Bilgi Deryam

Kemgöz -Hiper Spektral Kamera. Dünyada bunu yapabilen başka bir cihaz yok.

Kemgöz -Hiper Spektral Kamera. Dünyada bunu yapabilen başka bir cihaz yok.

Hacettepe Teknokent’te Ar-Ge çalışmaları yürüten MS SPEKTRAL firması, mayın ve patlayıcı tespiti yapabilen ‘hiper spektral kamera‘ üretti. Kemgöz adı verilen kamera. İşte detaylar…

Firmanın Üst Yöneticisi Sancay Kırık yaptığı açıklamada, Türkiye’de hiperspektral kamera dalında üretim yapan tek firma olduklarını söyledi.

Hiperspektral kamera için çalışmalara Temmuz 2015’te TÜBİTAK projesi olarak başladıklarını ifade eden Kırık, zırhlı araçlar için “Kemgöz” adını verdikleri kamerayı geliştirdiklerini belirtti.

Kırık, ürünün mayın tespitinde yardımcı sistem olarak kullanılacağını ifade ederek, “Temel amacı aracın üzerinde bulunan diğer sensörlerle mayın tespitini gerçekleştirmek. Biz bunun hem optik hem elektronik hem de mekanik tasarımlarını yaptık.” dedi.

Dünyada doğrudan mayın tespiti yapabilen bir cihaz bulunmadığına işaret eden Kırık, kameranın birkaç sensörden elde edilen verilerin doğruluk payını artırdığına dikkati çekti.

İnsan gözünün üç rengi görebilmesine karşın, geliştirdikleri kameranın 135 rengi görebildiğini vurguladı. Kırık, şöyle devam etti: “Kemgöz, gözle görülemeyen malzemeleri otomatik olarak algılayabiliyor, toprağa gömülü el yapımı patlayıcılara ait kabloları da tespit edebiliyor. Bu tür tespitler uzak mesafeden normal kamerayla yapılamıyor. Ancak geliştirdiğimiz kamera sayesinde patlayıcı kabloları belirlenebiliyor.”

Hiperspektral kameraların savunma sanayisi dışında pek çok kullanım alanı olduğunu anlatan Kırık, tarımda ürün sınıflandırılması ve rekolte tespiti, maden sahalarının belirlenmesi, beyin ameliyatlarında tümörlü bölgenin teşhisinin bunlardan sadece birkaçı olduğunu dile getirdi.

Kemgöz Tarımda ve Medikal Sektörde de Kullanılabiliyor

Kırık, cihazın gündüz şartlarında çalıştığını ifade etti. Ürünün kazılmış topraktaki nem farklılıklarını, örüntü değişimini yapabildiğini söyledi. Ayrıca mayın nedeniyle yüzeye çıkan kimyasal bileşenleri fark edebildiğini, ayrıca kamuflaj tespiti yapabildiğini söyledi.

Hiperspektral kameraların savunma sanayisi dışında da pek çok kullanım alanı vardır. Kırık, tarımda ürün sınıflandırılması ve rekolte tespiti yapabildiğini ifade etti. Ayrıca maden sahalarının belirlenmesi, beyin ameliyatlarında tümörlü bölgenin teşhisinin bunlardan sadece birkaçı olduğunu dile getirdi.

Kırık, ABD’nin 2014 yılından itibaren bu kameraların ihracına yönelik ilave kısıtlamalar getirdiğini belirterek, cihazın yerli imkanlarla üretilmesinin önemine dikkati çekti.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Savunma sanayi ve yerli üretim hakkında paylaşmak istediğiniz bilgileri aşağıda yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hasan Başkurt dedi ki:

    Teşekkür ederim icatcı kardeşlerimize kolay gelsin iyi çalışmalar

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.