Bilgi Deryam

Kangal köpekleri – Özellikleri, Kökeni ve Kulak Kesimi

Kangal köpekleri – Özellikleri, Kökeni ve Kulak Kesimi

Kangal köpekleri  çok eski zamanlardan bu yana varlığını sürdüren, Türk bekçi köpeği olarak da adlandıralan bir köpek türüdür. İri bir cüsseye sahip olsalar da, çok uysal, çocuklarla iyi anlaşan, dost canlısı bir yapısı vardır. Zeki ve atik olan kangal köpeklerinin eğitimi de oldukça kolaydır. Adını ise Sivas ilinin, Kangal ilçesinden almıştır. Bekçi köpeği ve çoban köpeği olarak da bilinen kangallar bu ismi, kurt gibi vahşi hayvanlara karşı, koyun sürülerini koruma yetenekleri sayesinde almıştır.

Kangal köpekleri

Kangal köpekleri

Kangal Köpekleri

Kangal köpekleri günümüzde halen en sadık köpekler arasındadır. Fakat insanların daha büyük ve iri cüsseli kangallara sahip olma istekleri , safkan ırkların yani orjinal ırkların bozulmasına, yozlaşmasına neden olmuştur.  İnsanlar, Safkan Kangalı Çoban Köpekleriyle, malaklı ve alabaylı ırklarını çiftleştirmesi sonucunda Safkan ırk pek kalmamıştır. Bu sebepten dolayı Safkan ırk bulmak oldukça zor ve fiyatları da  oldukça yüksetir.

Kangal köpekleri

Kangal köpekleri

Kangal Köpeğinin Kökeni

Bu konu hakkında birçok farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı görüşlere göre kangalın Avrupa kökenli olduğu söylenir. Milattan önce 3 bin yılında  Balkanlar ‘dan Anadolu ‘ya gelen Orta Avrupalıların yanlarında getirdiği dev cüsseli köpeklerin kangalların atası olduğu savunulur. Fakat bu görüş oldukça zayıftır.

Kangal köpekleri

Kangal köpekleri

Bir diğer görüş ise kangal köpeğinin kökeni Mezopotomya olduğu görüşüdür. Biraz daha açarsak konuyu, Fırat ile Dicle nehirleri arasında kalan bugünkü Irak topraklarından geldiği düşünülür. Arkeolojik araştırmalar sonucunda; Babil, Akad, Sümer ve Asur gibi medeniyetlerden kalan madeni para ve duvarlarda  köpek figürlerine rastlanmıştır. Bu figürlerin kangal köpekleriyle kıyaslandığı vakit aralarında büyük benzerlikler olduğu görülmüştür. Bir de hayvanın ilk evcilleştirildiği yer Mezopotomya olduğuna göre, kökenlerin buradan geldiği görüşünü destekler niteliktedir.

Köken konusunda  en önemli bir diğer görüş ise bu köpeklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya getirildiği görüşüdür. Rivayete göre Orta Asya’dan göç eden Kanglı (Kangar)  Türk Boyu, göç ederken yanlarında bu köpekleri de getirmiştir. Türkler bilindiği gibi göçebedirler. Türklerin anavatanı olan Orta Asya’da geçim kaynağı hiç şüphesiz küçükbaş hayvancılık olduğu için, sürülerini yırtıcı hayvanlardan  korumak için çoban köpeklerini kullanmışlardır.

Bir diğer rivayet ise Orta Asya’da tüm köpeklerin kuyruk ve kulaklarının kesilmesidir. Gelenek ve göreneklerine bağlı olan Türk Milleti, bu geleneğini  günümüzde bile sürdürdüğü düşünülürse, Kangal Köpeklerinin anavatanının Orta Asya  olduğu düşüncesi oldukça yüksektir.

Özellikleri

Bu köpeklerin;

Erkekleri 75-76 cm, dişileri 66-71 cm boylarındadır.

Ağırlıkları ise erkeklerde 45-68, dişilerde 41-59 kg arasındadır.

Kulakları siyah, kafaya yapışık ve üçgen biçimindedir. Vücutları çok gelişmiş ve kaslı olan kangalların çeneleri de oldukça kuvvetlidir.

Dişiler genelde yılda 2 kez çiftleşmeye girer, erkekler ise her an çiftleşmek için hazırdır.

Daima sahibine sadık hayvanlardır. Çocuklarla iyi anlaşan, zeki ve uysal hayvanlardır.

Bir diğer özelliği ise kardeşler arasında asla çiftleşme olmaz. Bu kangalların ait has bir özelliktir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.