi

Yusuf, Avrupa’da  ün kazanınca Amerikalı organizatörler onu New York’a davet ederler. Amerika’da 33 müsabakaya katılır ve hepsinde de galip gelir. Bu 33 maçta ”George Bothner, Ewan Lewis, Dan McLeod, Tom Jenkins” gibi dünya ünlüleri de vardır. Dünya şampiyonu olan Ewan Lewis’i iki defa ard arda yener ve Amerikalılar, Koca Yusuf’a  heybetinden ve kuvvetinden dolayı ”The Terrible Turk” (Korkunç Türk) ünvanını verirler.

Amerika’da yenilgi yüzü görmeyen Yusuf, 26 Mart 1898 yılında Ernest Roeber ile yaptığı müsabakada diskalifiye olur. Yusuf bu müsabakada rakibini ringten dışarıya fırlatır. Roeber’in öldüğünü düşünen seyirciler ayaklanır ve Yusuf’u linç etmeye kalkarlar.

İki rakip 30 Nisan’da tekrar ringde  karşı karşıya gelirler. Aralarında büyük bir itişme başlar. Menajerler hemen müdahale ederler ve olay büyür. Seyirciler de ayaklanmaya başladıktan sonra maç iptal edilir.

Koca Yusuf’un Ölümü

21 Mayıs 1898 yılında La Bourgogne transatlantiği ile Türkiye’ye dönmek için gemiye biner. 4 Temmuzda Sable Adası’nın 60 mil açıklarında İngiliz Cromartyshire şilebiyle çarpışıp geminin batması sonucu ölmüştür. Bu olay  genel olarak kabul edilir ama, Koca Yusuf’un ölümü üzerine üç iddia vardır. Bunlardan birincisi:

”Kazadan sonra  yolcuların bindiği bir filikaya tutunur. Diğer yolcular, Yusuf’un koca cüssesi filikayı devireceği korkusundan Koca Yusuf’un ellerine kürekler ile vurarak, balta ya da testere ile bileklerinin kesilmesi sonucu hayatını kaybettiği söylenir.”

İkincisi: ”Amerika’daki güreşlerden kazandığı paraları altına çevirir. Kağıt paralara güvenmediği için parasını altına çevirir. Yaklaşık 40 kilo altını olur.  Kazadan sonra bu ağırlık nedeniyle boğulduğu söylenir.” Tabi bu en zayıf olan iddiadır.

Üçüncüsü: ”Gemi kazası sonucu gemi batmaya başlar ve Yusuf tam gemiyi terk edecekken demirlerin altına sıkışan bir çoçuğu ve ona yardım eden annesini görür. Çocuğu kurtarmak için demirleri kaldırır, çocuk çıktıktan hemen sonra bir yıkım daha olur ve demirler Koca Yusuf’un üzerine gelir. Demirleri bıraksa çocuk altında can verecekti. O demirleri bırakmadı, okyanusta  boğularak can verdi.”

Koca Yusuf’un Mezarı

Koca Yusuf’un naaşı(ölü bedeni) Atlas Okyanusu’nda  kaybolduğu bilinir. Fakat Sunay Akın’ın Önce Çocuklar ve Kadınlar adlı kitabında, Koca Yusuf’un  Azor Adaları’nda mezarının bulunduğu iddiasında bulunmuştur. Gemi kazası sonrasında etraftaki adalara vuran 20 cesetten iri cüsseli, heybetli, değişik kılıklı olanının Koca Yusuf olabileceğini iddia eden Sunay Akın, cesedin adadaki kilisenin mezarlığına defnedildiği iddiasında bulunmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.