Bilgi Deryam

Kıbrıs’ı Erbakan fethetti, Ecevit değil!

Kıbrıs’ı Erbakan fethetti, Ecevit değil!

Kıbrıs’ı kim fethetti sorusu son dönemlerde sıkça gündeme gelmekte. Aslında bu sorunun cevabı bellidir. Ama bir türlü ısrarla konuyu saptıranlar ve değiştiren bir kitle olduğundan her zaman akıllarda sorular kalmıyor da değil. İşte Kıbrıs’ın gerçek fatihi.

Kıbrıs’ı kim fethetti

Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın tarihteki en önemli askeri zaferlerden biri Kıbrıs Barış Harekatı’dır. (20 Temmuz 1974) Dönemin başbakan yardımcısı Necmettin Erbakan’ın emrini verdiği Kıbrıs Barış Harekatı ile Türkiye, bölgede sesini çıkarmaya başlamış, soydaşlarımızın yalnız olmadığını ispat etmişti.

Bazı basın organları Kıbrıs harekatı ile ilgili Ecevit’i ön plana çıkarsa da, tüm detaylar harekatı Erbakan’ın başlattığına işaret ediyor. Kıbrıs Yarımadası’nda soydaşlarımızın uğradığı zulme sessiz kalmayan Türkiye, bundan 44 sene önce Kıbrıs Barış Harekatı’nı düzenledi. Dönemin başbakan yardımcısı Necmettin Erbakan’ın emrini verdiği harekat sayesinde Kıbrıs Türkleri rahat bir nefes aldı, Türkiye’nin ise bölgede ilk defa sesi yükseldi.

Dönemin başbakanı Bülent Ecevit, “bir kısım görüşmeler yapmak üzere” İngiltere’ye gitmiş, Türkiye’deki endişeli bekleyişi yönlendirme görevi siyasi olarak zayıf olsa da dönemin başbakan yardımcısı Necmettin Erbakan’a kalmıştı.

Bazı belgeler gösteriyor ki, Ecevit savaş çıkmasını istemiyordu. Erbakan ve arkadaşları ise, harekat konusunda daha ısrarcı davranıyordu. Dönemin İngiltere Büyükelçiliği’nden giden raporlarda, Erbakan’ın Genelkurmay ile aynı çizgide ve harekatın gerekli olduğunu gösterirken, niyetinin tüm Kıbrıs’ın alınması olduğu iddia ediliyor.

Bazı medya kuruluşları sürekli Kıbrıs Fatihi olarak tanıttığı Ecevit, askeri harekat yapılmaması için ısrarcıydı, İngiltere Başbakanı Harold Wilson, İngiltere Dışişleri Bakanı James Callaghan ve Kıbrıs meselesini görüşmek üzere Londra’ya gelen ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Joseph Sisco ile ayrı ayrı görüşmeler yaptı. Bu sırada Erbakan emri verdi, ve hazırlıklar başladı. Bir röportajında Erbakan, Ecevit’in Londra’dan döndüğünde gemilerin çoktan yüklendiğini ifade etti.

Ecevit Harekatı istemedi, Erbakan zorladı

Erbakan, Yunanlarla anlaşma yapmak isteyen Ecevit’e yazılı bir muhtıra verdi. Yeşil hatta kadar gidilmesi gerektiğini, aksi takdirde, birinci harekatta dökülen şehit kanlarının boşa gideceğini bildirdi. Eğer Yunanlarla bir anlaşma yapılacaksa, onların yeşil hattın gerisine çekilmeyi kabul etmeleriyle mümkün olacağını beyan etti.

Aksi takdirde ikinci harekata başlanması için gerekli hazırlıkların başlatılması gerektiğini vurguladı.Ecevit bu şartlara razı olmadı, konu Milli Güvenlik Kurulu’na getirildı. Bazı bilgilere göre toplantıda Erbakan ve Ecevit arasında yedi saat süren bir tartışma yaşandı.

Ecevit, Erbakan’ı ikna edemeyeceğini anladı ve son olarak şunları söyledi:”Sizinle bu konularda anlaşmamız kolay değil. Çünkü biz CHP’liler, Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, Cihanda sulh’ ilkesine bağlıyız. Sizler ise Fatih’in fetih ilkesine göre hareket ediyorsunuz.”

Ama yedi saat süreyle Ecevit’in her mazeretinin, batının ve ABD’nin baskıları etkisinde olduğundan tutarsız olduğunu söyleyen Erbakan, bu sözün de tutarsız olduğunu şöyle izah etmiştir:

”Bu konuda da görüşünüz isabetli değildir. Eğer Atatürk bu toplantıda olsaydı sizin değil, bizim teklifimizi desteklerdi. Çünkü zamanında Hatay ilini Fransızlardan kopardığı gibi bu gün de Kıbrıs’ın tamamını alalım derdi.”

Harekât sonucunda Türkiye’nin soydaşlarını unutmadığı dünya kamuoyuna duyuruldu. Merhum Erbakan’ın dirayetiyle, Kıbrıs Türkleri Rum zulmünden kurtulurken, bölgede ezanlar sesleri kısılmadı.

Kıbrıs’ı kim fethetti sorusunun cevabını verdik. Yorum yine siz değerli takipçilerimizindir. Kıbrıs’ı kim fethetti ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.