Bilgi Deryam

Kıyamet Ambarı nerede. Buzulların içinde Nuh’un 2. gemisi

Kıyamet Ambarı nerede. Buzulların içinde Nuh’un 2. gemisi

Kıyamet Ambarı diye bir şey duydunuz mu önceden? Evet doğru duydunuz, bu ambar gerçek. Olası bir felakete ve özellikle kıyamet için hazırlanan bir ambar. İçerisinde milyonlarca tohum bulunuyor. Peki nerede bu kıyamet ambarı ? Kıyamet Ambarı’nın içerisinde ne var ?

Kıyamet Ambarı Nerede

Olası bir felakette, doğal afetler, nükleer afetler, depremler, nükleer saldırı sonrasında yok olan dünyamızı yeniden inşa etmek, insanoğlunun devamını getirebilmek amacıyla kurulmuştur. Norveç’in Svalbard Adası’nda kurulan Kıyamet Ambarı, Kuzet Kutbu’na 300 kilometre mesafededir.

Bu ambar insanoğlunun son umudu olarak biliniyor. Kıyametten sonra dünyanın yok olacağını görmezden gelerek yapılan bu ambar son dönemlerde haddinden fazla ilgi ve merak uyandırıyor.

Kıyamet Ambarı içerisi

2008 yılının Şubat ayında açılan bu ambar, dünyanın her bölgesinden 250 milyon adet tohumu barındırıyor. Her türlü olumsuz hava koşullarından olası birçok saldırıya karşı dirençli bir şekilde inşa edildi. Uzunluğu 130 metre, duvarları da çelik barlarla çevrili ambarda 4.5 milyon tür meyve, sebze ve tahıl tohumu koruma altında tutuluyor.

En kötü felaketlerde bile tohumların hiç zarar görmeden yaklaşık 200 yıl kadar dayanacağı belirtiliyor.

Yaklaşık 9 milyon dolara mal olan ambarı tehdit eden tek unsur aç kutup ayıları. Bölgede yaşayan 3 bin kadar kutup ayısını ambardan uzak tutmak için özel bekçiler görev yapıyor.

Bu ambara en büyük katkıyı ABD yapıyor. ABD’den, aralarında İnka ve Azteklerin besin değeri yüksek tahıllarından horozibiğinin de bulunduğu 12 bin 801 numune gönderildi. Projenin hedefi, pirinç, mısır, buğday, patates, elma, maniok, hindistancevizi gibi en önemli 21 bitki türünün mümkün olduğunca muhafaza edilmesi ve tür çeşitliliğinin sağlanması.

Ambarda artık kitap da depolanacak. Norveç devlet televizyonu NRK’nın haberine göre, dünyanın en değerli kitaplarının da burada dijital film ortamına aktarılarak nükleer savaşlardan ve büyük afetlerden korunması hedefleniyor.

İçerisinde mini bir kütüphane oluşturulan ambarda ilk olarak Dünya Arktik Arşivi açıldı. Bu kütüphaneye Brezilya, Meksika ve Norveç’ten eserler getirildi ve kopyaları depolandı.

Depolama işlemini gerçekleşen Piql şirketinden Katrine Loen Thomson, “Geliştirdiğimiz metotla kitapları en az bin yıl koruyabileceğiz. Brezilya ve Meksika’ya zamanla diğer ülkelerin de katılmasını bekliyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.