Bilgi Deryam

Kıbrıs Harekatı’na destek veren Muammer Kaddafi kimdir

Kıbrıs Harekatı’na destek veren Muammer Kaddafi kimdir

Muammer Kaddafi Kıbrıs Harekatı’na destek veren liderdir. Batı tarafından her ne kadar diktatör olarak anılsa da, o ülkesinin refahını en üst seviyeye getiren bir liderdir. Temel ihtiyaç olan doğal gaz, su, elektrik bedava idi Libya’da. Ayrıca yeni evlenen çiftlere yüklü miktarda çeşitli yardım yaptığı da bilinir. İşte Muammer Kaddafi’nin hayatı ve ölümü.

Muammer Kaddafi ve hayatı

7 Haziran 1942’de dünyaya gelen eski Libya liderinin tam ismi Muammer Muhammad Abu Minyar el-Kaddafi’dir. Sirte’de doğan Kaddafi, 1969 yılında darbe yaparak iktidar olmuş ve 1970 ile 1972 yılları arasında Libya başbakanlığı yapmıştır.

1972’den sonra 1979 yılına kadar ise Libya devlet başkanı olarak görev almıştır. 1979 yılından sonra ölümüne dek resmi bir görevi olmadan Libya’yı yönetmiştir.

Diktatör olarak sıfatlandırılan Kaddafi bunu asla kabul etmemiş kendisini rehber ve yol gösterici olarak görmüştür. 2011 yılında çıkan iç savaşta rejim devrilmiştir ve ünlü lider hayatını kaybetmiştir.

Kaddafi üniversite eğitimini Libya Üniversitesi Tarih Bölümünde aldı ve 1963 yılında bitirdi. Mezun olduktan sonra askeri akademiye girdi ve buradan 1966 yılında mezun oldu.

Askerlik üzerine uzmanlık eğitimi için İngiltere’ye gitti. Arap milliyetçiliğinden etkilenmesi 1956 yılında olmuştu. 1959 yılında okuldan arkadaşlarıyla birlikte gizli bir örgüt kurdu.

Bu örgütün adı ileride Özgür Subaylar Hareketi olacaktı. Bu gizli örgütün dayanağı ile Kral I. İdris’in Türkiye’de olmasını fırsat bilerek 1 Eylül 1969 yılında yüzbaşı rütbesi ile darbe yaptı.

Libya Silahlı Kuvvetlerine komutan olan Kaddafi, tüm anayasal kuruluşları feshetmiştir. Kuracağı sistemin İslami sosyalizm olacağını belirtmiş ve Arap Birliği için çalışacağını dile getirmiştir.

Darbe üzerinden bir hafta geçtikten sonra ABD Kaddafi yönetimini tanıyınca kral görevini terk etmiş, Kaddafi resmi görevine başlamıştır. 27 yaşındaki genç lider sıra dışı giyim tarzı, gözlükleri ve safari kıyafetleri ile dönemin en ilgi çekici isimlerinden biri oldu.

Kaddafi, Türkiye’nin Kıbrıs Harekatı’na askeri destekte bulunmuştur. Ardından Türkiye’yi İsrail ve ABD gibi ülkelerle yakınlaşmak ve birlikte hareket etmekle suçlamıştır. Dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’ı fazlasıyla eleştirmiştir.

1998 yılında Suriye ile Türkiye’nin arası açılınca Türkiye’yi Kürt ayrımcılığı yapmakla ve İsrail’in Suriye’yi işgalini kolaylaştırmakla suçlamıştır. Türkiye’nin Suriye’ye saldırması halinde ülkedeki Türk şirketlerinin kapatılacağını açıklamıştır.

Kaddafi’nin ölümü

Kaddafi askerler tarafından 20 Ekim 2011 yılında yakalanmış ve halkın linç girişimine maruz kalmıştır. Bu linç girişiminde hayatını kaybetmiştir. Ölümünden sonra sol kulağı ve gözünün arasında, karnının sağ alt boşluğunda kurşun izleri görülmüştür.

Cesedi uzunca bir zaman soğuk hava deposunda muhafaza edildi. Bu sırada insanlar Kaddafi’nin cesedi ile video ve fotoğraf çektirdi. Cesedi 25 Ekim 2011 tarihinde kimsenin bilmediği bir noktada Sahra Çölü’ne gömülmüştür. Ölümü ile ilgili olarak çeşitli iddialar da ortaya atılmıştır. Bunlar arasında en önemlisi Kaddafi’nin Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin görev verdiği bir ajan tarafından öldürüldüğüdür. Ancak bu iddialar ispatlanmadan kaybolup gitmiştir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.