Bilgi Deryam

Kaşıkçı Elması Hikayesi ve Özelliği / En Değerli 22 Elmas Arasında

Kaşıkçı Elması Hikayesi ve Özelliği / En Değerli 22 Elmas Arasında

Kaşıkçı Elması Özellikleri

Kaşıkçı Elması 86 karat ağırlığında bir elmastır. Çevresi çift sıra olacak şekilde 49 tane elmas ile süslenmiş olan elmas, Dünya’da en değerli 22 elmas arasında gösterilmektedir. Topkapı Sarayı’nda sergilenmektedir.

Kaşıkçı Elması

Kaşıkçı Elması

Kaşıkçı Elması Hikayesi

1699 yılında İstanbulda Eğrikapı çöplüğünde dolaşan  bir adam yuvarlak taş bulur. Bir kaşıkçıya giderek üç tahta kaşığa değişir. Kaşıkçı götürür, bu taşı bir kuyumcuya 10 akçaya satar. Kuyumcu taşı arkadaşlarına gösterir; kıymetli bir elmas olduğu anlaşılınca arkadaşı sus payı ister. Aralarında kavga çıkar. Mesele Kuyumcubaşıya gider.

Kuyumcubaşı kavgacıların eline birer kese akçe vererek taşı alır. Fakat bu sefer de olayı sadrazam Köprülüzade Fazıl Ahmet Paşa duyar, taşı kendisi için satın almaya hazırlanırken, mesele Padişaha ulaşır. Dördüncü Mehmet bir Hattı Hümayun ile elması Sarayı Hümayuna getirtir ve Saray elmas tıraşına verilir.

Eğrikapı çöplüğünde bulunan taş işlenince meydana 48 kratlık nadide bir elmas çıkar. Kuyumcubaşıya Kapıcıbaşılık rütbesiyle bir kese bahşiş verilir. Kaşıkçı Elması 86 karattır ve dünyada çok bilinen 22 elmas arasındadır. Topkapı Sarayı müzesinde sergilenmektedir.

Bu anlatılanlar rivayetlere göre ele alınmıştır. Gelin bir de diğer hikaye ye göz atalım.

Kaşıkçı Elmasının Hikayesi 2

1774 yılında Pigot adında bir Fransız subayı, bu elması Hindistan’ın Madaras Mihracesi’nden satın alıp Fransa’ya götürür. Bir zaman sonra tekrar satılığa çıkartılan elması Napolyon’un annesi satın alır ve uzun süre göğsünde taşır. Napolyon sürgüne gönderildiği zaman, oğlunu kurtarabilmek için, annesi de elması mecburen satılığa çıkartır.

İşte o sırada, Fransa’da bulunan Tepedelenli Ali Paşa’nın bir adamı, paşa adına 150 bin altın ödeyerek Kaşıkçı Elmasını satın alır ve paşaya getirir. Sultan II. Mahmud zamanında, Tepedelenli Ali Paşa, devlete karşı ayaklandığı gerekçesiyle öldürülür, paşanın varlıklarına el konulur ve nesi var nesi yoksa Osmanlı Hazinesine gönderilir. Böylelikle, Napolyon’un annesinden satın alınan Kaşıkçı Elması hazineye girmiş olur.

Topkapı Sarayı’ndaki ünlü elmasa niçin Kaşıkçı Elması denildiği hakkında değişik ve muhtelif hikayeler varsa da, bunların doğru olanı,  bu elmasın kesiminin oval olması ve dolayısıyla da kaşığa benzemesindendir. Elmasın Osmanlı Sarayı’na nasıl girdiği hakkındaki bilgi de, rivayetten öte değildir.

Belki de kıssadan hisse bir hikaye de olabilir. Sahip olduklarınızın değerini ve kıymetini bilin diye..

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. leyla dedi ki:

    gerçek mi

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.