Bilgi Deryam

Kişniş ve Kişniş Tohumu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır

Kişniş ve Kişniş Tohumu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır

Kişniş nedir? Kişniş tohumu faydaları nelerdir? Kişnişin yan etkileri var mıdır? Kişniş nasıl kullanılır? Kişniş çayı nasıl hazırlanır? Gibi sorular aklınızda varsa doğru yerdesiniz, hoşgeldiniz.

Kişniş ve Kişniş Tohumu

Kişniş maydanozgiller ailesindendir. Güneşi çok seven bir bitki, halk arasında otu, abaza otu, kuzbere ve kara kimyon gibi isimlerle de bilinmektedir. Baharat olarak da kullanılabilen, aynı zamanda  bitkisel çay olarak da tüketebilirsiniz.

Yeşil yaprakları ile maydanoza çok benzeyen bu bitki, hoş kokusu ve onlarca faydaları ile muhakkak evimizin bir köşesinde olmayı hak ediyor. Birazdan faydalarını okuduğunuzda kesinlikle bana hak vereceksiniz.

Her ne kadar maydanoza benzese de kişnişin yaprakları biraz rahatsız edici olabilir. Ama asıl şifa kaynağı kişniş tohumudur. Tabi yaprakları da birçok şekilde kullanılabilir. Tohumundan baharat yapılır ve birçok yemeğinizde de kullanabilirsiniz.

Çocuk dostu bir bitkidir. Neden mi? Çünkü bu bitkinin besleyici değeri çok yüksektir. Çocukların sık sık tüketmesi gerekir. Özellikle gelişim çağında çocuğunuz varsa bu bitkiyi evinizin baş köşesine katmanız doğru olacaktır. Kuzbere, abaza otu, kişnit ve kara kimyon gibi isimlerle de bilinir.

Kişniş Nasıl Kullanılır ?

İsterseniz yemeğini yapabilirsiniz, ya da yeşil yaprakları ile yemeğinize güzel tatlar verebilirsiniz. İsterseniz bitkisel çay olarak ta kullanabilirsiniz. Taze kişnişi haşlayarak üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek, afiyetle tüketebilirsiniz. Böylece vücutta oluşan toksinleri hızlıca atar, sindirim sisteminiz düzene girer.

Eğer çay olarak tüketmek istiyorsanız; kişniş tohumlarını ezin ve sıcak suyun içine atın. Yaklaşık 5 dakika bekletin, demlendikten sonra afiyetle içebilirsiniz. Son günlerde alternatif tıpın da ilgisini çeken bu bitkiyi muhakkak özenle kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kişnişin Faydaları

Kanserden kalp rahatsızlıklarına, cilt bozukluklarından adet düzensizliği gibi sorunlara ve dahi bir çok hastalığa şifadır. Çok güçlü antioksidan özelliği vardır. Kişnişin en çok bilinen faydaları;

 • Güçlü antioksidan özelliği ile bir çok kanser türüne karşı koruyucu özelliği vardır.
 • Bünyesinde barındırdığı oleik asit ile kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Kalp krizi, felç geçirme riskini büyük oranda azaltır.
 • Hazımsızlığa, bağırsakta oluşan gaz sıkışmasına iyi gelir. Sindirim sistemini düzene koyar.
 • Bünyesinde barındırdığı linoleik asit ile kötü kolestrolün önüne geçer. Özellikle ilerleyen yaşlarda görülen kötü kolestrol, birçok kişinin kabusudur. Bu yüzden muhakkak kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Kan şekerini düzene koyar.
 • İltihaplanmalara karşı  çok iyi gelir. Özellikle deride ve gözde oluşan.
 • Kadınlarda cinsel isteği arttırır.
 • Stresi azaltır, vücudu rahatlatır.
 • Uykusuzluk problemine iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Alerjilere ve adet düzensizliği sorunu olanlara iyi gelir.
 • Kansızlık problemine iyi gelir. Aynı zamanda anti bakteriyeldir.

Kişnişin Yan Etkileri Nelerdir?

Kişniş daha çok faydaları ile bilinen bir bitkidir. Yan etkisi yok denilecek kadar azdır. Bilinen yan etkileri ise kullanıcıdan kaynaklıdır. Aşırı tüketilmesi halinde  ishal gibi sorunlar yaratabilir. Aynı zamanda mide asidi olan kişilerin de ölçülü kullanmasında fayda vardır.

Çok aşırı kullanırsanız eğer, ciddi cilt rahatsızlıkları ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu yüzden tavsiyemiz, eğer ciddi bir hastalığınız ya da probleminiz varsa muhakkak doktor tavsiyesi üzerine kullanın.

Ayrıca size  çok özel bir bitki tanıtmak istiyorum. Adı  çörek otu. Halk arasında genellikle ”ölümden başka her derde deva” olarak bilinir bu bitki. Sitemizde çörek otu yazarak bulabilirsiniz. Ya da buradan ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.