Bilgi Deryam

Kısaca Osman Bey kimdir? Hayatı, ölümü ve kabri

Kısaca Osman Bey kimdir? Hayatı, ölümü ve kabri

Kısaca Osman Bey kimdir? 600 yıllık bir imparatorluğun kurucusu Osman Bey’in hayatı, yaşayış tarzı nasıldır. Osman Bey’in ölümü nasıl olmuştur. Kabri nerededir. Kısaca Osman Bey kimdir, kısa anlatım.

Kısaca Osman Bey

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’dir. Ertuğrul Gazi’nin vefatı üzerine Kayı Boyu’nun ileri gelenleri tarafından beyliğin başına getirildi. Osman Bey, Kastamonu’daki Çobanoğulları Beyliği’nin yıkılışına kadar onlara bağlı kaldı (1291).

Bu tarihten itibaren Osman Bey, Türkiye Selçuklularının uç beyi haline geldi. Türkiye Selçuklu Sultanı III. Alaeddin Keykubat’ın İlhanlı hükümdarının yanına götürülüp gözaltına alınması üzerine, Anadolu’da ortaya çıkan otorite boşluğundan yararlanan Osman Bey, topladığı beylik kurultayı kararı ile 1299’da bağımsızlığını ilan etmiştir.

Anadolu Türk Beylikleri ile iyi geçinme siyaseti izleyen Osman Bey, Anadolu’da dini ve siyasi güçleri olan Ahilerin lideri Şeyh Edebali’nin kızıyla evlenerek bu teşkilatın da desteğini sağladı.

Osman Bey beyliğin başına geçtiği sıralarda, Bizans içte ve dışta bazı sorunlarla uğraştığı için Anadolu topraklarıyla ilgilenemiyordu. Bu dönemde Bizans’ın elinde Marmara’nın doğusu ve güneyinde Bursa, Bilecik, İznik ve İzmit gibi önemli merkezler bulunuyordu.

Osman Bey, bu bölgede bulunan ve merkezi dinlemeyen Bizanslı tekfurlardan (valilerden) Karacahisar, Yarhisar, İnegöl, Yundhisar ve Yenişehir’i aldı. Osman Bey’in tekfurların elindeki kaleleri alarak İzmit’e kadar ilerlemesi üzerine Bizans İmparatoru, tekfurlar ile anlaşarak Osman Bey üzerine kuvvet yolladı ise de, bu kuvvetler Koyunhisar Savaşı’nda Osmanlı kuvvetlerine yenilmişlerdir (1302).

Bu savaşta Osmanlı ve Bizans kuvvetleri ilk defa karşı karşıya gelmiş ve çağdaş bazı kaynaklar Osman Bey’den ilk defa bahsetmiştir. Savaştan sonra Bursa civarındaki Kite Kalesi alınarak Bursa’nın üç tarafı Osmanlılar tarafından çevrilmiş ve kale denetim altına alınmıştır.

Mudanya’nın 1321’de fethi ile Bizans’ın Bursa ile bağlantısı kesilmiş fakat, Osman Bey’in bu sırada hasta olması Bursa’nın fethini geciktirmiştir. 1326’da Orhaneli Kalesi alındıktan sonra Bizans’tan yardım alma ümidini kesen Bursa tekfuru, şehri Osmanlılara teslim etmiştir. Bursa’nın alınmasından kısa bir süre önce vefat eden Osman Bey vasiyeti üzerine Bursa’ya gömülmüştür.

Osman Bey’in kabri Bursa’nın Osmangazi ilçesinde Tophane Surları içerisinde bulunmaktadır. Atamızı Saygı, rahmet ve dua ile anıyoruz.

Osman Bey hayat tarzı

Osman Bey orta boylu, geniş göğüslü, teni esmere yakın, iri gözlü, vücudunun belinden aşağı kısmı gövdesinden daha uzun idi. Heybetli, cesur, cömert, adaletli, tatlı dilli idi.

Gerek şahsi kazancından, gerekse ganimetlerden  eline ne geçerse fakirlere dağıtırdı. Rivayet edildiğine göre ömrü boyunca beytülmal (devlet hazinesi)’den bir nesne almamıştır. Kendi koyunlarından hasıl olan gelir ile geçinirdi. Her ikindi vakti hanesinde kim var ise ve fakirlere ziyafet verirdi.

Osman Bey çok dürüst ahlaklı, hoşgörülü bir insandır. Manevi değerlere çok önem  ve dikkat verirdi. Rivayete göre bir gün hocasının evinde kalır.Kaldığı odada Kuran-ı Kerim olduğu için sabaha kadar yatmamış, yaklaşık 6-7 saat ayakta beklemiştir.

Kısaca Osman Bey cömert ve yufka yüreki, biri dikkatlice elbisesine ya da eşyasına baktığı sırada, hemen çıkartır o kişiye hediye edermiş. Allah ondan razı olsun ki 600 yıldan fazla bir devlet kurdu. Ve bu devlet cihana hükmetti.Adının geçtiği her yerde  düşmanlara korku, mazlumlara umut oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.